Coraz mniej młodych osób chce studiować?

Image

W całym kraju, również w naszym województwie, na studia zgłasza się coraz mniej absolwentów szkół średnich. Czy jest to wynikiem niżu demograficznego?

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, w województwie podkarpackim z roku na rok ubywa studentów. Dotyczy to zarówno studentów krajowych, jak i cudzoziemców. Wielu młodych ludzi nie widzi szansy na lepsze zatrudnienie po studiach, dlatego już po maturze wyjeżdża za granicę. Tam liczą się fachowcy, z uprawnieniami i umiejętnościami. Polacy są mobilni i nie boja się wyzwań. Do matury obecnie przystępuje o wiele mniej młodych ludzi niż jeszcze kilkanaście lat temu. Bez wątpienia mamy niż demograficzny i jego skutki odczuwalne są w szkołach. Również coraz chętniej uczniowie wybierają szkoły zawodowe, które dają konkretny fach i zapewniają praktyki.

Odbija się to na szkolnictwie wyższym. Według US w Rzeszowie w 20 szkołach wyższych, łącznie z wydziałami zamiejscowymi, w województwie podkarpackim studiowało 46,9 tys. studentów (stan na 31 grudnia 2018 roku), w tym 2,7 tys. cudzoziemców.

Wśród wszystkich studentów 56% stanowiły kobiety. Na studiach stacjonarnych studiowało 33,5 tys. osób, a na studiach niestacjonarnych - 13,4 tys. studentów.

Największą podkarpacką uczelnią był Uniwersytet Rzeszowski, na którym studiowało 16,3 tys. osób.

W roku akademickim 2018/2019 w województwie podkarpackim było o 2,6 tys. mniej studentów w porównaniu z rokiem akademickim 2017/2018. Studentów cudzoziemców, w tym czasie ubyło 77. Ogólna liczba studentów zmniejsza się od kilku lat. Dla przykładu w 2014 roku (stan w dniu 30 listopada), w podkarpackich szkołach wyższych (łącznie z wydziałami zamiejscowymi) studiowało 59,3 tys. studentów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =