Dzień otwarty Ekonomika - relacja video

Image

W piątek 27 kwietnia 2018 roku stalowowolski Ekonomik zaprosił młodzież gimnazjalną na Dzień Otwarty.

Kiedy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 organizuje Dzień Otwarty za każdym razem zjawiają się tłumy. Rozwadowski Ekonomik niezmiennie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. To szkoła nie tylko z tradycjami, ale również placówka edukacyjna, która idzie z duchem czasu. Jej absolwenci mogą nie tylko zdobyć maturę, ale co najważniejsze- konkretne umiejętności, praktykę zagraniczną i zawód, a później- dobrze płatną pracę. Uczniowie w przyszłości nie zasilą grona bezrobotnych, „po szkole” nie będą musieli szukać pracy, bo to praca będzie czekać na nich.

- Jest to bardzo dobra szkoła zawodowa, świetnie przygotowuje do zawodu. Świadczą o tym bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych, które zdawane są powyżej średniej krajowej, powyżej średniej wojewódzkiej. Są zawody, które mają zdawalność stuprocentową. Między innymi takimi zawodami, które plasują się w czołówce od lat są: technik ekonomista, technik handlowiec (rokrocznie stuprocentowa zdawalność). Dwa lata temu, jeśli chodzi o zawód technika ekonomisty byliśmy najlepsi w województwie. Świadczyły o tym rankingi Perspektywy, które były publikowane w tym roku. Nie ma takiego rankingu jeśli chodzi o podział na zawody, ale myślę, że gdyby był robiony, to równie dobrze byśmy wypadli – mówi Wicedyrektor ZSP nr 3 Halina Idec.

Dzień Otwarty Ekonomika to okazja do obejrzenia szkoły, rozmowy z nauczycielami, ze starszymi kolegami, którzy chętnie odpowiadali na liczne pytania, podpowiadali, doradzali i wyjaśniali. W piątek można było obejrzeć także dobrze wyposażone pracownie tematyczne. Zainteresowaniem cieszyła się pracownia architektury krajobrazu, a także technika handlowca, gdzie uczniowie prowadzili firmę symulacyjną Eko- Art. Można więc było podejrzeć jak prowadzi się sklep, nauczyć obsługi kasy, czy zapytać o sprawy księgowe. Ciekawym kierunkiem, o który chętnie pytano był technik obsługi turystycznej.

- Technik obsługi turystycznej to zawód z przyszłością, zawód, który umożliwia młodzieży zdobycie umiejętności, przede wszystkim prowadzenia i funkcjonowania biura podróży. Nasz kierunek jest wyjątkowy dlatego, że znajdujemy się pod patronatem biura podróży Rainbow, który to patronat umożliwia takie maksymalne funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego połączonego z oczekiwaniami pracodawców. Nasza młodzież uczy się animacji czasu wolnego, ma zajęcia z choreografii, organizowania dni tematycznych (np. dzień Indianina, dzień kosmiczny, dzień Smurfów, prostych zajęć tematycznych- mówi Małgorzata Smogór, nauczyciel turystycznych przedmiotów zawodowych w ZSP nr 3 w Stalowej Woli.

Szczególnie mocno oblegane były pracownie gastronomiczne gdzie gotowano, pieczono, siekano, krojono i dekorowano, mieszano i serwowano przeróżne smakołyki.

- Mamy warsztaty i pokaz kuchni włoskiej. Uczniowie, którzy byli na praktykach w Rimini dziś prezentują umiejętności, które tam nabyli. Mamy również pokaz carvingu (rzeźbienia w warzywach). Jeżeli chodzi o salę kelnerską, ponieważ technik żywienia i usług gastronomicznych ma dwie kwalifikacje: pierwsza to jest kucharz, druga to organizacja usług gastronomicznych (kształcimy w kierunku kelnerskim, organizowaniu usług gastronomicznych), pokazujemy zasady nakrywania do stołu, sporządzania drinków bezalkoholowych. Mamy także stanowisko do parzenia kawy po włosku. Warto wybrać kierunki gastronomiczne, bo zdobywa się cenny fach, poszukiwany na rynku: kelner, kucharz, manager gastronomii, kierownik sali. Poza tym każdy powinien umieć gotować. Jak się gotuje dobrze, z sercem, z miłością to oczywiście wszystkim to smakuje- mówi Beata Cygan, nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych w ZSP nr 3.

Młodzież chętnie odwiedzała również pracownię Fototechnika. W piątek można było nie tylko zrobić sobie zdjęcie w profesjonalnym studiu fotograficznym, ale również wydrukować foto i zabrać je ze sobą do domu.

- Jeśli ktoś interesuje się fotografią, to jesteśmy jedyną szkołą w powiecie, która oferuje wykształcenie w kierunku technik fotografii i multimediów. Jesteśmy również doskonale przygotowani do tego, żeby kształcić młodzież i dorosłych w tym zawodzie. Mamy profesjonalne studio fotograficzne, sprzęt dobrej jakości: aparaty lustrzanki cyfrowe, optykę: różnego rodzaju obiektywy, bardzo dobrze wyposażone studio fotograficzne, pracownie komputerowe z pełnym oprogramowaniem pozwalającym uczyć grafiki komputerowej, animacji. Nie trzeba mieć swojego sprzętu, nie trzeba mieć swojego aparatu, żeby się uczyć. Jeśli ktoś czuje, że grafika komputerowa, fotografia, multimedia to jest to, czym chciałby się zająć w przyszłości to zapraszamy do nas do szkoły- mówi Karolina Gołos, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Ekonomik zorganizował również grę terenową. Jej zwycięzcami zostali: Mariola Marchut i Jan Walicki.

Dzień otwarty połączony był z Pożegnaniem absolwentów. Przy okazji zorganizowano konkursy i zabawy. Oprócz łez i wzruszeń wiele było słów podziękowań skierowanych do nauczycieli. Z tej szkoły żal odchodzić…

Zdjęcia: MagPie / Martyna Czechra (ZSP nr 3)

Artykuł sponsorowany

Materiał video

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona