W MBP wykuwają pokolenia czytelników

Image

W stalowowolskiej bibliotece odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Kuźnia bibliolubnych”. 25 września dzieci z Przedszkola nr 9 przeniosły się w bibliotece do zaczarowanego świata bajek i baśni. Z kolei warsztaty „Tajemnice papieru” zorganizowane we Filii nr 2 pokazały uczniom kl. VI z PSP nr 4 fascynującą historię papieru i wyzwoliły ich możliwości twórcze w praktycznych zajęciach czerpania papieru.

W Bibliotece Głównej podczas zajęć „Zaczarowany świat bajek i baśni” Baba Jaga, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka przybliżyły przedszkolakom najbardziej znane bajki w formie różnorodnych zabaw i zadań do wykonania. Rozwiązanie wszystkich zagadek, łamigłówek i spełnienie wszystkich próśb postaci bajkowych, gwarantowało im powrót do domu i swojej bajki.

Chętni mogli zakręcić czarodziejskim kołem i wylosować bajkową kategorię zadań np. Czy tytuł bajki -„Zielony Kapturek” jest poprawny? Czy pomidor zamienił się w karetę Kopciuszka? Ponadto, dzieci mogły ułożyć puzzle, przyporządkować bohaterów bajkowych do tytułów bajek i baśni z których pochodzą, w zabawie „Cztery Kąty”. Najwięcej emocji wzbudziła prośba Kopciuszka, o pomoc w wybieraniu grochu z makaronu, ryżu, kaszy gryczanej i soi, oraz prośba Rybaka w złowieniu Złotej Rybki. Przedszkolaki poradziły sobie z zadaniami koncertowo, a Baba Jaga, Śnieżka i Czerwony Kapturek mogły wrócić do swoich bajek. Baba Jaga z wielkiej wdzięczności, rozdała dzieciom pierniczki z kartonu do samodzielnego ozdobienia.

Uczniowie kl. IV Szkoły Społecznej nr 1 w Stalowej Woli we Filii nr 1 uczestniczyli w warsztatach kaligrafii i druku. Wstępem do zajęć, była prezentacja historii pisma, od pisma obrazkowego, poprzez pismo klinowe, kipu, aż do pisma alfabetycznego wynalezionego przez Fenicjan, a udoskonalonego przez Greków. Uczestnicy zapoznali się hieroglifami rozwiązując wspólnie krzyżówkę, a następnie mogli poćwiczyć sztukę pięknego i odręcznego pisania – kaligrafię. Jak się okazało, pisanie stalówką nie jest takie proste, a kleksów z atramentu nie można zmazać. Kolejnym krokiem było stemplowanie, by uczniowie mogli przez chwilę poczuć się drukarzami. Dzieci przekonały się, że praca średniowiecznego skryby i pierwszych drukarzy była mozolna oraz wymagająca dużych umiejętności. Warsztaty „Tajemnice papieru” zorganizowane we Filii nr 2 pokazały uczniom kl. VI z PSP nr 4 fascynującą historię papieru i wyzwoliły ich możliwości twórcze w praktycznych zajęciach czerpania papieru pod kierunkiem plastyka Anny Tomaszczuk, nauczyciela PSP nr 12. Uczestnikom przedstawiono prezentację o surowcach używanych jako materiały piśmiennicze, począwszy od tabliczek glinianych, poprzez papirus, pergamin, aż do współczesnych arkuszy papieru.

Kolebką papieru były Chiny, a jego pierwotny skład, to przede wszystkim jedwabne i lniane szmaty. Współcześnie stosuje się nowoczesne technologie wytwarzania papieru. Kolejnym krokiem były praktyczne warsztaty wytworzenia masy papierniczej i technika czerpania masy, aby powstał arkusz papieru. Dzieci brały czynny udział w przygotowaniu masy, a następnie za pomocą specjalnych ramek z sitem odsączały wodę z materiału papierniczego, wyrównywały jego powierzchnię i ozdabiały motywami roślinnymi (suszone liście, kwiaty, nasiona, różnorodne kasze). Efekt zaskoczył wszystkich, powstały własnoręcznie wytworzone i pięknie ozdobione arkusze papieru, które będą eksponowane na wystawie w Bibliotece Głównej 26 października w czasie podsumowania projektu „Kuźnia bibliolubnych” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =