Krótsza kolejka po zdrowie - rozmowa z lek. med. Zbigniewem Golą

Image

Warto zadbać o swoje zdrowie– rozmowa z lekarzem Zbigniewem Golą, internistą, specjalistą reumatologiem i prezesem Szpitala Specjalistycznego SANUS, kandydatem do Rady Powiatu Stalowowolskiego w wyborach samorządowych 2018.

Obrazek

12 i 13 października 2018 r. zorganizował Pan Dni Profilaktyki Zdrowia w Szpitalu SANUS. Jak Pan podsumuje te Dni? Czy profilaktyka zdrowia jest popularna?

Od 15 lat prowadzimy badania profilaktyczne, nie tylko dla mieszkańców Stalowej Woli, ale także dla całego regionu, mające na celu wczesne wykrywanie chorób. Prowadzimy także akcje edukacyjne, m.in. badanie wad postawy u dzieci i młodzieży, dzięki którym zapobiegamy różnego rodzaju schorzeniom. Organizujemy zajęcia w sali gimnastycznej i na basenie łącznie z terapią u logopedy czy psychologa. Jeżeli chodzi o dorosłych, są to porady dietetyczne, porady dotyczące stylu życia, badania układu krążenia, profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego polegające na badaniu poziomu cukru we krwi, cholesterolu, pomiar ciśnienia, EKG, angio-KT serca, prowadzimy konsultacje internistyczne i reumatologiczne. Od 12 lat wykonujemy u osób starszych badania densytometryczne czyli badanie gęstości kości, co łączy się z prowadzeniem przez nas edukacji z zakresu zapobiegania złamaniom. Nasze bezpłatne akcje profilaktyczne cieszą się dużą popularnością, niejednokrotnie jako element akcji organizujemy konkursy z nagrodami, gdzie uczestnicy wygrywają karnety na naszą Pływalnię Relaks, na solankowy masaż wirowy, aqua aerobik, do groty solnej, jak również konsultacje specjalistyczne np. z dietetykiem – jednym słowem wszystko co wiąże się z poprawą ich zdrowia i ruchem.

ObrazekObrazekObrazek

Zadowolone osoby, które wygrały nagrody na Dniach Profilaktyki Zdrowia.

Obrazek

Zwyciężczyni z nagrodą główną czyli turnus oczyszczająco-odchudzający w Szpitalu Sanus.

Obrazek
Kolejny karnet w rękach uczestniczki Dni Profilaktyki Zdrowia


Jaki wpływ mają badania profilaktyczne na jakość i długość życia?

Dzięki badaniom profilaktycznym wiele osób udało uchronić się od różnorakich chorób np. zawałów serca czy nowotworów. Wczesna diagnoza potrafi nawet uratować życie, dlatego od lat powtarzam, aby regularnie się badać. Przebadaliśmy ponad 2 tysiące osób pod kątem szukania blaszek miażdżycowych. Okazało się, że kilkadziesiąt z nich musi poddać się dalszym, specjalistycznym badaniom koronarograficznym, kilka osób zostało poddanych przeszczepom naczyń wieńcowych. W ciągu kilku ostatnich lat wykonywaliśmy też badania profilaktyki raka płuc. Podczas tomografii komputerowej wykryliśmy kilka procent (3-5%) nowych zachorowań na raka (przebadano 400 osób). W większości przypadków była to tak wczesna faza, że tym pacjentom udało się uniknąć nawet chemioterapii. Skończyło się wycięciem danego płata płuc. Ci pacjenci żyją teraz ciesząc się dobrym zdrowiem. Oczywiście oprócz profilaktyki ważny jest też ruch. Mamy piękne tereny nad Sanem, jak i inne miejsca gdzie można ćwiczyć na świeżym powietrzu. Można również ćwiczyć w sali gimnastycznej czy na basenie. W naszym szpitalu znajduje się Pływalnia Relaks, na którą składa się nowy basen rekreacyjny, basen solankowy z wirówkami oraz sauny. Tych możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu jest bardzo dużo. W utrzymaniu zdrowej sylwetki może nam pomóc także dietetyk i dobrze ułożona dieta. To, że pesel nam się nie zmienia, to nie oznacza, że ma nam przybywać dolegliwości.


Czy w szpitalu SANUS często diagnozuje się chorych na Reumatoidalne Zapalenie Stawów?

Jako jedna z 10 placówek w Polsce jesteśmy akredytowani przez Ministerstwo Zdrowia do programu „Profilaktyka i diagnostyka Reumatoidalnego Zapalenia Stawów w Polsce południowo- wschodniej”, gdzie na 4 województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie organizujemy warsztaty z lekarzami POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna).

Obrazek
Lek.med. Zbigniew Gola w Ministerstwie Zdrowia.

Wyjaśniamy na czym polega RZS, jakie są problemy w jego wykrywaniu, pomagamy w organizowaniu akcji profilaktycznych. Tych pacjentów, u których zachodzi podejrzenie, że mogą cierpieć na to schorzenie, ci lekarze POZ kierują do nas. My nawet po nich jeździmy, jeśli jest taka potrzeba. Wykonujemy na miejscu cały panel bardzo szczegółowych badań diagnostycznych, oceniając jaka to jest choroba, w jakim jest stopniu zaawansowania i jakie dalsze działania należy podjąć. Mamy pełne wsparcie logistyczne, ponieważ sami mamy Oddział Reumatologiczny i Rehabilitacyjny. Oprócz tego współpracujemy z innymi szpitalami m.in. Klinikami Reumatologii w Krakowie, Lublinie, Warszawie.

Jesteśmy także wyłonieni, w ramach konkursu, spośród wielu oferentów do Programu Profilaktyki Osteoporozy na Polskę Południową, będziemy poszerzać działania, które teraz robimy o badania RTG, ewentualnie badania morfotyczne krwi.


Mówi się, że osteoporoza nie boli, ale jej konsekwencje mogą być bardzo groźne...

Obrazek


Wiele osób już o tym wie, że osteoporoza nie boli jako taka, chyba, że występują kompresyjne złamania trzonów kręgów piersiowych czy lędźwiowych. Spadek gęstości kości powoduje ryzyko zwiększonych złamań i praktycznie ok. 60% osób, które ulegną złamaniu osteoporotycznemu w ciągu roku umiera z powodu powikłań towarzyszących schorzeniu. Sama choroba wydaje się nie być groźna, natomiast jej skutki mogą być nawet śmiertelne. Są oczywiście leki, możliwości leczenia. Na Podkarpaciu mamy poradnię leczenia osteoporozy. Pracuję tam razem z różnymi specjalistami (m.in. endokrynolodzy, ginekolodzy). Zajmujemy się pacjentami otaczając ich wszechstronną opieką medyczną. Dodatkowo w naszym szpitalu Sanus poprzez profesjonalnalny aparat densytometryczny, a także dzięki profilaktycznym badaniom densytometrycznym, które bezpłatnie organizujemy, pomagamy zdiagnozować początki tej choroby.

Obrazek

Profilaktyczne badania densytometryczne.


W SANUS-ie można także wykonać badania profilaktyczne raka piersi. Czy można uniknąć tej choroby?

Od 3 lat prowadzimy badania profilaktyki raka piersi na wysokospecjalistycznym, jednym z najbardziej dokładnych aparatów w Polsce, który daje nam 90% szans wykrycia najmniejszych nawet zmian, nie tylko nowotworowych (np. zmiany pozapalne, mastopatyczne). Jest to jedyny aparat, który jest w stanie zbadać piersi kobiety 35- letniej. Innymi, zwykłymi aparatami dostępnymi w Polsce badania przeprowadzane są u kobiet powyżej 50 roku życia. U nas badanie jest zdecydowanie mniej bolesne niż przy użyciu powszechnie stosowanych urządzeń. Badania są bezpłatnie dla pacjentów objętych grupą docelową, badawczą. Gdy zajdzie taka potrzeba wykonujemy dodatkowo badanie USG, a w przypadkach wątpliwych jest robiona biopsja. Wyniki konsultuje dwóch niezależnych specjalistów. Jeśli zachodzą jakieś wątpliwości, konsultuje je jeszcze trzeci lekarz. Ostatecznie może również dojść do wspólnej konsultacji. Współpracujemy z klinikami onkologicznymi, nasze badania i wyniki cieszą się dużym uznaniem. Jeżeli ktoś ma problemy z dojazdem do nas, możemy pomóc w transporcie pacjenta. Badajmy się, nie unikajmy badań profilaktycznych, bo jest to szansa na przyspieszenie diagnostyki, jest to szansa na pełne wyleczenie w razie wykrycia nieprawidłowości.

