Uczniowie Ekonomika powrócili z zagranicznych szkoleń zawodowych

Image

To już kolejny wyjazd uczniów Ekonomika, dzięki któremu 64- osobowa grupa młodzieży mogła odbyć zagraniczne praktyki.

Projekt „Mobilny uczeń dziś- to fachowiec jutro” został zrealizowany w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, sektor: Kształcenia i szkolenia zawodowe.

Projekt realizowany był od 1.11.2017 do 1.10.2019 roku. Całkowity budżet projektu wyniósł niemal 644 tys. zł.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 jest najstarszą szkołą w Stalowej Woli. W roku 2019 placówka obchodziła 90- lecie istnienia. Za główny cel stawia sobie tak przygotować swoich uczniów oraz wyposażyć ich w taki zasób wiedzy i umiejętności, aby umożliwić przyszłym absolwentom znalezienie i utrzymanie pracy na trudnym rynku regionalnym i krajowym.

Placówka posiada doskonałą bazę dydaktyczną, nowoczesne i dobrze wyposażone pracownie, wykwalifikowaną i zaangażowaną kadrę pedagogiczną. Szczególny nacisk szkoła kładzie na starannie zaplanowane i zorganizowane praktyki zawodowe, które odbywają się w odpowiednio dobranych przedsiębiorstwach naszego regionu i Polski.

W piątek w Ekonomiku podsumowano projekt „Mobilny uczeń dziś- to fachowiec jutro”. Uczniowie powrócili już z Anglii i Włoch, gdzie szkolili się, zdobywali nowe umiejętności, a także odpoczywali i zawiązywali znajomości, zapoznawali się z kulturą i zwyczajami innych krajów. Zagraniczna praktyka to doskonały sposób na podniesienie kwalifikacji zawodowych i językowych. Jak podkreślają nauczyciele udział w stażu motywuje do intensywniejszej nauki zawodu i języków obcych, podnosi samoocenę osób biorących udział w projekcie oraz pozwala zdobyć cenne doświadczenie życiowe, a także nabyć umiejętności społeczne. Kierunki oferowane w szkole są ciągle atrakcyjne, a absolwenci, którzy je ukończą są poszukiwani na europejskim rynku pracy. Ponadto realizacja projektu przez ZSP Nr 3 przyczynia się do promowania szkolnictwa zawodowego w Stalowej Woli oraz w regionie poprzez zwiększanie zainteresowania młodzieży nauką zawodu.

W ramach projektu odbyły się wyjazdy trzech grup uczniów wraz z opiekunami na trzytygodniowe staże zawodowe w Rimini we Włoszech oraz w Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

- Cieszymy się jeśli projekt uzyska akceptację komisji konkursowej, cieszymy się, kiedy młodzież wyjeżdża na te praktyki, ale najbardziej cieszymy się, jeśli możemy ten projekt zamknąć i odetchnąć z ulgą, ponieważ nie było żadnych problemów przy jego realizacji. Myślę, że to ciekawe wyzwanie dla młodzieży. 3 tygodnie poza domem, w innych warunkach, w innym państwie. Jest to duże wyzwanie, gdy uczniowie mogą wykazać się umiejętnościami zawodowymi i dojrzałością, bo wyjeżdżają najlepsi, ci, którzy są dobrzy zawodowo, opanowali język. Myślę, że dzięki tym praktykom dużo nauczyli się co pozwoli im w przyszłości wykorzystać tę wiedzę i doświadczenie w poszukiwaniu lepszej pracy- mówił dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Stalowej Woli Paweł Ciołkosz.

I grupa, składająca się z 22 uczniów (technik ekonomista, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych), wyjechała do Rimini 10.09., a powróciła 28.09.2019 roku.

II grupa, również 22- osobowa, odbyła praktyki w Portsmouth w terminie 29.04.- 17.05.2019 roku (technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista).

III, 20- osobowa grupa, wyjechała do Rimini. Pobyt miał miejsce między 6.05 a 24.05.2019 roku (fototechnik, technik obsługi turystycznej, technik architektury krajobrazu).

- Uczniowie podczas swoich staży zawodowych wykonywali takie czynności, które są związane z ich zawodem. Turyści, hotelarze pracowali w obiektach hotelarskich, czyli zajmowali się meldowaniem gości, przygotowywali śniadania, albo zajmowali się przygotowaniem jednostek mieszkalnych dla gości. Uczniowie kształcący się w branży gastronomicznej pracowali w różnego typu restauracjach, barach, mieli możliwość poznania takich tajników zarówno kuchni włoskiej, jak i angielskiej, a nawet niektórzy uczniowie poznawali egzotyczne kuchnie w związku z tym, że w Wielkiej Brytanii mieli staż w kuchni indyjskiej. Uczniowie z kierunku fototechnik pracowali w studiach fotograficznych, robili zdjęcia, dokonywali obróbki tych zdjęć, czy obsługiwali różne programy graficzne. Uczniowie z kierunku technik architektury krajobrazu mieli możliwość pracy w takim dużym zakładzie ogrodniczym gdzie poznawali te rośliny, których na pewno w Polsce nie możemy spotkać- mówiła Renata Sękiel, koordynator projektu.

Z praktyk zadowoleni są nie tylko nauczyciele, ale i sami uczniowie. Takie praktyki dają lepszy start w dorosłość absolwentom szkoły, promują mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, zapewniają przejrzystość certyfikacji osiągniętych kompetencji tak, aby łatwo można było uznać w kraju i za granicą nabyte kwalifikacje. Oprócz nauki, był czas na zwiedzanie i rozmowy z mieszkańcami krajów, do których młodzież wyjechała.

- Byłam na praktykach zawodowych w Rimini we Włoszech. Pracowałam w hotelu na służbie pięter, ponieważ jestem na profilu technik obsługi turystycznej. Moi koledzy, również z tego profilu, pracowali także w hotelach, lecz każdy na innym stanowisku, na różnych pionach hotelowych. Koleżanka np. pracowała na recepcji, mój kolega pracował jako kelner w restauracji. Było to niesamowite doświadczenie językowe. Każdy mógł się sprawdzić, dowiedzieć na jakim poziomie tak naprawdę potrafi porozumieć się w języku angielskim. Wiadomo, inny kraj, inna kultura, nie każdy umiał rozmawiać po angielsku, również trzeba było coś próbować po włosku. Poznawaliśmy kuchnię włoską, kulturę tego pięknego kraju. Po pracy często chodziliśmy na plażę, jeżeli tylko pozwalała nam na to pogoda- mówiła Ewelina Białek, uczestniczka projektu.

- Byłam na praktykach w Portsmouth. Nauczyłam się wiele bardzo fajnych rzeczy, zdobyłam wiele doświadczeń językowych, zawodowych. Byliśmy na 2 wycieczkach, byliśmy w Londynie i Winchester. Zobaczyliśmy dużo ciekawych rzeczy- mówiła Elżbieta Fis, uczestniczka projektu.

W przyszłym roku szkolnym kolejni uczniowie będą mogli pojechać na zagraniczne praktyki, tym razem do Malagi w Hiszpanii. Udział w nich wezmą także nauczyciele uczący w różnych zawodach.

Artykuł promocyjny

Materiał video

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona