Bank Spółdzielczy w Grębowie wystąpił o upadłość

Image

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zawiesiła z dn. 12.07.2019 r. działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie i postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego Banku.

Zawieszenie działalności BS w Grębowie oraz wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości jest konsekwencją stwierdzenia okoliczności, w której z powodów związanych bezpośrednio z sytuacją finansową banku nie reguluje on wobec deponentów swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków objętych ochroną gwarancyjną.

Sprawa ma początek kilka dni temu, gdy do klientów dotarła informacja, że coś niedobrego dzieje się w ich banku. Klienci masowo zgłaszali się po pieniądze i próbowało dokonywać przelewów na inne konta w innych bankach. Wielu do okienka dostało się po całonocnej warcie. O sprawie pisaliśmy TU.

Obecnie już wiadomo, że bank zamknął działalność i chce ogłosić upadłość, choć jeszcze we wtorek zapewniano, że nie ma przesłanek o braku ciągłości finansowej.

- Według stanu na dzień 9 lipca 2019 r. wartość środków gwarantowanych zgromadzonych w Banku Spółdzielczym w Grębowie wynosiła 27 766 tys. złotych. Zgodnie z ustawą o BFG, wypłaty środków gwarantowanych powinny być dokonane przez BFG w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tys. euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku, z wyłączeniami wskazanymi w art. 22 ust. 1 ustawy o BFG. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych. Szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG- informuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.