Co będzie, gdy UE zamknie portfel?

Image

Co się stanie z miastem gdy Unia Europejska przestanie dofinansowywać inwestycje? Skąd pochodzić będą pieniądze na kolejne zadania? Jak miasto poszerzy strefę ekonomiczną?

Czerpać pełną garścią z unijnej kieszeni

Samorządy, również u nas, czerpią pełną garścią z kiesy unijnej. Programy te jednak kiedyś się skończą. Co wtedy? Takie pytanie padło podczas Rady Seniorów.

- O tym trzeba będzie już myśleć, co będzie tym kołem zamachowym rozwoju Polski po środkach europejskich. W momencie kiedy wyczerpią się te środki musi istnieć jakaś dźwignia, która będzie dawała dodatkowe finansowanie dla tych samorządów, które będą chciały podejmować ambitne zadania inwestycyjne. Ministerstwo rozwoju przygotowuje i będzie testować już taki plan subwencji rozwojowej tego ministerstwa. - mówi prezydent Stalowej Woli.

Do 2020 skończą się unijne dotacje i do tego czasu miasto chce z nich w pełni korzystać. To jedyna szansa na wykonanie wielu zadań na rzecz miasta za mniejsze pieniądze.

Teraz budujemy drogi, potem poszerzymy strefę ekonomiczną

- Do roku 2020 chcemy wykorzystać wszystkie programy rozwojowe, które będą za pośrednictwem środków w Regionalnym Programie Operacyjnym marszałka województwa podkarpackiego, również te pieniądze, które będą w „Polsce Wschodniej”, bo to jest duży projekt ministerialny dla całego obszaru województw Polski wschodniej. To oczywiście będzie powodowało duże wyzwanie z punktu widzenia budżetu- mówi Lucjusz Nadbereżny.

To szansa na budowę i remont dróg, stworzenie połączeń komunikacyjnych, a te przydadzą się po roku 2021. By miasto mogło mieć pieniądze na kolejne inwestycje wówczas, gdy skończą się dotacje unijne, musi mieć źródła, z których będzie czerpać korzyści. Musi więc poszerzać strefę ekonomiczną i już teraz tworzyć drogi do nich wiodące.

Podatki płynące do miasta nadzieją na przyszłość

- Patrząc na rozkład terytorialny, strefa ekonomiczna Miasta Stalowa Wola to to miejsce, z którego miasto żyje. To tam generowane są największe dochody podatku od nieruchomości, ale to również jest kwestia największego zatrudnienia osób, co generują część podatku dochodowego, który wpływa do budżetu miasta od naszych mieszkańców- mówi prezydent.

Gdy rozszerzymy strefę ekonomiczną będziemy mieć większy wpływ do budżetu miasta z tytułu podatków. Działania zmierzające do tego mają być podejmowane w 2017 roku. I to właśnie teraz samorząd będzie aplikować o kolejne środki z zewnątrz na ten cel. Prezydent chciałby poszerzyć strefę przynajmniej o 30 ha, choć w zainteresowaniu miasta jest obszar około 110 ha pozostających w zarządzie Lasów Państwowych.

- Wiele lat temu podjęto nieodpowiedzialne decyzje, bo w ramach regulacji podatkowej pomiędzy Skarbem Państwa, Hutą Stalowa Wola, część terenów objętych nawet teraz planem przestrzennym do zagospodarowania pod zakłady przemysłowe, zostało oddanych do Skarbu Państwa- Lasów Państwowych, chociaż nie mają one takiej funkcji typowo środowiskowej, tylko pod względem obecności tam sieci energetycznych i sieci innych mediów byłyby możliwe do zagospodarowania pod cele przemysłowe. I to jest ten błąd, który musimy odwrócić w perspektywie kilku najbliższych lat. To jest oczywiście duże wyzwanie, by te tereny przygotować pod inwestycje- mówi prezydent.

W przekonaniu Lucjusza Nadbereżnego jeśli miasto nie zajmie się tą sprawą, to będzie operować tym, co mu pozostało, a jest to niewiele, bo zaledwie 20 ha. W mieście jest kilku przedsiębiorców, którzy chcieliby rozbudować swoje firmy z udziałem dotacji z zewnątrz. Na razie gmina nie ma im co zaoferować. Potrzeba też terenów pod nowe budownictwo. Jeśli nie będzie pracy i mieszkań obywatele będą uciekać ze Stalowej Woli, tym samy będą maleć wpływy z podatków. Problemem są też osoby pracujące w naszym mieście, korzystające z infrastruktury, z imprez, z życia społeczno- kulturalnego, a „nocujące” poza granicami miasta i płacące podatki gdzie indziej. Są to ci, którzy mają dobre dochody i których stać na budowę własnego domu, a to oznacza, że miasto sporo traci na rzecz gmin ościennych. Prezydent podkreśla też, że maleje bezrobocie co jest zjawiskiem pozytywnym. Na to przynajmniej wskazują statystyki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Niemiec

stalowy_blg widzę że dyskusja przybiera bardziej konkretny kształt od kiedy spojrzałeś na geoportal. Hala Mechanicznego na działce 102/114 nie ma dostępu do dróg miejskich (transport helikopterem zostaje). Działki powstałe z przekształceń 165/38 w większości nie mają dostępu do Solidarności (te które mają już są w większości sprzedane) Żeby się lepiej rozumieć, musisz się przejechać na ogrodzony teren HSW i będzie łatwiej rozmawiać. Na tym terenie funkcjonuje wiele firm które mamione obietnicami rychłego rozgrodzenia kupiły tam nieruchomości (dziś płacą podwójnie podatek od nieruchomości) Liu Gong centralizuje swoją działalność i pewnie M17 będzie również wystawione (mają już kupioną działkę obok ronda) Oczywiście jeśli miasto uzbroi inne tereny przemysłowe, to inwestorzy kupią właśnie te nowe. Ale czy stać nas na ogołacanie lasów pod przemysł, pozostawiając hektary z których pomału będą się wyprowadzać na nowe miejsce firmy? Przecież nadal za drutami są dziesiątki hektarów gruntu. Skansen ma tam powstać?

~Niestety

Statystyka to fajna nauka bo każdy może ją używać na własne potrzeby. Panie Prezydencie malejące bezrobocie nie jest efektem pracy miasta a jedynie pochodną emigracji!!! Każdy myślący zauważy to od razu. Niestety również dzięki temu musiałem zamknąć firmę którą prowadziłem od 2000 roku, tym gorzej czyta się ten artykuł.

A statystyka??? W szpitalu leży dwóch pacjentów. Jeden ma temperaturę 30 stopni a drugi 43. Jeden już nie żyje a drugi jedną nogą jest na drugim świecie. Średnia temp. to ok.36,5stopnia wiec statystycznie odaj powinni byc zdrowi.

Proszę jeszcze wprowadzić nakaz meldunku w Stalowej Woli dla inwestorów... Pan raczy żartować Panie Prezydencie!

~sensacja

Z takim rządem, który lekceważy swoją demokrację i nie liczy się z instytucjami unijnymi daleko nie zajedziemy. Za chwilę zostaną obcięte planowane dotacje unijne i będzie po zawodach. Niech wam prezydent bajek nie opowiada bo jeszcze nie dopadła was chyba demencja starcza by słuchać pieprzenia kotka za pomocą młotka! Odbiciem lustrzanym rządów pisu jest nasz magistrat - zadłużyć jak najszybciej na ogromną skalę a potem niech się martwią ci co po nas przyjdą! I tam i tu nikt się nie liczy z... ekonomią nie mowiąc o zdrowym rozsądku. Aferę z przegłosowaniem ustawy budżetowej tylko przez posłów klubu pisu czyli jawnym złamaniem konstytucji przykryto dwoma wydarzeniami - wyjazd na Sylwestra Ryszarda Petru tudzież fakturami dla szefa KOD-u! Uważają, że ciemny lud to kupi i zadowoli się tanią tandetą, że nie powiedzieć szmirą! W poniedziałek notariusz rządu podpisze kolejny dokument tym razem wygaszający gimnazja! To jest arogancja władzy względem suwerena, a miało być tak pięknie i nowocześnie, zgodnie z konstytucją i... sprawiedliwie!!!!

stalowy_blg

CYTAT
znam te mapy bardzo dobrze. W geoportalu możesz sobie linijkę włączyć i zmierzy ci powierzchnię, bo chyba nie radzisz sobie ze skalą. Kioski na miarę VIVO, patrz działki 165/38 i masę innych. 112/114 ogromna hala ze 30.000 m2 pod dachem czeka na inwestora i masę innych. Nie ogarniasz pojęcia to nie zabieraj głosu.

O czym Ty piszesz. 165/38 to działka obejmująca drogi oraz las przy Solidarności.Do tej działki jest dojazd z 2 stron a bez problemu można zrobić dojazd z trzeciej strony.

Działki 112/114 nie ma na geoportalu. Chyba chodziło Ci o działkę 102/114 która jest niecałe 50 metrów od ogólnodostępnej drogi od ronda na Grabskiego koło Cellfastu.

Zgodzę się z Tobą w 100% co do koniecznosci rozwoju gospodarczego, ale do tego trzeba dziesiątek jak nie setek hektarów. Wewnątrz huty, przy drogach pomiędzy halami tego nie ma. Jest ta jedna większa działka przy torach, ale do niej można zogranizować dojazd od Solidarności lub od Grabskiego.

~Adam

~mieszkaniec - kto i jakim otworem tego bezsensownego kitu tobie nawciskal? Ci, ktorzy w US to robia steruja twoja dobra zmiana.

~abc

~mieszkaniec,
na zewnątrz minus jedenaście stopni C,
wyjdź, ochłodzisz łebek.
Moherowy beret zostaw w domu,
będzie w czym wyjść do kościółka.

~prawica

Bartłomiej Misiewicz nie może narzekać na swoje zarobki. Szef gabinetu politycznego MON, który objął tę funkcję mimo braku wymaganego wyższego wykształcenia, miesięcznie otrzymuje 6070 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1810 zł dodatku funkcyjnego oraz 4121 zł dodatku specjalnego. Łącznie ok. 12 tys. zł brutto. a nasze misiaki ile mają w żłobie?

Niemiec

do jasio, nie wszystkie działki zostały sprzedane. A te które zostały są trzymane pod przyszłych inwestorów, którzy wejdą gdy będzie to możliwe. Takie VIVO mimo że został teren przejęty wiele lat temu przez lokalnego biznesmena, dopiero po udostępnieniu dróg został kupiony przez docelowego inwestora który zbudował ogromną inwestycje. Każdy teren przemysłowy nie zabudowany o odpowiedniej wielkości, jeśli będzie skomunikowany, będzie miał wartość dla inwestora. Handlarze nie są zwykle inwestorami,

Niemiec

Do mieszkaniec, hehe chłopie chciałbym być takim bankrutem jak USA. Niezależni praktycznie od gazu i ropy. Największe koncerny mają tam siedziby i czeszą kasę z całego świata. Dolara jest bezpieczną walutą na wszystkie kryzysy jakie były do tej pory. Ich główny konkurent Rosja leży i kwiczy, przeżerana przez korupcję. Oczywiście Chiny rosną w siłę, ale jeszcze dużo brakuje by dorównać gospodarczo, politycznie i militarnie do USA. Jest to jedyne na razie mocarstwo i trzeba się z tym pogodzić.

~jasio

nic nie bedzie i kto wtedy bedzie placil na utrzymanie boisk placow zabaw drzewek slonecznych centrow centralnuch boisk przenosnych do siatkowki wody w parkach sciezek w lesie .......

Niemiec

do www, znam te mapy bardzo dobrze. W geoportalu możesz sobie linijkę włączyć i zmierzy ci powierzchnię, bo chyba nie radzisz sobie ze skalą. Kioski na miarę VIVO, patrz działki 165/38 i masę innych. 112/114 ogromna hala ze 30.000 m2 pod dachem czeka na inwestora i masę innych. Nie ogarniasz pojęcia to nie zabieraj głosu.

manukun

@www
Ten człowiek na hasło most na Sanie dostaje białej gorączki.

Mieliśmy zaklepane 150 mln w budżecie województwa na budowę mostu i Brandwickiej-bis. Miasto zapewne wzięłoby na siebie koszt dokumentacji i budowy dojazdu do mostu na terenie gminy. Koszt - maksymalnie 10 mln zł. W dodatku możliwe było udzielenie wysokiej dotacji z ue z racji budowy łącznika z S74, który jest elementem sieci kompleksowej TEN-T.

Tymczasem nowy prezydent stwierdził, że jest to projekt zbędny. W zamian - jak na razie dostaliśmy kilkanaście milionów dotacji na tunel pod torami. Obwodnicy nie liczę, bo to zadanie GDDKiA finansowane z budżetu państwa.

manukun

@sowa
Zależy kogo uważasz za opozycję. Petru, Kijowski i spółka muszą być agentami Kaczyńskiego. Albo opozycją totalną, która swoim zachowaniem chce doprowadzić do sytuacji, gdzie prezes z kotem pękną ze śmiechu.

Niejaki mieszkaniec kończy pisać komentarze tuż przed 15, więc niestety o 15.06 nie mógł już mi odpowiedzieć. Urzędy już nie pracują, muszę zaczekać do poniedziałku.

xai

~mieszkaniec - A czego ty jesteś za mieszkaniec?;borsuczej nory? Taki ciemniak nie może mieszkać między ludźmi.

~www

CYTAT
Idioto chciałbyś żeby miasto wywaliło 100 milionów złotych tylko po to

To chyba chciałeś napisać do mnie. Otóż wyjaśniam: Dotacja w połowie pochodziłaby z budżetu województwa. Reszta pewnie z kasy państwowej i miasta.
Dałoby to dobry dostęp do blisko tysiąca hektarów po drugiej stronie Sanu.
CYTAT
Nasze miasto ma potężne tereny rozwojowe na następne 50 lat do przodu od Rozwadowskie górki aż do PILCHOWA

No... ze 150 hektarów poprzecinane osiedlami i w większości to gleby wysokiej klasy których odrolnienie kosztuje majątek (o ile jest możliwe).

CYTAT
Jeszcze kilka miesięcy temu czytałem durne posty jakiś nawiedzonych na forum po co rozgradzań Hutę, mamy ponoć tyle terenów pod przemysł.


Niemiec: Popatrz na zdjęcia satelitarne tych terenów. Tak zabudowane, że wciśniesz tam najwyżej pare kiosków a nie hale. Nie będzie z tego nowych terenów.

~gaciu

Co będzie, gdy UE zamknie portfel?Oby jak najszybciej ,te pieniadze sa trefne.Trzeba brac kredyty i misto zadluza sie.Wiec jak nie bedzie tej trefnej kasy to miasto oddłuzy sie i bedzie dostatek.

~Login

Przepraszam za dwukrotne dodanie tego samego komentarza .

~Login

A co stanie się z kilkudziesięcioma ludźmi zatrudnionymi przez " dobrą zmianę " do pisania wniosków o unijne dotacje ? Znajdą się dla nich inne zajęcia ? Chyba tak , przecież nie można się pozbyć ludzi tak bardzo zasłużonych dla wspaniałego rozwoju miasta . Podobnie jak w powiatowym urzędzie pracy . Władze chwalą się wyraźnym spadkiem bezrobocia , a w PUP , urzędników tyle samo , o ile nie więcej !

~Login

A co stanie się z kilkudziesięcioma ludźmi zatrudnionymi przez " dobrą zmianę " do pisania wniosków o unijne dotacje ? Znajdą się dla nich inne zajęcia ? Chyba tak , przecież nie można się pozbyć ludzi tak bardzo zasłużonych dla wspaniałego rozwoju miasta . Podobnie jak w powiatowym urzędzie pracy . Władze chwalą się wyraźnym spadkiem bezrobocia , a w PUP , urzędników tyle samo , o ile nie więcej !

manukun

@mieszkaniec
Masz urojenia? Gdzie widzisz mój komentarz o moście? Nie zdążyłem nawet przeczytać treści, a już mi odpowiadasz. Na szczęście już koniec na dziś propagandy, fajrant i do domu ;)

~jasio

Pewnie nie wiesz, ale wszystkie działki na tym zagrożonym terenie zostały już kilka lat temu rozsprzedane. Więc rozgrodzenie nie przyciągnie żadnych inwestycji.

~mieszkaniec

Do niemiec, piszesz gospodarka najważniejsza głupcze tak STANY wygospodarzyły że zostały bankrutem pośmiewiskiem całego świata . Gdyby nie obligacje skarbu państwa kupowane przez CHINY dziś ten kraj [USA] byłby na kolanach, żaden kraj na świecie nie ma tyle długów co STANY. A most o którym piszesz to może będzie wybudowany w 22 wieku, może?

Niemiec

Cieszę się że włodarze miasta dostrzegają gdzie rodzą się dochody dla miasta Stalowa Wola. Jeszcze kilka miesięcy temu czytałem durne posty jakiś nawiedzonych na forum po co rozgradzań Hutę, mamy ponoć tyle terenów pod przemysł. Dzisiaj zapraszam na wycieczkę ulicą Grabskiego, COP ile wokół wydzielonych z HSW dróg powstało nowych hal i obiektów przemysłowych. Jeszcze trochę uda się wycisnąć z terenu jeszcze ogrodzonego. Ale to za mało by wzmocnić gospodarczą i polityczną rolę miasta. Lasów przybywa nam w Polsce (tu również zapraszam na wycieczką po okolicznych wsiach), więc odzyskanie dawnych terenów HSW z przeznaczeniem pod przemysł jest sensowne. Jeszcze jak Grabskiego połączone będzie tunelem z Energetyków to będziemy mieli pełną gębą strefę przemysłową jak na zachodzie. Będzie biznes się kręcił, będą podatki w kasie to i most na Sanie się postawi. Zawsze do mnie przemawiały hasłą Clintona "Gospodarka najważniejsza, głupcze"

~WHO

... pozostaną długi do spłacenia umiech

Mieszkańcy - łatwo przewidzieć - zagłosują nogami, dzieci wypchną do Warszawki, dotowani przedsiębiorcy będą wozić pracowników z Ukrainy autobusikami, w urzędach i firmach samorządowych jak w prywatnych: będzie królował nepotyzm, a przynależność do pisu będzie tak samo wstydliwa jak wcześniej do pzpru umiech

-zapytajcie Jackowskiego - bardziej to rozwinie umiech

~www

Brawo rado seniorów za trafne pytania!

CYTAT
O tym trzeba będzie już myśleć, co będzie tym kołem zamachowym rozwoju Polski po środkach europejskich. W momencie kiedy wyczerpią się te środki musi istnieć jakaś dźwignia, która będzie dawała dodatkowe finansowanie dla tych samorządów, które będą chciały podejmować ambitne zadania inwestycyjne.


Dla samorządów które roztrwoniły pieniądze na rzeczy przyjemne zamiast na silny rozwój gospodarczy który daje pieniądze z podatków i wypłaty mieszkańcom.

CYTAT
Ministerstwo rozwoju przygotowuje i będzie testować już taki plan subwencji rozwojowej tego ministerstwa. - mówi prezydent Stalowej Woli.


To jest podstawowy i karygodny błąd obecnego prezydenta. Myśli chyba, że bogactwo bierze się z dotacji i kredytów a nie z pracy.
Każda złotówka z tego ministerstwa będzie najpierw zabrana mieszkańcom i przedsiębiorcom z tych samorządów.

Po dwóch latach zostanie prawie 100 mln kredytu na rzeczy które nie przyniosą pieniędzy miastu, a tylko będą moim zdaniem obciążały kolejne lata bo trzeba będzie płacić na utrzymanie i rokrocznie milionowe odsetki od tego kredytu.

CYTAT
W przekonaniu Lucjusza Nadbereżnego jeśli miasto nie zajmie się tą sprawą, to będzie operować tym, co mu pozostało, a jest to niewiele, bo zaledwie 20 ha.


CYTAT
Potrzeba też terenów pod nowe budownictwo. Jeśli nie będzie pracy i mieszkań obywatele będą uciekać ze Stalowej Woli


Co zostało w tej kwestii zrobione przez ostatnie 2 lata? Piaskownica? Żłobek? Ozdoby świąteczne? Kto wyrzucił projekt mostu na Sanie i otwarcia nowych terenów pod inwestycje? W strefie przemysłowej wydamy teraz pieniądze na tunel pod torami i remonty dróg hucianych. To nie będą małe wydatki. Ile to da nowych terenów?

~mieszkaniec

Jak na ten czas to POLACY więcej do tej UNII wpłacają niż otrzymują, jeżeli nic nie dostaniemy to nic też nie wpłacimy i zobaczymy kto na tym lepiej wyjdzie.

~rst

Wtedy wywiesimy flagę Unijną "do połowy".

~Wrozka

Co będzie . A no Pozostanie dług dla spłacenia i nic więcej . Tak wiec mieszkańcy i przedsiębiorcy musza sie pogodzić z podwyższeniem podatków .

~Roksa.pl

A co będzie? miasto będzie musiało płacić UE