Plac Piłsudskiego po nowemu

Image

25 prac wpłynęło do urzędu miasta w ramach drugiego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli.

2 nagrody i 2 wyróżnienia

Efektem pracy sądu konkursowego było przyznanie 2 nagród oraz 2 wyróżnień. I nagrodę w wysokości 50 tys. zł otrzymała Katarzyna Krejczyk- Myślickiej ze Szczecina. Oceniający uznali, że istotnym walorem tej pracy konkursowej jest zagospodarowanie dwóch stref głównego placu poprzez nadanie tym częściom zróżnicowanej funkcji i formy wraz z wzbogaceniem jednej z nich o ciekawą formę zielonego placu.

- Sąd konkursowy zwrócił przede wszystkim uwagę na to, że właściwie spośród wszystkich złożonych prac ta praca w sposób najbardziej pełny przestawia pewną próbę stworzenia przestrzeni publicznej, która jest bardzo nowoczesna, a z drugiej strony jest dostosowana do charakteru i skali tej istniejącej struktury- mówi Piotr Lange, przewodniczący Sądu Konkursowego.

2 nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzymał zespół autorski z Krakowa i Rzeszowa w składzie: Iwona Kościółek, Sylwia Kaszuba, Anna Martyka, Sylwia Kliszewska oraz Tadeusz Kanownik. Sąd konkursowy przyznał, że koncepcja zespołu jest bardzo atrakcyjna, sprzyja integracji różnych grup użytkowników, w tym mieszkańców osiedla, a powiązanie całego projektowanego obszaru ciągiem pieszym i kanałem wodnym, które dobrze wpisują się w istniejący system zieleni, jest znakomitym pomysłem.

Sąd konkursowy przyznał także dwa wyróżnienia po 5 tys. zł (jedno z nich przyznano co ciekawe jako nagrodę dodatkową zespołowi zajmującemu II miejsce).

Nie ma jeszcze ostatecznej koncepcji

Zagospodarowanie Placu Piłsudskiego ciągnie się od ul. Niezłomnych przez ul. Dmowskiego do torów kolejowych. To jak będzie wyglądał ten teren nie jest jeszcze przesądzone. Do 15 grudnia mieszkańcy Stalowej Woli mogą zapoznać się z projektami, które zostały nadesłane na konkurs. Można je oglądać w galerii "Tło" Miejskiego Domu Kultury.

- Będziemy chcieli przeprowadzić kolejne konsultacje społeczne. Cały projekt rewitalizacji tego miejsca jest prowadzony poprzez rewitalizację społeczną w projekcie ministerialnym, wspartym przez środki Unii Europejskiej. My nie chcemy tworzyć miejsca bez udziału mieszkańców. Profesjonalny sąd konkursowy, w skład którego wchodzili specjaliści danych branż zarekomendowali prace, które oddajemy mieszkańcom osiedla Fabrycznego, aby oni wyznaczyli swoje priorytety, poddali ocenie te prace. Nie zamykamy się na żadną z prac. Sąd konkursowy wskazał pierwszą, drugą nagrodę oraz wyróżnienia. Myślę, że w każdej z tych prac można znaleźć ciekawe rozwiązania. Chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do projektowania, do uzyskania projektu technicznego na zagospodarowanie całości tego obszaru. Zanim ogłosimy przetarg na projekt techniczny musimy zebrać rekomendacje, wybrać tą pracę, która będzie podstawą do wykonania prac projektowych- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Czy powinno się wyprowadzić ruch kołowy z tego miejsca?

Ważnym aspektem konsultacji społecznych będzie opinia mieszkańców na temat wyprowadzenia ruchu kołowego z Placu Piłsudskiego. Projektanci, jak również sąd konkursowy, podeszli różnie do tego zamysłu. Pod uwagę branych jest kilka rozwiązań: pierwsze, dotyczące puszczenia ruchu w pobliżu torów kolejowych tak, żeby plac stanowił integralną całość z terenem obecnie wykorzystywanym jako parking, drugie, dotyczące ograniczenia ruchu albo poprzez zastosowanie ograniczenia prędkości, albo poprzez zmianę organizacji ruchu (ruch jednokierunkowy). Jedna z prac konkursowych przedstawia ciekawy pomysł poprowadzenia ruchu kołowego tunelem podziemnym pod Placem Piłsudskiego. Tam również mogłyby pojawić się parkingi. Jest to z jednej strony bardzo dobry pomysł, z drugiej- zbyt kosztowny. Na taki cel raczej nie udałoby się pozyskać funduszy z zewnątrz.

I miejsce

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

II miejsce

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wróżenie

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mieszkaniec

Wspaniale, ja jestem jak najbardziej zaaaa! Obiema rekami. Już dawno to miejsce powinno być unowocześnione i bez tych starych bud pijackich.Brawo Panie Prezydencie.

