Trzeci Opłatek Maltański

Image

W 29 miastach Polski, w tym również w St. Woli odbył się Opłatek Maltański. U nas po raz trzeci jego organizatorem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Tym razem opłatek został zorganizowany w restauracji Słoneczna.

Opłatek Maltański to ogólnopolska akcja charytatywna. Dzięki niej co roku zapraszane do świątecznego stołu są setki osób: ubogie rodziny wielodzietne, osoby samotne i niepełnosprawne. Dla wielu to jedyna szansa na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia.

Trzy lata temu z inicjatywą organizacji w Stalowej Woli Opłatka Maltańskiego zgłosiła się do pracowników MOPS-u Anna Sawicka. Pomysł ten został przyjęty z dużym entuzjazmem.

[p]- Byłam wolontariuszem w Katowicach, gdzie Opłatek Maltański jest organizowany już od 10 lat. Tam go organizowałam 3 razy. Przyjechałam tutaj na studia, w czasie świąt czegoś wewnętrznie mi brakowało. Pomyślałam o Opłatku Maltański, stąd zrodziła się idea dołączenia do niego Stalowej Woli- mówi Anna Sawicka, wolontariuszka.

Przygotowania do Opłatka Maltańskiego trwają kilka miesięcy. Działania charytatywne mają dwojaki kierunek: poprzez wsparcie materialne (każda osoba otrzymuje żywność, słodycze i kosmetyki, dzieci dostają także zabawkę) i wsparcie duchowe (zaproszenie do wspólnoty stołu wigilijnego, dzielenie się opłatkiem, wspólna modlitwa oraz posiłek).

Nie można byłoby zorganizować Opłatka Maltańskiego gdyby nie pomoc sponsorów. W tym roku mieszkańcy mogli zasiąść do wigilijnego stołu dzięki PSS Społem.

- My, jako Społem przez wiele lat w różny sposób w okresie przedświątecznym włączaliśmy się, jako uczestnik życia społecznego, w różnego typu imprezy organizowane w naszym regionie. W tym roku przyjęliśmy zaproszenie od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, który corocznie na terenie całego kraju organizuje kilkadziesiąt wigilii dla osób potrzebujących pomocy. Jesteśmy gospodarzami i sponsorami tego przedsięwzięcia- mówi Jacek Nowicki, prezes PSS Społem.

Podczas spotkania wszyscy zgromadzeni goście połamali się opłatkiem, śpiewali kolędy i pastorałki, a po wieczerzy wigilijnej otrzymali paczki od św. Mikołaja.

W tym roku Opłatek Maltański organizowany jest w 29 miejscowościach takich jak: Kraków, Myślenice, Chrzanów, Katowice, Wadowice, Wieliczka, Tarnów, Warszawa, Olsztyn, Toruń, Gliwice, Stalowa Wola, Bielsko Biała, Nowy Targ, Poznań, Wrocław, Jelenia Góra/Staniszów, Pszczyna, Kęty, Korczyna/Kombornia, Rzeszów, Lublin, Szczecin, Szczyrzyc, Bydgoszcz, Jaworzno, Mieścisko, Świdnica oraz Działdowo.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Emil

Kochani idea opłatka jest super, ale już prezencja naszych panów decydentów już nie. Przyszli na spotkanie z biednymi ludźmi ale wystroili się jak do Warszawy do teatru. Na dodatek oddzielili sie od ludzi i siedzieli w swoim gronie tak jakby chcieli powiedzieć my lepsi.

~qwerty

Widzę panowie z tzw. "WIP" że jesteście tak biedni że nie macie
na jedzenie. Powinniście zgłosić się do "MOPS" aby was zakwalifikowali do grupy potrzebującej pomocy społecznej.
Abyście co dzień posilali się na obiedzie w MOPS.

Szkoda tylko tych ludzi co potrzebują naprawdę pomocy, ale oni mają swój honor i na takie spędy nie przyjdą.

Panowie to jest wielki SKANDAL jak nie "KFC" to teraz Opłatek Maltański, tylko aby było za darmo?

~456

jedni i ci sami na darmowe chlanie .JAK WAM NIE WSTYD i nieśmiertelny margiert za komuny wiadomo pamietaja cie pracownicy hsw . diablu ogarek a teraz BOGU SWIECE / ACI MLODZI maja dobry przyklad.

~qazwsx1

Wstyd panowie ,powinniście podać się do dymisji .Zamiast zaprosić
biednych ludzi i potrzebujących .Jak widzę na zdjęciach to rozsiedliście się na stołkach jak królowie .Pojedliście popiliście kompotem, porozmawialiście o głupotach między wami .
A pospólstwo mieliście dalekim poważaniu .
WSTYD ,WSTYD ,WSTYD

~piket

czemu weber, sobieraj i reszta szlachty nie siedzą razem z ludźmi?jak na titanicu podział na klasy? czyżby weber wstydził się usiąść między szaraczkami bo to teraz wielki pan? dzielił się opłatkiem z sobie podobnymi a olał zwykłych ludzi? pisowska moralność!!!

leoniasty

Niedługo strach będzie otworzyć lodówkę z obawy że na jej półkach Czaja się inteligentni inaczej aktywiści PiS.

~Ropuch

Muszę sie pokajać... Aż wstyd mi jest, że do tego zacnego grona zapomniałem dodać inne jeszcze szacowne osoby, mianowicie Ziobro, Szydło, Karczewski, no i pan Piotrowicz. Sam nie wiem jak to mogło się stać, że w poprzednim moim poście nie uwzględniłem tych wybitnych postaci wśród innych wymienionych znamienitych ludzi. A przecież oni wszyscy również zasługują na wyróżnienie w związku ze swymi zasługami dla dobrej zmiany...

~jagna

I wszędzie ta morda ubeko-ministranta z Floriana i wielki radny Majgier

~Ropuch

Sama idea pewnie cenna. Jak najbardziej. Ale tak sobie przeglądam te zdjęcia i jeśli chodzi o największe zbliżenia i największą częstotliwość pojawiania się to - Weber i Sobieraj. Czym toto się zasłużyło? Choćby ze względu na "przymioty intelektu" oraz przynależność do takiej, a nie innej organizacji grupującej tak wybitne intelektualnie persony, jak Pawłowicz, Terlecki, Macierewicz, Duda, Kuchciński, Waszczykowski oraz ich idola, najwybitniejszą postać współczesnego świata, podziwianą przez wszystkich i każdego z osobna, niejakiego Kaczyńskiego Jarosława, nie powinno być zapraszane nigdzie. A tu cieszą się do obiektywu... Tylko po co to zamieszczać!!!

~zkssss

japa leszczu

~ozon

Wszędzie te PISowskie mordy. Teraz będą opłatkować do lutego