Kownacki na podpisaniu umowy w HSW

Image

Polska Grupa Zbrojeniowa rozwija współpracę z cywilnymi uczelniami wyższymi

Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – to uczelnie, które dołączyły do grona ośrodków naukowych współpracujących z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. na rzecz krajowego przemysłu obronnego. Gościem honorowym uroczystości był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Umowy pomiędzy tymi ośrodkami naukowymi i Polską Grupą Zbrojeniową S.A. zostały podpisane 28 kwietnia br. w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A., jednej z wiodących spółek z Grupy PGZ. Przedmiot podpisanych umów obejmuje przede wszystkim wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii militarnych. Prace te będą związane zwłaszcza z konstrukcjami i technologiami wykorzystywanymi w innowacyjnych produktach przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. Uczelnie wyższe jeszcze aktywniej zaangażują się w proces kształcenia specjalistycznych kadr dla polskiego przemysłu obronnego.

Podpisane dokumenty stwarzają podstawę do szerokiej kooperacji pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a Politechniką Rzeszowską, Politechniką Świętokrzyską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II i Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Współpraca ta będzie realizowana poprzez wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii obronnych (także mających na celu komercjalizację wypracowanych rozwiązań), ubieganie się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, promowanie wyników wspólnych prac w środowisku naukowym i przemysłowym, organizowanie wspólnych konferencji, szkoleń i warsztatów, organizowanie staży i praktyk zawodowych w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jednym z kluczowych założeń podpisanych umów jest tworzenie nowych kierunków, specjalności i studiów dedykowanych potrzebom polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa.

– Tworzenie platformy do efektywnej współpracy pomiędzy przemysłem i środowiskiem naukowym to jeden z priorytetów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Liczymy na potencjał polskich pracowników naukowych, inżynierów i projektantów. Chcemy, żeby sprzęt, który trafia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP, był w jak największym stopniu oparty na polskiej myśli technologicznej. Jestem przekonany, że zacieśnienie kooperacji pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i światem nauki już w najbliższej przyszłości przyniesie konkretne efekty w postaci niezawodnych, innowacyjnych produktów dla polskich żołnierzy, a także przyczyni się do budowania przewagi konkurencyjnej krajowego przemysłu obronnego– podkreślił Błażej Wojnicz, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Zgodnie z podpisaną umową, pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II będą angażować się w realizację wspólnych prac rozwojowych, dotyczących technologii obronnych. Dokument przewiduje także wsparcie KUL-u przez Polską Grupę Zbrojeniową w tworzeniu nowych kierunków i specjalności studiów, dedykowanych również potrzebom nowo formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Politechnika Rzeszowska będzie współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową w zakresie prac rozwojowych, dotyczących projektów lotniczych, kosmicznych i satelitarnych, a także związanych z obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, systemami bezzałogowych statków powietrznych, systemami dowodzenia i zobrazowania pola walki, bronią strzelecką, artyleryjską i rakietową. Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą także wspierać polski przemysł obronny w dziedzinie innowacyjnych technik elektronicznych.

Umowa podpisana pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Politechniką Świętokrzyską przewiduje wspólne prowadzenie prac rozwojowych związanych z systemami naprowadzania, dynamiką i sterowaniem obiektami ruchomymi, innowacyjnymi technologiami wytwarzania oraz nowoczesnymi materiałami. Współpraca będzie dotyczyć także prac nad wykorzystaniem kompozytów, np. tzw. „pianki metalicznej”. Dokument zakłada również, że na bazie potencjału naukowo-badawczego i laboratoryjnego Politechniki Świętokrzyskiej zostanie utworzone Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych (CBUBOR), które będzie stanowić zaplecze dla spółek obronnych skonsolidowanych w Grupie PGZ.

Ponadto Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oferuje Polskiej Grupie Zbrojeniowej możliwości Wydziału Mechanicznego w obszarach technologicznym, ogólnoinżynierskim, diagnostyki i eksploatacji pojazdów samochodów oraz badań fizycznych. Również Wydział Transportu i Elektroniki radomskiego uniwersytetu dysponuje również potencjałem z zakresu prac badawczych i wdrożeniowych w zakresie prototypowania elektroniki, elektrotechniki i napędów elektrycznych, oprogramowania w systemach robotyki, badań niezawodności oraz bezpieczeństwa systemów technicznych.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.

Materiał video

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Adela

Jestem ciekawa,o czym mówił nasz poseł tzn. ,,Waciak,, Weber.
Waciaki w Sejmie to posłowie ,którzy coś podpisują,ale nie czytali tego, co podpisują. Na niczym się nie znają, bo nie ma takiej potrzeby,nie mają własnego zdania,bo zdanie z Nowogrodzkiej jest najważniejsze.

~ubawiony

ubawiony z tych fotek jestem,bo jakiś korzyści dla mieszkańcow z tej farsy trudno oczekiwać oprócz dotacji na szkólki typu kUL

~szczeKaczka

Mija kolejna TYGODNICA największej katastrofy w dziejach polskiej dyplomacji. 27 do 1.

~cytat

"Nie ma prawdziwej wolności tam, gdzie cała władza jest skupiona w rękach jednej klasy społecznej, jednej rasy, jednej grupy, lub gdy dobro wspólne zostaje utożsamione z interesami jednej partii, która identyfikuje się z państwem" - wiecie czyje to słowa PiSmatoły???? Orędzie Jana Pawła II podczas Światowych Dni Pokoju 1 stycznia 1981 roku. Tyle lat mija a do was to nijak nie dociera?

~w TVPiSczy

Oglądanie dziś "Wiadomości" w TVPiS to prawdziwy eliksir młodości. Znowu mam kilkanaście lat, jest stan wojenny, a z telewizora leje się taka sama manipulacja, że człowiek nie wie czy się śmiać czy płakać.Druga zaleta to, że nie trzeba zawile tłumaczyć dzisiejszym małolatom czym była komunistyczna propaganda. Wystarczy im włączyć TVPiS.

~student

150 lat temu Alexis de Tocqueville powiedział, że "Demokracja skończy się wtedy, gdy rząd zrozumie że może przekupić ludzi ich własnymi pieniędzmi". Na naszych oczach urzeczywistniają się słowa proroka. PiSmatołom dodam, że był to francuski myśliciel polityczny i dyplomata.

~BRAWO!!!

Pocieszające, że widzę zmiany już nawet po sąsiadach, którzy dość radykalnie pis popierali i dość głośno wyrażali swoją niechęć do opozycji, od dłuższego czasu na temat PIS nie mówią kompletnie nic a nawet przy przegranej w Brukseli 27:1 sami stwierdzili, że rząd robi głupio prezentując to jako swój sukces. Mam nadzieję, że oprócz tzw zatwardziałego betonu są jeszcze ludzie jak moi sąsiedzi, którzy mimo otumanienia czasem dopuszczają do głosu rozsądek i logikę.

~wiśta wio

Nie oglądajcie seriali.

~Wilk

Pięćset plus karabin.
I Widelec na sygnale przez miasto gnał 3 samochodami, w tym 2 zandarmerii wojskowej.

~pije piwo

"Katolocki Uniwersytet Lubelski i PGZ .
No weż nie bij. To jawne podłączenie pod kroplówkę finansową . Tak na bezczela .
Co oni maja opracować : kropidła bojowe , sikawki na wodę święconą .
I tu drugi kwiataek . Uniwersytet Technologiczno Humanistyczny .
To jakieś kpiny i parodia. Mydło i powidło .
Powinien do kompletu jeszcze Uniwersytet kroju , szycia i technologii kosmicznych dołączyć .
Rozumiem poltechniki : Rzeszowska, Świetokrzyska , Gliwicka i parę innych . Nawet otworzyć nowe wydziały typowo militarne .
No ale KUL ? Jaja jakieś ."

~ale jaja

Olga Semeniuk, ekspert Ministerstwa Obrony Narodowej, która świadczyła dla resortu Antoniego Macierewicza „usługi analityczno-doradcze”, a obecnie doradza wiceszefowi MON, wspiera proputinowską Marine Le Pen, Brexit uważa za świetny krok na drodze do zniszczenia UE i twierdzi, że Unia "powinna być całkowicie rozwiązana". To poglądy godne doradcy władz z Kremla, a nie osoby pracującej dla polskiego rządu.
Semeniuk to radna PiS na warszawskiej Woli. Na swoim profilu na Facebooku chwali się zdjęciami z premier Beatą Szydło, ministrem w KPRM Adamem Lipińskim i szefem MON Antonim Macierewiczem. Ten ostatni - jak sprawdziliśmy - ceni sobie pracę Semeniuk. Za jeden tylko miesiąc doradztwa „w zakresie działań promocyjnych i zamówień publicznych” MON zapłaciło młodej radnej PiS w ubiegłym roku czternaście tysięcy złotych.
Obecnie Semeniuk oficjalnie doradza wiceministrowi obrony narodowej Michałowi Dworczykowi. I szokuje poglądami.
„Mało kto dzisiaj potrafi głośno powiedzieć, że UE powinna być całkowicie rozwiązana (...) Jestem zdecydowanym przeciwnikiem UE” - napisała na FB Semeniuk w dzień wyborów prezydenckich we Francji. Doradczyni wiceszefa MON twierdzi, że „wygrana Le Pen byłaby po Brexicie i wygranej Trumpa trzecim, słusznym i większym pójściem pod prąd w polityce międzynarodowej”.
Semeniuk pisze także, że "o Rosji można mówić nieustannie": "Ja też się nią interesuję, ale spójrzmy na to bardziej globalnie i porozmawiajmy o Chinach i ich inicjatywie globalnej polityki gospodarczej (...) Potrzebne są globalne, międzynarodowe, gospodarcze, systemowe rozwiązania. A te bynajmniej nie ograniczają się do nieustannego mówienia - a feee Rosja" - czytamy na profilu Semeniuk.
Poglądy doradczyni zatrudnionej w jednym z najważniejszych ministerstw kompletnie rozmijają się ze stanowiskiem polskiego rządu. Podczas gdy liderzy PiS oficjalnie nawołują do zmian w UE, choć ani myślą o wyjściu z Unii, Semeniuk uważa: - Mówienie o przeobrażeniu UE, a tym samym zmiękczanie tematu, to dla mnie bzdura.
Szefowa Biełsat TV, Agnieszka Romaszewska-Guzy, komentując wpisy doradczyni wiceszefa MON, nie dowierza i kwituje krótko: - Na litość Boską…

~KULwa

To rektor KULu "włanczał" się w dyskusję?

~dojna zmiana+

Klecha pewnie poświęci broń do zabijania.

~pulla

Wielki zaszczyt, bo oto miasteczko ze szczątkami kombinatu odwiedził na sygnale profesor nauki posługiwania się widelcem! Było z kim się spotykać i fetować, szkoda, że nie przyjechał z nim ekspert Berczyński bo co dwie głowy to nie jedna!

~KULrektor.pl

Panie Rektorze KUL!!! O zgrozo!!! Mówi się "włĄczamy", a nie włAnczamy... i to 2 razy podczas swojego wystąpienia. Wstyd dla Uczelni i studentów. Stanowisko zobowiązuje.
Ja wiem, że "język Polski być trudna". "Szłem łonkom cwiety pachły..." Wstyd, kompromitacja i nic więcej. Żal mi Was.

PS. Może da Pan też kontakt na swojego stylistę? Pajacykowov Pana ubierał czy jest Pan miłośnikiem westernów?

~Magda

Nie widzę tego faceta zawsze towarzyszącego nadbereżnemu, który ma uśmiech Mona Lisy. Chyba weber go zastępuje? No i radosnej Sagatowskiej brak.

~lipton

czy wam zabrakło odwagi hahaha. peowskie dzejdżeje ! smiech2

stalwola

PiS zbiera teraz to co wypracowała Platforma Obywatelska. A ten Weber, powinien przeprosić mieszkańców Warszawy, że podpisuje projekty ustaw nie czytając ich!

~lonia

jeszcze raz co kur.. zalatwil siemoniak dla huty jakis przetarg ???smiech2 dawaj

~PI-PI

Panie starosto a pan po co tam zasiadał, tylko by klaskać czy może otworzyć nową strzelnicę w kolejnej szkole ponadgimnazjalnej? Jakie przełożenie ma samorząd na realizację zadań przemysłu zbrojeniowego? Po jaką cholerę was tam poniosło, jak nie na targach zbrojeniówki w Kielcach to teraz na podpisaniu mało znaczącego dokumentu dla samorządu! Ostatni raz jesteście tam gdzie jesteście!

~htrh

a klecha co tam robi?????????bedzie krzyzem przeciwnikow dobijal czy kropidlem?!!!

~alf

Te studenciaki z KUL to będą pewnie służyć w OT za KULochwyty,ha,ha!

~pisdeczka

szyk bojowy to teraz będzie krzyż czy to samolotów czy czołgów, rewelacja umiech

~Sokół

Po prostu brak słów na ocenę powyższej koncepcji. Kul ,szkółki techniczne i postęp . Ale kasa popłynie . Boże chroń Polskę ! przed takimi kreacjonistami .

~piket

A przemową nie było końca... umiech weber i nadbereżny chyba już zapomnieli jak atakowali Szlęzaka za to, że otwiera filie politechniki i innych uczelni w Stalowej. teraz się lansują na nieswoich dokonaniach. to takie pisowskie.

~a_propos

nawet nie mam nadziei,że z tej mieszaniny (od Radomia do Rzeszowa) oprócz zatrudniania Misiewiczuf coś pożytecznego wyniknie

~jasio

a i co to za laseczka ta wsrodku miedzy darmozjadami

~jasio

a to teraz hsw będzie placic studencioakom za zabawe w doktora w wojsku

~Olo

ten kownacki to kupa sśmiechu z tym widelcem było, paranoja i żenada