Ekonomik po praktykach w Berlinie

Image

Było wspaniale, było niezwykle, było po prostu super- dziś najczęściej takie słowa dało się słyszeć na korytarzach Ekonomika. W piątek też przyszedł czas na podsumowanie zagranicznych praktyk…

O tym, że to jedyna chyba szkoła w regionie, która oferuje swoim uczniom tak wspaniałe praktyki zagraniczne, nikomu nie trzeba przypominać. Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli Rozwadowie byli już niejednokrotnie i we Włoszech, i w Wielkiej Brytanii, i w Niemczech. Taka forma nauki jest na pewno super- atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy nie tylko szlifują język kraju, do którego się udają, ale poznają zabytki, zwyczaje, kulturę, no i oczywiście uczą się innych kuchni, gotowania, poznają nowe smaki, projektują, robią zdjęcia, poznają światowe, hotelarskie tajniki, praktykują, liczą, obserwują i zawierają nowe znajomości.

- Święty Augustyn powiedział, że „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Nasi uczniowie od dłuższego czasu czytają te książki ze stronami Europy ponieważ jest to już 4 projekt, który w tym momencie podsumowujemy, a jesteśmy w trakcie realizacji już 5. Cieszę się, że młodzież może korzystać z praktyk zagranicznych, które są dobrym sprawdzianem, przede wszystkim zachowania się w nietypowych sytuacjach dla młodzieży, ponieważ spotykają się z nowym pracodawcą i to jeszcze pracodawcą, który nie komunikuje się w języku polskim i ma wymagania na poziomie europejskim. Cieszę się, że są oni w stanie sprostać tym wymaganiom i przede wszystkim jest to taka próba dla szkoły, że kształcimy dobrze, na europejskim poziomie- mówi Paweł Ciołkosz, dyrektor szkoły

Tym razem z rozwadowskiego Ekonomika do Berlina, w ramach Programu Erasmus plus (z projektu "Dobry zawód - lepsza przyszłość"), na staże szkolne łącznie wyjechało aż 40 uczniów (I tura: 19.09- 7.10.2016, II tura: 24.04- 12.05.2017). Do Niemiec pojechali kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner, fototechnik oraz kucharz. Odbywali swój staż w: hotelach, restauracjach, w wydawnictwie, w firmie handlowej i w sklepie z artykułami turystycznymi. Młodzi ludzie musieli nie tylko posługiwać się językiem niemieckim, ale również stanąć na wysokości zadania i sprostać oczekiwaniom pracodawców.

Jak podkreślają uczestnicy praktyk, stażyści spotkali się z dużą serdecznością ze strony osób, u których pracowali. Pracodawcy chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i udzielali cennych wskazówek.

- Bardzo dużo się nauczyliśmy, mieliśmy okazję podpatrzeć pracę profesjonalistów w wielu branżach. Myślę, że bardzo dużo nam to dało, pomogło to nam w takim wyobrażeniu sobie jak będzie wyglądała praca po ukończeniu szkoły i po zdobyciu tytułu technika- mówi Wiktoria, uczestniczka praktyk.

- Podszlifowałem swój język niemiecki. Było to fajne doświadczenie. Poznaliśmy różne kultury, nie tylko niemiecką. Cieszę się również, że po pracy mieliśmy czas na zwiedzanie. Były organizowane dwie wycieczki. Bardzo dobrze przeżyliśmy ten czas, na pewno wiele zobaczyliśmy- mówi Sebastian, tegoroczny stażysta.

To była doskonała szkoła życia na przyszłość, bo przecież żaden podręcznik nie zastąpi kontaktu bezpośredniego z ludźmi, którzy w swoich zawodach pracują od lat, mają swoje firmy i prowadzą je zgodnie z potrzebami rynku. Nie ma bardziej cennego wpisu w CV jak praktyka i doświadczenie uzyskane poza szkołą, jak wiedza ugruntowana i „przetestowana” w praktyce i potwierdzona na piśmie. A doświadczenie zdobyte w innym środowisku, innej kulturze, innym kraju jest nieocenioną pomocą przy aplikowaniu o pracę w bardzo dobrych firmach, które cenią sobie tak wykształconych absolwentów. W dzisiejszych czasach „suchy” papier, matura nie otwierają żadnych drzwi. Wiedzą o tym uczniowie Ekonomika, którzy po ukończeniu szkoły nie będą zasilać szeregu bezrobotnych. Współczesny rynek pracy oczekuje przecież wykwalifikowanych absolwentów, posiadających umiejętności zawodowe wyższe niż przeciętne. Zagraniczne staże zawodowe wpisują się doskonale w potrzeby pracodawców. O tym jak dobrze podczas praktyk spisali się uczniowie Ekonomika świadczy fakt, że niemieccy pracodawcy większości uczniom zaproponowali dobrze płatną pracę.

Stażyści, którzy powrócili z Berlina mieli okazję zwiedzić najwspanialsze zabytki tego miasta (między innymi Branderburger Tor, Reichstag, aleję Unter den Linden), a także zobaczyć stolicę Brandenburgii- Poczdam, gdzie mieści się słynna dżungla z wiernie odtworzonym klimatem lasów równikowych.

W piątek po podsumowaniu praktyk zaproszono wszystkich na poczęstunek. Serwowano typowo niemieckie potrawy. Dania tak smakowały wszystkim, że niejeden poprosił nie tylko o dokładkę, ale i o przepis.

Przygoda, zwłaszcza ta najwspanialsza, szybko się kończy, ale nie kończą się pomysły Ekonomika na kolejne, atrakcyjne wyjazdy dla młodzieży. Szkoła jest również wyposażona w najnowocześniejsze pracownie zawodowe, posiada świetny sprzęt i zaplecze naukowo- dydaktyczne, którego nie powstydziłaby się żadna renomowana szkoła w Europie. I to wszystko do dyspozycji uczniów. Zapraszamy do Ekonomika- szkoły, która łączy nowoczesność z tradycją!

Artykuł sponsorowany

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona