Wywiad z Zofią Zielińską- Nędzyńską- dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Stalowej Woli

Image

Stalowowolski PUP każdego dnia odwiedza wielu mieszkańców powiatu. Przeglądają oferty, rozmawiają ze swoimi doradcami zawodowymi.

Statystyki, nie tylko te ogólnopolskie, ale i lokalne wskazują na spadek stopy bezrobocia. Na przestrzeni ostatnich 3 lat liczba osób poszukujących pracy zmniejszyła się o 3 tysiące (ok. 4%). Mieszkańcy znajdują pracę sami, poprzez urząd lub nie potwierdzają tzw. gotowości do pracy co skutkuje skreśleniem ich z listy osób pozostających bez zatrudnienia (często podejmują pracę bez zgłoszenia tego w PUP).

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy na co dzień podtrzymują kontakty z lokalnymi pracodawcami pozyskując informację na temat wolnych etatów, gromadzą i udostępniają również oferty spływające do urzędu. Osoba, która przyjdzie do PUP może liczyć na pomoc, a osoby niepełnosprawne na szczególną opiekę. Dla nich przygotowanych jest szereg szkoleń, ułatwień, czy to przy założeniu własnej działalności, czy przy podjęcia zatrudnienia w danym zakładzie pracy.

Jak mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Zofia Zielińska- Nędzyńska w naszym regionie bardzo poszukiwane są osoby z wykształceniem technicznym. W Stalowej Woli wiele jest rozwijających się zakładów przemysłowych, gdzie na wykształconych absolwentów szkół, jak również na osoby z doświadczeniem (spawacze, operatorzy obrabiarek, maszyn budowlanych itp.), ale i robotników, nawet tych niewykwalifikowanych, praca czeka. Rozwija się też branża handlowa i usług. Poszukiwane są więc chociażby kosmetyczki czy sprzedawcy.

Najtrudniej w naszym powiecie znaleźć oferty z tzw. sektora publicznego. Nie ma więc praktycznie ogłoszeń dotyczących szeroko rozumianej pracy biurowej. Zatrudnienie trudniej jest też znaleźć kobietom niż mężczyznom. W oświacie, administracji publicznej pracy jest niewiele.

Więcej o pracy urzędu, statystykach i możliwościach w naszym materiale Video. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.