Wybierz rower treningowy

Image

Rower stacjonarny wyróżnia się wśród innych sprzętów treningowych tym, że łatwo do niego przekonać zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Jedni dzięki niemu w przyjemny sposób nawykną do wysiłku fizycznego, drudzy będą mieli okazję do trenowania wydajności. Pytanie jednak brzmi – jaki model sprawdzi się najlepiej?

Rower pionowy czy poziomy?

Wybierając rower treningowy do własnego domu wiele osób sięga po modele pionowe. W przypadku wielu osób sprawdzi się on doskonale, choćby dlatego, że trening na nim jest mocno wszechstronny. Wspiera wzmacnianie mięśni nóg, a także mięśni pośladkowych, a przy zachowaniu prawidłowej postawy częściowo także mięśni brzucha.

Są jednak i takie sytuacje, w których bardziej odpowiedni okaże się rower poziomy. Od pionowego różni się tym, że ćwiczy się na nim w pozycji przypominającej częściowe leżenie. Wymaga to pewnego przyzwyczajenia i znika przyjemne skojarzenie z rowerem tradycyjnym (sprzyjające motywacji dla osób początkujących), za to w dużym stopniu odciążony zostaje kręgosłup. Na rowerze takim trochę szybciej poprawisz też swoją siłę.

Jest jeszcze jedna odmiana stacjonarnych rowerów treningowych – rowery spinningowe, te jednak przeznaczone są w pierwszej kolejności dla osób docelowo chcących jeździć rowerem na długich, górskich dystansach.

Jak wybrać rower treningowy?

W większości przypadków najlepszym rowerem treningowym przeznaczonym do własnego domu będzie rower pionowy – zwłaszcza, że zajmuje zdecydowanie mniej miejsca od wersji poziomej. Poziomy wybierz w przypadku problemów z kręgosłupem. Zwróć przy tym uwagę nie tylko na siebie, ale i na ewentualnych współdomowników, którzy też mogliby korzystać z tego sprzętu.

Weź pod uwagę dostępną powierzchnię, dopuszczalne obciążenie i zwróć uwagę na ewentualne dodatkowe funkcje roweru treningowego, takie jak chociażby licznik spalonych kalorii, czy czujnik tętna. Wybór pod tym względem jest całkiem spory, co widać w wielu sklepach internetowych, chociażby w prosportowy.pl.

A może jednak siłownia?

Jeżeli wahasz się, czy kupić rower stacjonarny do własnego domu, czy jednak korzystać ze sprzętu dostępnego na siłowniach, proponujemy na spokojnie rozważyć zalety i wady obu rozwiązań. W sieci dostępne jest kilka podsumowań tego tematu i śmiało można powiedzieć, że oba rozwiązania są dobre. Jednak mając rower u siebie masz pewność, że niechęć do wychodzenia z domu nigdy nie będzie wymówką i prawdopodobnie będziesz ćwiczyć po prostu więcej.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =