Jak wybrać odpowiedniego dostawcę ERP

Image

Wybór systemu ERP to nie lada wyzwanie. Nie dość, że musi on być dopasowany do aktualnych potrzeb i realizacji bieżących procesów biznesowych, to jeszcze powinien on mieć możliwość dostosowania do przyszłych wyzwań. Inwestycja w nowoczesną infrastrukturę nie jest celem samym w sobie, a jedynie narzędziem, które umożliwia efektywniejsze osiąganie założeń biznesowych mniejszym nakładem środków. Więc na co zwrócić uwagę decydując się na współpracę z potencjalnym partnerem wdrożeniowym?

Realne potrzeby vs przyszłe potrzeby firmy

Przeprowadzenie szczegółowej analizy przed rozpoczęciem działań to element obowiązkowy każdego projektu. To ona jest podstawą określenia zastosowanej technologii, zakresu kolejnych prac oraz czasu trwania poszczególnych jej etapów. Odpowiedni partner pomoże w analizie przedwdrożeniowej, ustaleniu zakresu i wyznaczeniu osób odpowiedzialnych za projekt, zdefiniowaniu kluczowych funkcjonalności, które ułatwią osiągnięcie wyznaczonych celów strategicznych oraz doradzi w kwestii późniejszego rozwoju systemu. Biznes dobrze zarządzany rozwija się, dywersyfikuje portfolio, wchodzi na nowe rynki. System musi nadążać za szybkim tempem zmian zachodzących w środowisku biznesowym, by utrzymać osiągniętą przewagę konkurencyjną.

Kompleksowość usługi i elastyczność oferty

Projekt wdrożeniowy to nie tylko sama implementacja, ale szereg konsultacji, doradztwo, wsparcie powdrożeniowe i szkolenia użytkowników końcowych. Wsparcie może przydać się na każdym etapie prac (oraz po ich zakończeniu), niezależnie od zastosowanej technologii. Ważne więc, aby partner projektowy potrafił zdefiniować obszary, w których zleceniodawca może potrzebować wsparcia i miał zasoby by te potrzeby spełnić. Niekiedy może się okazać, że potrzeby są na tyle specyficzne, iż konieczne jest przygotowanie autorskiego rozwiązania. Warto sprawdzić czy partner posiada zarówno kompetencje jak i odpowiednie zasoby, by sprostać temu zadaniu.

Obrazek

Kompetencje i zasoby dostawcy systemów ERP

Efektywna współpraca będzie możliwa tylko, gdy oferta prezentowana przez potencjalnego partnera wdrożeniowego będzie kompletna. Posiadanie doświadczonej kadry specjalistów i możliwość pochwalenia się udanymi projektami, a także referencje klienckie. Należy zapoznać się z opiniami na temat firmy, poczytać na temat rozwoju organizacji. Zaufany dostawca to nie tylko ktoś, kto posiada odpowiednią liczbę zasobów, ale także ktoś, kto wie jak te zasoby łączyć, by osiągnąć maksymalny efekt końcowy.

Koszty implementacji i użytkowania systemów ERP

Jako ostatnie, ale nie mniej istotne są kwestie finansowe. Oczywiście można znaleźć partnerów, którzy oferują szybkie i tanie wdrożenia. Jednak trzeba mieć pewność, że w parze z tym pójdzie także wysoka jakość. Wdrożenie systemu ERP to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces, a to znacząco wpływa na poziom kosztów. Co może oznaczać „zbyt niska” cena? Na przykład brak niektórych funkcjonalności, możliwości personalizacji, doradztwa, pominięcie analizy przedwdrożeniowej – w takim wypadku należy niezwykle szczegółowo przemyśleć ofertę. Wybierając dostawcę sprawdźmy także koszty utrzymania systemu i wybierzmy najbardziej korzystny sposób płatności. Pamiętajmy przy tym, żeby model płatności dostosowany był do realnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mmm

Artykuł sponsorowany ? To o jakiego ERP'a chodzi ?