Plac Piłsudskiego po nowemu

Image

25 prac wpłynęło do urzędu miasta w ramach drugiego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli.

2 nagrody i 2 wyróżnienia

Efektem pracy sądu konkursowego było przyznanie 2 nagród oraz 2 wyróżnień. I nagrodę w wysokości 50 tys. zł otrzymała Katarzyna Krejczyk- Myślickiej ze Szczecina. Oceniający uznali, że istotnym walorem tej pracy konkursowej jest zagospodarowanie dwóch stref głównego placu poprzez nadanie tym częściom zróżnicowanej funkcji i formy wraz z wzbogaceniem jednej z nich o ciekawą formę zielonego placu.

- Sąd konkursowy zwrócił przede wszystkim uwagę na to, że właściwie spośród wszystkich złożonych prac ta praca w sposób najbardziej pełny przestawia pewną próbę stworzenia przestrzeni publicznej, która jest bardzo nowoczesna, a z drugiej strony jest dostosowana do charakteru i skali tej istniejącej struktury- mówi Piotr Lange, przewodniczący Sądu Konkursowego.

2 nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzymał zespół autorski z Krakowa i Rzeszowa w składzie: Iwona Kościółek, Sylwia Kaszuba, Anna Martyka, Sylwia Kliszewska oraz Tadeusz Kanownik. Sąd konkursowy przyznał, że koncepcja zespołu jest bardzo atrakcyjna, sprzyja integracji różnych grup użytkowników, w tym mieszkańców osiedla, a powiązanie całego projektowanego obszaru ciągiem pieszym i kanałem wodnym, które dobrze wpisują się w istniejący system zieleni, jest znakomitym pomysłem.

Sąd konkursowy przyznał także dwa wyróżnienia po 5 tys. zł (jedno z nich przyznano co ciekawe jako nagrodę dodatkową zespołowi zajmującemu II miejsce).

Nie ma jeszcze ostatecznej koncepcji

Zagospodarowanie Placu Piłsudskiego ciągnie się od ul. Niezłomnych przez ul. Dmowskiego do torów kolejowych. To jak będzie wyglądał ten teren nie jest jeszcze przesądzone. Do 15 grudnia mieszkańcy Stalowej Woli mogą zapoznać się z projektami, które zostały nadesłane na konkurs. Można je oglądać w galerii "Tło" Miejskiego Domu Kultury.

- Będziemy chcieli przeprowadzić kolejne konsultacje społeczne. Cały projekt rewitalizacji tego miejsca jest prowadzony poprzez rewitalizację społeczną w projekcie ministerialnym, wspartym przez środki Unii Europejskiej. My nie chcemy tworzyć miejsca bez udziału mieszkańców. Profesjonalny sąd konkursowy, w skład którego wchodzili specjaliści danych branż zarekomendowali prace, które oddajemy mieszkańcom osiedla Fabrycznego, aby oni wyznaczyli swoje priorytety, poddali ocenie te prace. Nie zamykamy się na żadną z prac. Sąd konkursowy wskazał pierwszą, drugą nagrodę oraz wyróżnienia. Myślę, że w każdej z tych prac można znaleźć ciekawe rozwiązania. Chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do projektowania, do uzyskania projektu technicznego na zagospodarowanie całości tego obszaru. Zanim ogłosimy przetarg na projekt techniczny musimy zebrać rekomendacje, wybrać tą pracę, która będzie podstawą do wykonania prac projektowych- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Czy powinno się wyprowadzić ruch kołowy z tego miejsca?

Ważnym aspektem konsultacji społecznych będzie opinia mieszkańców na temat wyprowadzenia ruchu kołowego z Placu Piłsudskiego. Projektanci, jak również sąd konkursowy, podeszli różnie do tego zamysłu. Pod uwagę branych jest kilka rozwiązań: pierwsze, dotyczące puszczenia ruchu w pobliżu torów kolejowych tak, żeby plac stanowił integralną całość z terenem obecnie wykorzystywanym jako parking, drugie, dotyczące ograniczenia ruchu albo poprzez zastosowanie ograniczenia prędkości, albo poprzez zmianę organizacji ruchu (ruch jednokierunkowy). Jedna z prac konkursowych przedstawia ciekawy pomysł poprowadzenia ruchu kołowego tunelem podziemnym pod Placem Piłsudskiego. Tam również mogłyby pojawić się parkingi. Jest to z jednej strony bardzo dobry pomysł, z drugiej- zbyt kosztowny. Na taki cel raczej nie udałoby się pozyskać funduszy z zewnątrz.