Obrazek

Mammograf cyfrowy w Szpitalu SANUS


Obecnie wiele mówi się na temat szczepień. Czy powinno się szczepić?

Nie poddajmy się mitom, że szczepienia szkodzą. Doświadczenia krajów zachodnich mówią, że osoby po 60 roku życia, które poddają się szczepieniom, po pierwsze rzadziej chorują, po drugie mają podniesioną immunogenność, czyli taką wzmożoną odporność organizmu co powoduje, że spada poziom cholesterolu i poprawia się wydolność mięśnia sercowego. U osób, które się regularnie szczepią występuje mniejsze ryzyko zawału serca niż u rówieśników, którzy się nie szczepią, a mają tę samą dietę. Widzimy to na badaniach tomografii komputerowej, kiedy badamy blaszki miażdżycowe. Wystąpienie powyżej 100 blaszek miażdżycowych świadczy o tym, że w ciągu roku, półtora ten pacjent dozna zawału serca. Jest to udowodnione naukowo. Namawiamy naszych pacjentów do tego, aby się szczepić. Zapraszamy wszystkich, którzy kwalifikują się do bezpłatnego Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, żeby zgłaszać się do POZ-etów. Szczepienia są dostępne u nas w Sanusie, ale także w innych placówkach medycznych.

Obrazek


Jest Pan kandydatem do Rady Powiatu Stalowowolskiego w wyborach samorządowych 21 października 2018r. Jak ocenia Pan stan służby zdrowia i co należałoby na tym polu zmienić?

Służbę Zdrowia należy naprawić, i z tego zdaje sobie sprawę każdy. Przede wszystkim bardzo ważnym zadaniem jest podniesienie jakości i poszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych, poprawa warunków socjalnych personelu szpitala, uruchomienie działań na rzecz pozyskania młodych lekarzy, prace remontowe i modernizacyjne, zakup specjalistycznej aparatury medycznej. Powinniśmy ściągnąć środki unijne, środki norweskie i inne dla starostwa, które mogłyby zasilić nie tylko szpital, ale również wiele innych placówek medycznych. Mamy Ambulatorium, zespół POZ-tów w prywatnych placówkach, jest i nasz ośrodek oraz wiele specjalistycznych prywatnych praktyk. Szpital powiatowy obsługuje pewną grupę mieszkańców, a gdzie jest reszta? Czy powinna stać w kilkumiesięcznych lub nawet kilkuletnich kolejkach do specjalistów lub na zabiegi czy operacje? To da się zmienić. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi jest obsługiwanych w naszym ośrodku w tym samym czasie. Ale w całym systemie brakuje koordynacji, środków na doposażenie różnych jednostek i łączności typu karetki pogotowia, telefony dla pacjentów w domach. Potrzebna jest współpraca całego powiatu, ośrodków zdrowia, lekarzy. Jesteśmy rozdrobnieni, a potrzeba koordynacji, jedności i wspólnego działania na rzecz pacjenta. 10 lat temu rozpoczęte były prace na rzecz budowy hospicjum. Nie zostało to dokończone mimo, że projekt hospicjum już jest. Chciałbym by zostało ono utworzone na obszarze powiatu wraz z programem opieki paliatywnej. Powinno się także poszerzyć zakres działalności Zakładu Pielęgnacyjno- Opiekuńczego poprzez jego rozbudowę i zwiększenie dostępnych miejsc. Ważne jest też podjęcie działań na rzecz wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju oraz wieloprofilowej terapii dzieci niepełnosprawnych poprzez wsparcie rozbudowy Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Istotne jest zrealizowanie projektów w zakresie aktywnej integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poprzez tworzenie miejsc opieki dla osób niesamodzielnych np. dla osób z głęboką niesprawnością intelektualną, zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych np. poprzez zorganizowanie wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego i rehabilitacyjnego - to kolejny ważny punkt do realizacji. Powiat powinien też wesprzeć rozwój Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uważam, że są to najbardziej aktualne i istotne zadania, których powinien podjąć się powiat w kolejnej kadencji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona