Sokół, czyli Rozwadowski Dom Kultury w Stalowej Woli

Image

Budynek Sokoła wkrótce zostanie przekazany społeczeństwu, a póki co, trzeba zdecydować co w nim się będzie działo. I właśnie między innymi o tym rozmawiano z mieszkańcami.

Podczas spotkania, które odbyło w czwartek 4 lipca 2019 roku, a na które przyszło wielu mieszkańców, przedstawiono ustalenia dotyczące wyglądu budynku po remoncie oraz omówiono zakres projektów społecznych przygotowywanych przez Miejski Dom Kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Celem spotkania było również zebranie informacji na temat potrzeb mieszkańców Rozwadowa związanych z przyszłą ofertą kulturalną „Sokoła”.

- Tak wygląda obiekt po intensywnych pracach- powiedziała podczas spotkania w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego wiceprezydent Stalowej Woli. Temu budynkowi również przywrócono świetność, choć nie był w tak złym stanie technicznym jak Sokół, który…- Ma być obiektem pięknym, przyjaznym i macie się państwo w nim czuć jak u siebie w domu- mówiła Renata Knap.

Wiceprezydent podkreśliła dużą rolę w odnowieniu Sokoła byłej radnej miejskiej Marii Rehorowskiej, obecnej na spotkaniu. Obie panie „przegadały” na ten temat wiele godzin, jeszcze wówczas, gdy Renata Knap była naczelnikiem Wydziału Planowania Przestrzennego.

- Pani Maria ma wiele zapisków i to właśnie ona stworzyła dla tego obiektu swój nowatorski program, jeśli chodzi o funkcje tych pomieszczeń- mówiła Renata Knap.

Ustalono, że Sokół będzie nosił nazwę „Rozwadowski Dom Kultury w Stalowej Woli”. Matką chrzestną 113- letniego obiektu został Maria Rehorowska, a ojcem- dyrektor MDK Marek Gruchota. Wzruszona rozwadowianka podziękowała za pomoc prezydentowi i wiceprezydent przypominając również swoją batalię o Rozwadów i zniszczony budynek Domu Kultury. Jak przyznała, na tę chwilę czekała ponad 72 lata.

Jak poinformował obecny na spotkaniu Marek Gruchota budynek ma być oddany do użytku w sierpniu 2020 roku.

- Wstępnie ustaliliśmy, że powinniśmy tę działalność Sokoła, tego Rozwadowskiego Domu Kultury, wspierać na 4 filarach. I filar- to dom kultury, II filar- to są tradycje, o których jesteśmy zobowiązani pamiętać i kultywować, III filar- to miejsce spotkań dla stowarzyszeń, które działają na terenie Rozwadowa i IV filar- to projekt społeczny, który jesteśmy zobowiązani realizować, gdyż pieniądze na remont infrastrukturalny zostały przyznane Stalowej Woli i Sokołowi pod warunkiem, że te aspekty kulturalno- społeczne będą realizowane właśnie na terenie Sokoła- mówił podczas spotkania dyrektor MDK Marek Gruchota.

Przybyli na spotkanie obejrzeli wizualizację budynku.

Sokół, który mieści się w Rozwadowie będzie centrum kulturalno- rozrywkowym osiedla. Animacją życia zajmą się pracownicy MDK. Na parterze Sokoła będzie znajdowała się sala widowiskowa, magazyn sprzętu, instrumentów, biura, szatnie, toalety. Na pierwszym piętrze powstanie sala muzyczna i sala teatralna. Na balkonie znajdować się będzie stanowisko multimedialne dla akustyka, oświetleniowca, kinooperatora. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków na strychu zaproponowano otwarcie galerii, bądź sali historycznej z gablotami na miejsca upamiętnienia historii "Sokoła". W dobudowanej części powstanie sala fitness lub bawialnia dla dzieci. Na dziedzińcu znajdować się będzie parking rowerowy, ogródek letni i parking samochodowy (tylko dla zaopatrzenia). Wykonawca będzie musiał uwzględnić w swoim planie pracy remont kamiennej figury Sokoła na szczycie budynku oraz figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczonej na zewnątrz w narożniku obiektu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Koko2

W tym budynku grał zespol SANTONY