Chrońmy nasze dzieci przed hejtem i idiokracją

Image

Musimy chronić uczniów przed eskalacją agresji– apelowała Renata Butryn. Radna zaproponowała realizację specjalnych zajęć z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży.

Radna Renata Butryn na forum Rady Miejskiej zgłosiła postulat aby w szkołach odbywały się specjalne zajęcia, zarówno dla rodziców, jak i uczniów, które omawiałyby aktualne problemy i zagrożenia, z którymi borykają się młodzi ludzie. Byłyby to lekcje bezpieczeństwa, które pokazywałyby m.in. jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych, jakie należy wytworzyć w sobie mechanizmy obronne aby chronić się przed eskalacją agresji.

Od jakiegoś czasu w polskim społeczeństwem wiele jest agresji i nienawiści. Takie działania mają miejsce nie tylko w debacie publicznej i politycznej, ale również wśród młodzieżyszkolnej. Pojawiły się grupy przejawiające agresywne zachowania wobec rówieśników. Prześladowania, stalking, przemoc, to wszystko dzieje się wokół nas. Znana jest sprawa patostreamerów, którzy na YouTube pokazują zachowania aspołeczne z wielką przyjemnością obserwowane przez liczną widownię siedzącą przed ekranem monitora, tabletu czy komórki. Uczniowie naśladują to, co widzą nie rozumiejąc, że robią komuś krzywdę. Rodzice często nie mają o tym zielonego pojęcia.

- W związku z tym uważam, że należałoby przemyśleć taki program. Kieruję to do Rady Miasta, bo należałoby wyasygnować pieniądze na to, żeby na godzinie wychowawczej, w takim cyklu lekcji zaprosić fachowców, psychologów, prawników i ludzi zajmujących się bezpieczeństwem, stalkingiem czy w ogóle mediami społecznościowymi. Mówi się, że mamy idiokrację i hejtokrację. To są właśnie wyrażenia tych, którzy zajmują się mediami społecznościowymi. Szerzy się fala samobójstw wśród ludzi młodych, dotyka to młodzieży gimnazjalnej jak i ostatnich klas szkoły podstawowej– mówiła podczas sesji radna Renata Butryn.

Głos w dyskusji zabrała radna Agata Krzyk, która podkreśliła, że podobny program był już realizowany w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nazywał się „Cyberbezpieczni”.

- Wiem, że od września tego roku w ten program weszły nasze stalowowolskie szkoły. Ten projekt obejmował właśnie radzenie sobie z mediami społecznościowymi, z facebookiem. Wiem, że także były spotkania z rodzicami, żeby właśnie rodzic miał świadomość, co to dziecko w tej sieci robi. Oczywiście można to jeszcze rozbudować o dodatkowe informacje, bo te zachowania się nasilają– mówiła radna Agata Krzek.

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj zaproponował, aby dyskusję na ten temat przenieść na posiedzenie komisji Oświaty, Kultury i Sportu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =