Jak radzić sobie z przemocą

Image

11 października w stalowowolskiej bibliotece odbyła się konferencja "Przemoc w pomocy– skuteczna pomoc rodzinom uwikłanym w przemoc domową bez wikłania się w dramatyczne trójkąty".

Celem konferencji było zaprezentowanie profesjonalistom mechanizmu trójkąta dramatycznego w oparciu o praktykę w pomocy rodzinom uwikłanym w przemoc domową. Trójkąt dramatyczny polega na nieświadomym, naprzemiennym wchodzeniu w relacji pomocy w rolę Wybawcy (Ratownika), Prześladowcy i Ofiary. Podczas konferencji podjęto zagadnienia dotyczące praktyki interwencyjnej i terapeutycznej.

- Mówimy o pracy instytucji, które zajmują się przemocą. To jest taki temat, który szczególnie potrafi wnikać w nasze emocje, nawet nasze relacje. Czasami potrafi nawet być niebezpieczny, dlatego chcieliśmy pochylić się nad pracownikami i dać im kilka narzędzi poznawczych- mówi psychoterapeuta Maria Dekert, organizator konferencji.

W konferencji wzięli udział psychologowie, pracownicy socjalni, policjanci oraz przedstawiciele innych środowisk, które na co dzień spotykają się z problematyką przemocy domowej. Podczas spotkania poruszono wiele ważnych tematów. Jarosław Gliszyński ze Śląskiej Szkoły Psychoterapii mówił o tym, jak skutecznie pomagać osobom uwikłanym w przemoc domową bez płacenia za to nadmiernych kosztów emocjonalnych. Marek Rodzewicz, psychoterapeuta ze stalowowolskiego SOWiIK-u omówił wpływa pracy z przemocą na funkcjonowanie zespołu profesjonalistów. Psychoterapeutka Sabina Lasok- Chwiedoruk przedstawiła sposoby wsparcia dla efektywnej pomocy rodzinom, Katarzyna Rogala, dyrektor SOWiIK przybliżyła metody odreagowania i budowania współpracy w praktyce placówki, którą kieruje na przykładzie projektu „System ochronny”. Konferencję podsumowała psychoterapeuta Maria Dekert.

Organizatorami konferencji byli: Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja”- Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (SOWiIK). Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal StaloweMiasto.pl

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~mimoza

Jak mnie ktoś bedzie chciał bić dostanie w dziób.

~ja28

jak zawsze naglasniają po fakcie. Jak bym wiedziala to napewno bym poszla na takie spotkanie.

~ja28

jak zawsze naglasniają po fakcie. Jak bym wiedziala to napewno bym poszla na takie spotkanie.

marcin.so

Nie widzę na sali żadnego kibica.