~1234567890

przywrócić knajpy na placu !!!

~1234567890

przywrócić knajpy na placu !!!

~jkl

W okolicy nie ma miejsca, żeby parkować auta. Nakupowali SUVów i teraz trzeba jeszcze poszerzać miejsca parkingowe, bo się to na szerokość nie mieści. Jedyne wyjście w okolicy MDK - parking podziemny. Jedna komora pod placem przy MDK a druga po drugiej stronie ul.1 Sierpnia.

~punkier

zamknięcie ul.1-go Sierpnia to korki w innych rejonach miasta

~rencic

Wszystko cudnie tylko ten plac, który ma być zielony, dzisiaj jest parkingiem podczas dużych imprez w mdk. Czy w okolicy jest miejsce, żeby zaparkować dużo aut?

manukun

@darek
Wskaż, w którym miejscu się mylę

~VOX

~www - masz rację. Chodziło o mln umiech

~Olo

niestety to jest za trudne dla osób zarządzajacych miastem a dla radnych to czarna magia umiech koszmarny wybór niedouczonych ciemniaków topi to miasto

manukun

@www
Zadłużenie miasta obecne + planowane:
187/263.6= 70%

Zadłużenie miasta nie liczy się względem tymczasowych dotacji zewnętrznych, tylko dochodów stałych. Kredytu mamy: 76 mln - do roku 2016 włącznie, w 2017 - 40 mln, planowany dług na 2018 - kolejne 71 mln.
Daje to około 70% zadłużenia.

Ale nie to jest najgorsze...

Policzmy rezerwę. Odejmujemy wydatki bieżące od dochodów bieżących:

263.664.236,95 - 245.989.041,15 = 18.675.195,80

Mamy 18,5 mln zł rocznie na różnego rodzaju wydatki majątkowe, myląco nazywane inwestycjami. Przy czym każde cięcie wydatków publicznych i kolejni inwestorzy zwiększają tę rezerwę, a upadające firmy i nowozatrudnieni urzędnicy - zmniejszają.

Należy pamiętać, że będziemy mieć do spłacenia 187 mln zł na koniec 2018 - zakładając realizację planu. Taka kwota da co najmniej kilka milionów złotych rocznie samych odsetek, a do tego spłata samej raty kredytu - niech będzie kilkanaście milionów rocznie. Lekko licząc, spłata zajmie ponad 15 lat. O ile, rzecz jasna, nie będziemy niczego remontować, budować ani kupować.

Oceń sam

Dotacje z UE są na poziomie planu ustalonego jeszcze w 2013, jeśli nie uwzględnimy 150 mln na budowę nowej drogi z ronda koło vivo w kierunku Rzeczycy.

~jkl

Gdzie parking? Pod placem powinien być parking zjeżdżałoby się do niego ul.1 Sierpnia obecną, która po przeróbce nie musiałaby być już przelotowa.

~www

~vox 50k to ile? k to chyba 1000... 50 tysi? I tyle krzyku???

~mieszkaniec

Witam. Mam tylko jedna sugestię gdzie znajduje się parking dla samochodów jak wiemy to jest teraz podstawa jakiejś formy dla rekreacji lub handlu a oglądając te projekty które są bardzo ładne nie zauważyłem parkingów. Pozdrawiam i myślę że ktoś co widział może więcej wydruków da mi odpowiedź.

~jkl

Vox nie przesadzaj. Była strefa przemysłowa to osiedlały się firmy. Zadaniem miasta jest budowa infrastruktury korzystnej dla przedsiębiorców. Obecny prezydent też to robi.

~vox

~www - jak Szlęzak zadłużył miasto na 60k w 12 lat to obecny Prezydent jęczał, że Szlęzak długi mu zostawił, że miasto jest zadłużone. Przy czym warto zauważyć, że poprzednik za te pieniądze uzbroił między innymi tereny inwestycyjne, na których miasto obecnie zarabia. Jak obecny zadłuża miasto na 50k w 3 lata to jest pięknie. Do tego obecne wydatki NIGDY nie przyniosą miastu ani 1 grosza a co gorsze to będą wymagały jeszcze nakładów finansowych na utrzymanie. Czy wyjaśniłem ?

~jkl

Tu trzeba dodać, że dochodzi dla domu kultury jako sali widowiskowej konkurencja ze strony Heliosa z wygodnym parkingiem pod Vivo i trzeba myśleć coś pod tym kątem.

~jkl

Nie tylko tunel podziemny powinien być ale i cały parking. Jak podjechać do domu kultury na imprezę?

~www

Ciągle, w kontekście Pana Prezydenta, czytam komentarze o zadłużaniu miasta ponad miarę, o spłacaniu długów przez "nasze dzieci" itp, no to może konkretne pytanie do tych znawców wypowiadających się na forum: na jakie sumy to nasze Miasto zostało zadłużone? Ile wynosi budżet Miasta? Na jakie zadłużenie pozwala dyscyplina budżetowa? Jakie środki zostały pozyskane dla Miasta z funduszy unijnych? Kwoty panowie, kwoty!

~jan

.... @~Kwiczą.... od dłuższego czasu piszesz wyłącznie o korycie, musisz przy nim mieć niezłe miejsce skoro tak się rozglądasz by cię ktoś os żarła nie odsunął, ale tak jest z lewusami co się do żadnej roboty nie nadają, albo będą trzymać miejsce przy korycie, albo będą gołodupcami.

Andrzej_2.0

Picer, ma kolejne pomysły. szczęśliwie nikt mu już nie wierzy. 63% przeciw.

~to ja

@alleluja sam lepiej bym tego nie opisał.

~to ja

@Named ulica mówi dobrze?To dlaczego na portalu samorządowym ma takie niskie notowania?Dane z dziś poparcie 19.73% przeciwnicy 80.27%.Rozdawnictwo zawsze sprzyja ulicy i nierobom,którzy zawsze będą go chwalić ale nie o to w tym chodzi ale o mądre i uczciwe zarządzanie miastem a nie podporządkowywanie się swojej partii.Dokładnie jak napisałeś

CYTAT
To odrywanie i odrąbywanie jak to określiłeś już się 3 lata temu dokonało.

było minele i już po takim czasie nie ma kogo od koryta odrąbywać.

~alleluja

Oni to mają w genach chwalenie się ponad umiar, taka np. Becia najlepszy premier po wojnie takie zachwyty było słychać a tu nagle zwykła, szary poseł wyrzuca ją na zbitą buzię i nic nie poradzisz. Ten pan też uwielbia sam siebie chwalić i fotografować się! Gorzej idzie z umiejętnościami w zarządzaniu takim organizmem jakim jest miasto. On jednak mnie traci animuszu chociaż wodę ma już powyżej uszu. Ten młodzieniec powinien się jeszcze uczyć, uczyć a nie rządzić. Nie trzeba wcale być geniuszem by miasto puścić w kanał w ciągu jednej kadencji, zwykle zrobi to każdy. Kwik to będzie dopiero się roznosił gdy zarządzony zostanie program naprawczy po tej zbójeckiej kadencji. Formacja ta obiecywała wiele m. innymi, ze nie będzie używać policji do tłumienia demonstracji antyrządowych a co teraz robią? Ten pan też zasłynął tylko z... totalnej krytyki swojego poprzednika. Urząd ten jednak przerósł możliwości dawnego krytykanta. To musi skończyć się katastrofą.

~Named

@ @kwiczą
To odrywanie i odrąbywanie jak to określiłeś już się 3 lata temu dokonało. I stąd ten hejt na prezydenta i kwik.
Ulica mówi dobrze o Nadbereżnym, w internecie ktoś chce wywołać poczucie że jest odwrotnie. Przypadek? Nie sądzę...

~@Kwiczą

Nikt tu nie kwiczy ale tacy jak ty to będą dopiero nie kwiczeć ale wyć bo ich nie odrywać ale odrąbowywać trzeba będzie od koryt. I piłą, i piłą...

~LOL

zobaczymy...ile z tych ładnych obrazków zmaterializuje się w przyszłości... tanio nie będzie

~to ja

@Kwiczą tu nikt nie kwiczy poza tobą.Mieszkańcy wypowiadają się w sprawie swojego miasta krytykując nieudolnego gospodarza i jako mieszkańcy mają takie prawo.O jakim 60-tysięcznym mieście piszesz?Rozglądnij się dokładnie wokół siebie i wyciągnij wnioski.Na papierze może i jest ponad 60 tysięcy choć co roku i z papieru ubywa ale w rzeczywistości nie wiem czy nie powinniśmy wybierać burmistrza a nie prezydenta.

~Kwiczą

Widzę że kwik oderwanych od koryta opozycjonistów trwa w najlepsze. Mocni tylko w internecie, na pikietki 30 osób chodzi. A ludzi w mieście 60 tysięcy.

maszynista

Miasto jest zadluzone i nic z tego nie wyjdzie.Te projekty i zdjecia sa po to zeby ludzie mowili ile to Nadberezny wybudował i jak ciezko pracowal.Ludziska maja go wybrac ponownie i po ta sa te wirtualne zdjecia placu.Drzewka na tych zdjeciach sa ponad 10 letnie wiec kto dozyje te 10 lat zeby zobaczyc te wizje ?

~Olo

trzeba być kompletnym debilem żeby twierdzić, że Stalowa się rozwija a ta sitwa złożona z sbeków, pezeteerowców, ormowców i chciwych zwana pisem chce coś innego niż koryto