Strajk nauczycieli już 8 kwietnia?

Image

To całkiem realny scenariusz. Polacy są źle wynagradzani, żyją za najniższą krajową. Teraz kolejna grupa zawodowa- nauczyciele mają dość niskich zarobków i pomijania pracowników oświaty przy podwyżkach.

Od dziś (18 marca 2019 roku) do 21 marca trwać będzie referendum. Pracownicy oświaty wypowiedzą się w nim na temat ewentualnego przystąpienia do ogólnopolskiego strajku.

W siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego odbyły się mediacje z dyrektorami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, z którymi Zarząd ZNP wszedł w spór zbiorowy. Wynikiem spotkania było podpisanie protokołu rozbieżności. Sprawa dotyczyła 29 takich placówek ze Stalowej Woli i Pysznicy.

Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli 15 marca 2019 roku wydała oświadczenie w sprawie poparcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej zainicjowanej przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego „Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi”. Pismo podpisane zostało przez Krystynę Sakowską, Przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Rada RSOiW NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska w Stalowej Woli zdecydowanie popiera protest RSOiW NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego wyrażający dezaprobatę wobec działań MEN i braku reakcji ze strony Rządu RP na postulaty „Solidarności” Pracowników Oświaty. Ciągłe lekceważenie strony związkowej przez Minister Edukacji Narodowej panią Annę Zalewską w dotychczas prowadzonym dialogu nie przyniosło żadnych pozytywnych rezultatów, a wręcz prowadzi do eskalacji radykalnych działań. Protest RSOiW NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego jest kolejną próbą zapobieżenia strajkom. Mamy nadzieję, że cel protestu jakim jest uzyskanie podwyżek dla pracowników oświaty zostanie rozwiązany „między dorosłymi” z wyłączeniem uczniów. Udzielając poparcia dla takiej formy protestu równocześnie apelujemy do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej i Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego o poważne potraktowanie naszych żądań i doprowadzenie do kompromisu w rozmowach ze stroną związkową. Tylko taki sposób rozwiązania problemu doprowadzi do zakończenia protestu.

Teraz od wyniku referendum zależy czy strajk się odbędzie. Przypominamy, że pedagodzy domagają się podwyżki o 1000 zł netto. Wzrost pensji ma dotyczyć również administracji i obsługi. Nauczyciele chcą też walczyć o przejrzysty system wynagrodzeń. Pracownicy oświaty liczą na wyrozumiałość rodziców dzieci.

Pensja nauczyciela bez dodatków wynosi obecnie: od 1 833 zł netto dla stażysty i do 2 492 zł netto dla nauczyciela dyplomowanego.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =