Minister Zdrowia na otwarciu w szpitalu

Image

To wyjątkowy dzień dla szpitala. W środę 10 lipca 2019 roku otwarto z wielką pompą nowy blok operacyjny, pracownię endoskopową i centralną sterylizatornię. Zadanie kosztowało ponad 25 mln zł.

Powiatowy Szpital Specjalistyczny zadanie realizował w ramach projektu „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”.

Inwestycja ta została zrealizowana od podstaw na całej powierzchni II piętra Pawilonu Diagnostyczno- Zabiegowego. Obejmowała kompleksowe roboty budowlane- wybudowanie nowych pomieszczeń, montaż instalacji, przecinek, prawe wykończeniowe, wymianę instalacji, przestarzałej aparatury i sprzętu medyczne bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz wyposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną. Powstał kompleksowo wyposażony blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej- gastroskopii, kolonoskopii oraz sali przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG.

Na części parteru pawilonu powstała nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią jest połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziały dróg „czystych” od „brudnych”.

Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2390 m2. W salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne.

- To jest historyczna chwila dla Powiatu Stalowowolskiego i szpitala. Decyzja o budowie bloku operacyjnego była bardzo trudna, gdyż w budżecie Powiatu Stalowowolskiego nie mieliśmy takich pieniędzy. Dzięki wspólnemu działaniu Rady i Zarządu Powiatu Stalowowolskiego mogliśmy tę inwestycję zrealizować. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, za dofinansowanie naszej inwestycji w kwocie 10 mln zł. Ta inwestycja będzie długo i dobrze służyć mieszkańcom naszego powiatu– mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Wykonanie nowego bloku operacyjnego było konieczne, gdyż stary blok operacyjny– uruchomiony 63 lata temu, nie był dostosowany do obowiązujących standardów.

Dzięki tej inwestycji znacznie polepszą się warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, a ponadto będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 24 mln 723 tys. zł, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniosło 9 mln 939 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 14 mln 783 tys. zł zapewnił Powiat Stalowowolski. Ponadto poza projektem, niezbędne dla funkcjonalności całej inwestycji, dofinansowanie szpitala wyniosło ok. 1 mln zł.

Na otwarcie bloku zjechało się wielu gości, począwszy od ministrów, poprzez przedstawicieli władz wojewódzkich i najwyższych, lokalnych włodarzy miast i gmin, skończywszy na ministrze zdrowia.

- To był wspaniały czas budowy. Jestem z tego powodu szczęśliwy, szczególnie dlatego, że już nie będziemy mówić „stary blok operacyjny”, tylko będziemy mówić „nowy blok operacyjny”. Nasz staruszek skończył 63 lata. Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo udało nam się ten etap zrealizować- powiedział dyrektor szpitala Edward Surmacz.

- Ta dzisiejsza uroczystość pokazuje po co są te nakłady, po co wzrastają te nakłady na ochronę zdrowia. Mówimy, że mamy te 100 mld na ochronę zdrowia w tym roku wydawanych z pieniędzy publicznych. Generalnie te pieniądze powinny iść w takim kierunku, żeby pacjent czuł poprawę, żeby miał zwiększone bezpieczeństwo, żeby miał możliwość szybkiego przejścia przez Szpitalny Oddział Ratunkowy i trafienia na bezpieczny blok operacyjny i to się tutaj dzieje. To jest efekt dobrze ulokowanych pieniędzy publicznych, pieniędzy z budżetu, z samorządu i ze środków Unii Europejskiej. To jest przykład jak powinniśmy tych pieniędzy używać- mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Miejsce dziś uroczyście otwarte nie tylko spełnia wszystkie wymogi jakie będą egzekwowane we wszystkich polskich szpitalach, ale również zaopatrzone zostało w sprzęt z najwyższej światowej półki.

- To jest krok wręcz wyprzedzający rozwiązania, które ministerstwo proponuje jako dobry standard w całej Polsce. Jaki tutaj jest efekt? Pacjent jest obsługiwany i zabezpieczony na bieżąco.- mówił minister.

Jako „zabiegowiec” minister pokreślił, że warunki mamy świetne, nie tylko na pacjentów, ale i dla personelu, który będzie pracował w godnych warunkach.

Głos zabrał również, w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego minister Inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przeczytał przesłanie od premiera, a także skierował do zebranych kilka słów.

- To już piąta inwestycja w ostatnich latach realizowana przy wsparciu funduszy europejskich i tu trzeba pogratulować aktywności całej administracji szpitala, panu staroście, panu prezydentowi, że dbają o swój szpital. To na pewno szpital, który wymaga inwestycji. Te inwestycje, tylko te same współfinansowane ze środków unijnych, są na kwotę ok. 44 mln zł, z czego 22 mln zł stanowi dofinansowanie. Ale wsparcie szpital otrzymał również na 2 projekty z rezerwy budżetu państwa, decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego, na każdy jeden 2 mln zł. Myślę, że to jeszcze nie koniec. To pokazuje, że aby mieć sukces trzeba się starać, trzeba szukać możliwości. Te możliwości są w funduszach europejskich, mamy także własne środki- mówił Jerzy Kwieciński.

Jak zapewnił starosta, powiat po środki będzie sięgał, by realizować kolejne inwestycje. Po serii przemówień obiekt poświęcono. Następie przybyli goście obejrzeli nowe pomieszczenia. Wkrótce pojawią się w nich nowi pacjenci.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.