Nieprzyjemne zapachy z kanalizacji

Image

Kanalizacja jest instalacją, która może stwarzać różne problemy. Wydobywające się z niej odgłosy i przykre zapachy są szczególnie uciążliwe. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się lub przynajmniej zminimalizować występowanie, trzeba zadbać o prawidłowy projekt oraz wykonanie instalacji kanalizacyjnej.

Praca u podstaw czyli dobry projekt

O praktycznych aspektach każdego budynku należy myśleć na etapie jego projektowania. Trzeba wziąć pod uwagę również usytuowanie pomieszczeń z urządzeniami sanitarnymi. Powinny znajdować się obok siebie lub w jednym pionie. System rur powinien znajdować się w pobliżu miski ustępowej. Jeśli jednak miałby zostać zlokalizowany tuż przy cienkiej ścianie, blisko pomieszczenia, w którym spędza się dużo czasu lub po prostu potrzebna jest w nim cisza, wówczas trzeba zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu. Decydując się na usługi hydrauliczne – np. https://www.hydropomoc.pl, pamiętaj że hydraulik nie tylko realizuje określone założenia, ale również potrafi doradzić, dlatego zawsze pytaj o alternatywne wyjście z sytuacji. W przypadku niefortunnego usytuowania instalacji kanalizacyjnej, gdy z pewnych względów jest jednak najlepsze, dobry fachowiec powinien doradzić zastosowanie odpowiedniej izolacji akustycznej. Najłatwiej zadbać o optymalne rozmieszczenie pomieszczeń, a co za tym idzie także kanalizacji, gdy buduje się własny dom. Wówczas należy pamiętać, aby łazienkę umieścić w projekcie w bezpiecznej odległości od pokojów, w których powinno być cicho.

Poprawnie wykonana instalacja

Dobry hydraulik wie, że jedną z kluczowych ról we właściwie wykonanej instalacji kanalizacyjnej jest zachowanie odpowiednich spadków. Zbyt małe spadki będą powodować powolne spływanie ścieków, co sprzyja ich osadzaniu się i tworzeniu zatorów, a w efekcie doprowadza do zupełnego zatkania rur. Z kolei przy dużych spadkach istnieje ryzyko, że zbierające się w instalacji gazy będą przedostawać się do pomieszczeń. Odpływy umywalek czy zlewów znajdują się na określonych wysokościach i odpowiedni spadek jest zachowany, ale podłączenie brodzika może już nie być tak prostą sprawą, ponieważ zwykle konieczne jest poprowadzenie instalacji pod stropem niższej kondygnacji. Jeżeli usługi hydrauliczne są świadczone na wysokim poziomie, wówczas hydraulik powinien przedstawić kosztorys, w który zostaną wliczone rury oraz kształtki niskoszumowe, które odznaczają się większą masą. Jako izolację akustyczną stosuje się również otulinę, a za zabudowę służą płyty gipsowo-kartonowe.

Nieprawidłowa wentylacja – przyczyna niepożądanych zapachów i hałasów

Jedną z podstawowych przyczyn nieprzyjemnych zapachów ulatniających się z kanalizacji jest niepoprawna wentylacja pionów kanalizacyjnych. Prawidłowe odpowietrzanie i napowietrzanie systemu chroni przed zapachami i odgłosami bulgotania. Właśnie dlatego zakończenie pionu kanalizacyjnego powinno wychodzić ponad dach. W przeciwnym razie będzie dochodzić do sytuacji, gdy ścieki w rurach zamiast powietrza zaczną zasysać wodę z syfonów, czego skutkiem jest przedostawanie się gazów z kanalizacji do pomieszczeń. Usługi hydrauliczne zapobiegają takim sytuacjom.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~g4ulgul

Podejrzana sprawa, artykuł dziwnym trafem zbiega się z sytuacją gdy faktycznie zaczęło w grudniu nieprzyjemnie pachnąć z kanalizacji. Dodam że nigdy przedtem tego problemu nie było, a smród pojawia się wieczorami i nieregularnie z podziałem na kuchnię i łazienkę. U mnie rurki czyste i drożne. Czyżby w mzk z czymś sobie nie radzili?