Młodzi odwiedzają Politechnikę

Image

W czwartek na Wydziale Mechaniczno- Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej miał miejsce Dzień otwarty. I jak to zwykle bywa przybyło bardzo wielu uczniów szkół średnich…

Podczas Dnia Otwartego, którego celem jest zapoznanie uczniów klas maturalnych z ofertą edukacyjną uczelni oraz korzyściami płynącymi ze studiowania kierunków technicznych, przyszli żacy mieli okazję do zwiedzania budynku i wzięcia udziału w ciekawych pokazach. Prezentowano „latającego motocykla”, HOVERBIKE, symulator spadochronowy, można też było zjeść krówkę, którą podawał robot, obejrzeć maszyny produkowane przez lokalnych przedsiębiorców. Były też zabawy i konkursy z nagrodami. Młodzi ludzie z zainteresowaniem przeglądali ulotki, pytali, dyskutowali, zapoznawali się z różnymi ofertami. Hitem było chodzenie z noktowizorem po zakamarkach podziemnego parkingu Politechniki.

Wydział Mechaniczno- Technologiczny w Stalowej Woli został utworzony w strukturze organizacyjnej Politechniki Rzeszowskiej 15 grudnia 2016 roku i jest obecnie najmłodszym z siedmiu Wydziałów tej uczelni. Na stanowisko pierwszego dziekana Wydziału został powołany dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz.

Początki działalności Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli sięgają jednak o wiele wcześniej tj. 1965 r. Wtedy to ówczesna Wyższa Szkoła Inżynierska w Rzeszowie utworzyła Punkt Konsultacyjny w Stalowej Woli, w ramach którego prowadzono studia zaoczne. Zajęcia dydaktyczne odbywały się w budynku Technikum Mechanicznego. Wręczenie dyplomów inżynierskich pierwszym 25 absolwentom odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 1969/1970. Wówczas odbyła się immatrykulacja 62 studentów.

W 1974 roku po przekształceniu Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, Punkt Konsultacyjny w Stalowej Woli stał się Punktem Konsultacyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Rok później w Stalowej Woli otwarto studium podyplomowe. W programie badań realizowanym przez Politechnikę Rzeszowską, znalazły się badania dotyczące zagadnień niezawodności, eksploatacji oraz konstrukcji silników asynchronicznych małej i dużej mocy prowadzone w Elektrowni Stalowa Wola.

W 1998 roku na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Stalowa Wola a Politechniką Rzeszowską powstał Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. W roku akademickim 1998/1999 uruchomiono dzienne studia magisterskie o specjalności „organizacja i zarządzanie w przemyśle” na kierunku „mechanika i budowa maszyn”. W późniejszych latach ośrodek kształcił na dwóch kierunkach studiów: „mechanika i budowa maszyn” oraz „zarządzanie i inżynieria produkcji” zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Ośrodek mieścił się w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Hutniczej 12. Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w ciągu swojej 19- letniej działalności zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. O tym jak ważną rolę w kształceniu kadry inżynierskiej w tym regionie odegrał, świadczy liczba absolwentów, która przekroczyła pół tysiąca osób.

Wydział Mechaniczno- Technologiczny posiada własne sale wykładowe, laboratoria komputerowe, czytelnię itd. Budynek przy ul Kwiatkowskiego 4, w którym mieści się siedziba Wydziału, zdobył pierwszą nagrodę w VI edycji Konkursu Architektonicznego Powiatu Stalowowolskiego dla najładniejszego budynku użyteczności publicznej.

8 lutego 2017 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. W skład Komitetu Honorowego Rady weszli: Janina Sagatowska - Senator RP, prof. Tadeusz Markowski - rektor PRz, Lucjusz Nadbrzeżny - prezydent Miasta Stalowa Wola, Janusz Zarzeczny - starosta stalowowolski. Głównym zadaniem Rady Programowej jest ścisła oraz twórcza współpraca środowiska naukowego z władzami powiatu, miasta oraz firmami działającymi na rynku.

Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Mechaniczno-Technologicznego odbyło się 24 lutego 2017 r. Rada Wydziału w 5 osobowym składzie: dziekan dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz, prodziekan ds. nauki dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz, prodziekan ds. kształcenia dr Andrzej Chmielowiec, dr hab. inż. Stanisław Kut, prof. PRz oraz inż. Lucyna Iskra, podjęła wówczas m.in. uchwałę o powołaniu w strukturze organizacyjnej Wydziału Zakładu Konstrukcji i Wytwarzania Maszyn oraz Zakładu Informatyki i Systemów Zarządzania Przedsiębiorstwem.

Należy jeszcze nadmienić, że wśród gości Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Stalowej Woli byli m.in.: premier Rządu RP Beata Szydło oraz (ówczesny) marszałek sejmu Małgorzata Błońska.

Na I rok studiów na rok akademicki 2017/2018 na WMT przyjęto:

- na kierunek mechanika i budowa maszyn (profil praktyczny) – 50 osób na studia stacjonarne i 30 osób na studia niestacjonarne,

- na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji (profil praktyczny) – 59 osób na studia stacjonarne i 35 osób na studia niestacjonarne.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jasio

jak mi starszyzna kupi ałto to będę staral się parkować na 3 miejscach bo jak mowi przeslowie do 3 razy stuka

~jasio

a jak ladnie zaparkowal ten wojskowy na lostatnim zdjęciu zajon 2 miejsc a naras

~jasio

no ale munduru tam zadnygo nie widać a panienek tylko pare i to takich przebranych

~jasio

tak zem siem zagalopowal o tych dziołchach ze ucik mi glowny temat po co tyle wojska , czy była tam jakas ustawka czy wojna ma być czy chodzilo lo to ze za mundurem panny sznurem

~jasio

bo wiele razy slyszalem jak dziewczyny piszcz ze uszy bolom ale żeby jakas babcia piszczala to jeszcze nie slyszalem

~jasio

i niby sa tam sami szkoleni ludzie to po co im jakiś komitet i to w dodatku honorowy jak takie komitety rodzicielasie sa tylko w przedszkolu bo ryby i dzieci glosu nie maja ale ja wiem ze dzieci maja glosniejszy głos niż starsi /

~jasio

a co z tej politechniki można wynieść i co na to ochrona i ci co latem chodza czasami w futrach

~Mario

A Uniwheels co tam prezentował???felgi do pojazdow marsjanskich??