Wywiad z Katarzyną Rogalą- dyrektorem ,,SOWiIK" w Stalowej Woli

Image

Bez nich życie wielu ludzi byłoby niemożliwe. Niosą pomoc i są „w centrum kryzysu” niejednej rodziny. Stalowowolski SOWiK- instytucja, bez której świat byłby smutniejszy…

Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (SOWiIK) działający od 1 lipca 2008 roku jest kontynuacją Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (POIK), który powstał w 1999 roku.

POIK w Stalowej Woli oficjalnie został otwarty w maju 1999 roku jako jedna z dwóch instytucji Zespołu Placówek Katolickiego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego prowadzonego przez Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi "Oratorium". POIK jako placówka dla dorosłych musiał oddzielić się od placówki dla dzieci zgodnie z wykładnią Ministra Pracy i Polityki Społecznej funkcjonującą od 2004 roku. Pracownicy POIK podjęli batalię o znalezienie budynku i reorganizację pracy POIK. W oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 2005 r. delegującą gminę do tworzenia ośrodków wsparcia oraz ustawie o pomocy społecznej delegującej powiaty do tworzenia ośrodków interwencji kryzysowej powstał projekt wspólnych działań: organizacji pozarządowej, gminy i powiatu. Połączono wysiłki powiatu - stworzono na nowo ośrodek interwencji kryzysowej, gminy - stworzono ośrodek wsparcia. Łącznikiem stała się organizacja pozarządowa, która jest organem prowadzącym nowy ośrodek. Na takie prowadzenie zdecydowało się Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej "Integracja". Łącząc obie funkcje oraz nazwy stworzono Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej. SOWiIK finansowany jest z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i ze środków powiatu stalowowolskiego.

Zespół SOWiIK tworzą: dyrektor, zespół terapeutyczny, zespół opiekunów Hostelu oraz pracownicy obsługi. Do czerwca 2016 r. dyrektorem SOWiIK była Maria Dekert. Od lipca 2016 r. dyrektorem SOWiIK jest Katarzyna Rogala.

Są wszędzie tam, gdzie trzeba nieść pomoc, taką natychmiastową, kryzysową, ale nie tylko. Pomagają długoterminowo dając tak bardzo potrzebne wsparcie. Ocierają łzy i skutecznie działają już od prawie 20 lat. O tym ja to robią opowiadała w naszym studio Katarzyna Rogala, dyrektorem ,,SOWIK"-u w Stalowej Woli.

SOWiK współpracuje z przeróżnymi instytucjami, między z innymi PCPR, MOPS-ami, policją, strażą pożarną, szkołami i placówkami edukacyjnymi. Otwierają wszystkie drzwi, za którymi spodziewają się otrzymać pomoc dla zgłaszających się do nich osób. A zakres pomocy jest ogromny.

Pracują całodobowo, dlatego też do SOWiKU można zadzwonić o każdej porze dnia i nocy (nr tel. 15 642 52 93), można napisać maila (sowiik@sowiik.pl), można też przyjść (Stalowa Wola, ul. Polna 18 (Rozwadów)). Udzielana pomoc jest bezpłatna!

SOWiK organizuje również Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami. Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, odbywają się w małej grupie (nie większej niż 15 osób). Jest to cykl 10 cotygodniowych spotkań, w godzinach popołudniowych. Jedno spotkanie trwa 3,5 godz. Zajęcia inspirowane są przede wszystkim poradnikami dla rodziców z cyklu: Wychowanie bez porażek Thomasa Gordona i Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły według Adele Faber, Elaine Mazlish. Głównym celem tych spotkań jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Rocznie odbywają się jedna lub dwie tury warsztatów w SOWiIK. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać chęć uczestnictwa przez cały rok pod nr. ośrodka: 15 642 52 93, gdzie tworzona jest lista.

Szczegółowo o pracy i zadaniach Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej opowiada gość naszego studia dyrektor SOWiIK Katarzyna Rogala. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu!

Obrazek

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.