Jak chronić własność intelektualną?

Image

We wtorek 16 maja 2017 roku w Stalowej Woli odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Własność Intelektualna w Sieci”.

Podczas konferencji poruszono tematy dotyczące m.in. ochrony praw autorskich w Internecie, odpowiedzialności prawnej dot. świadczenia usług drogą elektroniczną, prawa ochrony własności intelektualnych w zamówieniach publicznych, naruszenia prawa znaków towarowych oraz piractwa, jako zagrożenia XXI wieku.

Jak podkreślił podczas konferencji prof. Andrzej Kuczumow nie jest rzeczą łatwą ochrona własności intelektualnej w sieci.

- Znam czasy bez komputerów i bez sieci. To oznaczało, że jako asystent, później doktor musiałem chodzić do bibliotek i szukać różnych czasopism. Od paru lat bibliotek nie odwiedzam dlatego, że w zasadzie wszystko co jest mi potrzebne, mam w sieci. Wszystkie artykuły, jakie są mi potrzebne tam znajdę, również moje artykuły trafiają do sieci, więc jest to zupełnie inna wymiana myśli. Myśl jest pewnego rodzaju produktem, wymaga wysiłku, wymaga wkładu finansowego. Chcemy żeby za tym produktem poszła jakaś cena, żeby nie był anonimowy, żebyśmy nie mogli przepisać czegoś, co ktoś inny stworzył i uznać za swoje. Jeżeli prawa tej osoby, która to stworzyła nie będą zabezpieczone, to w zasadzie jest niewiele przeszkód żebyśmy tak zrobili. Byłoby to głęboko nieuczciwe- mówił prof. Andrzej Kuczumow.

W obecnych czasach w sieci można znaleźć wiele różnych stron gdzie za darmo można ściągnąć film, muzyczkę czy e- booka, a w myśl przepisów jest to kradzież czyjejś własności.

- Problem polega na tym, że w czasie naruszenia własności intelektualnej, mówiąc kolokwialnie przy ściąganiu np. z Torrentów nie mamy danych osoby, która naruszyła prawa własności i udostępnia dalej utwór, plik, własność intelektualną. Powstaje pytanie, czy możemy przetwarzać takie dane, bo ustawa o ochronie danych osobowych wprost nie wskazuje na to- mówił Przemysław Pasierb.

Nie ma żadnych danych dotyczących tego, jak często ktoś wkroczył na drogę prawną, by walczyć o swoją własność intelektualną, która została mu skradziona. Każdego dnia w różnego rodzaju serwisach, portalach, pojawiają się pliki do obejrzenia, pobrania, które są publikowane przez osoby, które nie są ich autorami, nie posiadają do nich praw.

- Prawa autorskie, własność intelektualna to nowe zjawisko w Internecie. Wymaga ono dojrzałości użytkowników do faktycznych zagrożeń i niebezpieczeństw. Regulacje dotyczące praw autorskich są jeszcze z lat 90-tych, można więc powiedzieć, że są konserwatywne. Współczesne formy pól eksplantacji utworów i ich udostępniania generują wiele dla autorów możliwości w zakresie obrotu nimi, ale również powodują wiele zagrożeń, strat, chociażby materialnych- mówił Dariusz Żak.

Organizatorem konferencji było Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland Grupa Lokalna ELSA Stalowa Wola oraz dr Dariusz Żak – WZPiNoS KUL w Stalowej Woli. W planach jest wydanie monografii pokonferencyjnej poprzez wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

KUL technicznie i humanistycznie

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Stalowej Woli zapewnia najwyższej jakości kształcenie na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie. W roku akademickim 2017/2018 w Stalowej Woli prowadzone będą studia I- go stopnia w systemie stacjonarnym na kierunkach technicznych: inżynieria materiałowa i inżynieria środowiska.

Sprawdź co oferują nasze miejskie uczelnie!

http://studiujwstalowej.pl/

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~komórczak

Świetną wizytówką jest pan wpatrzony w telefon na trzech zdjęciach. Jak widać, ani rodzice, ani Alma Mater nie nauczyli odrobiny kultury...

~toj

Nasz pan prezydent nie wyglosił żadnego referatu? Jakieś niedopatrzenie albo nawał zajęć spowodował obniżenie poziomu konferencji ze względu na nieobecność znaczącej postaci życia publicznego.