I miejsce

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

II miejsce

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wróżenie

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Sss

Ciężko ludziom dogodzić widzę, jak się coś robi źle jak nic się nie robi też źle,a widać że Prezydent Nadbereżny się stara ,ale jak się to mówi jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził.

~Rty

Pięknie pięknie już nie mogę doczekać się efektów brawo panie Prezydencie
Stalowa staje się pięknym miastem
Przemysł architektura zdrowie błonia w tak krótkim czasie tyle się dzieje

~hehe

Bedzie lepiej niz w Sopocie

~bbb

te ptaki nie mogą tam być bo przecież będą hałasowac no jak to tak można dla ptaków wodę robic

~H2O

SUPER PROJEKT , który zajął I miejsce i ten należy realizować.Głosuję na ten właśnie. '
A teraz się pytam czy to jest KOŁO FORTUNY.Mówię tak bo pieniądze wyszły i co DALEJ.
CZY TO SĄ FANABERJE CZY CHORY SEN PIJANEGO I...ty.
Albo robicie albo robicie ludzi w bambus. Wysoka Komisjo.

REALIZOWAĆ !!!!

manukun

@mieszkaniec
Zdajesz sobie sprawę, że koncepcja tego terenu powstała jeszcze za Szlęzaka, bo wtedy (2012-2014) należało składać projekty na dofinansowanie unijne. W tym przypadku chodzi o rewitalizację os. Fabrycznego. Nadbereżny zamiast wykorzystać gotową koncepcję, rozrganizował dwa konkursy na zagospodarowanie tego samego terenu. Co więcej, wydano kilkadziesiąt tysięcy złotych i "nie ma jeszcze ostatecznej koncepcji". Samej koncepcji! A gdzie szczegółowy projekt? A gdzie koszty budowy i utrzymania?

~28:0

Ja się pytam gdzie jest pomnik św.Lecha ? OOO jeśli go nie będzie to już nigdy nie zagłosuję na pis

~Mieszkaniecc

Za...~ście
W końcu coś ładnego będzie w tym nudnym mieście,do okoła sporo małych knajpek i będzie ok.
A element z perszinga zagonić do przymusowych robót ziemnych przy tej inwestycji.niech na to zarobią

Andrzej_2.0

Picer ma kolejne pomysły umiech. Park linowy, ogród Jordanowski, błonia, a teraz plac Piłsudskiego umiech Mają rozmach sk....y.

W sądzie 60% przeciw obecnej władzy umiech

~mieszkaniec

CYTAT
~Dende
Mistrzostwo świata...


W maju 2017 wydali na nagrody w pierwszym konkursie 30tys.

~Set ...100

Panie Prezydencie...
Najlepsze zdjęcie to to jak grająca w szachy na betonowych stolikach.Masz Pan fantazję godna prezydenta. Jestem z Panem. Nich Pan nie schodzi z tej drogi.
Super plan. Naprawdę. Ile zieleni. Normalnie majstersztyk ... 😀😀😀😀Bravo

sebastal

I gdzie beda organizowane imprezy? stadion odpada... blonie tezumiech teraz widze ze pod mdk miejsca mialo by nie bycumiech do tego gdzie zapowiedzi z konferencji? 3 fontanny... wyprowadzony ruch samochodowy z placu. Znowu kupe zapowiedzi i co z tego wychodzi? wielkie g.

~Dende

Mistrzostwo świata...

Wydali 80tys. i podsumowali "Nie ma jeszcze ostatecznej koncepcji"

~Siwy

Najlepszy był projekt, który prezentował Pan Prezydent Andrzej Szlęzak. Ten projekt powinien być również pokazywany mieszkańcom i wzięty pod uwagę.

maszynista

Znowu chore wizje projektanta.W miescie brakuje parkingow,A ten jełop caly parking naprzeciwko domu kultury zamienil na trawke drzewa.Jedynie waska uliczka zostala do parkowania wokol tego parkingu.To sie nie uda.Ale urzedasom zalezy zeby dostal za projekt jakies 40 tys PLN.

~csa

czyli jak mieszkańcom nie spodobają się te prace to pieniądze znów w błoto? czy ktoś myśli w tym magistracie? a zapomniałem to przecież pieniądze podatników to można szastać. masakra.