Inauguracja UTW

Image

26 października 2016 r., w sali widowiskowej MDK odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku...

Przez wszystkie lata działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w Miejskim Domu Kultury, wiedzę zgłębiło niemal 600 osób. Wśród nich są zarówno słuchacze, którzy uczą się już od kilku lat, jak również osoby nowe. Zajęcia są dedykowane pokoleniu 60+. Patronat naukowy nad stalowowolskim UTW sprawuje Uniwersytet Jagielloński.

- W tym roku dołączyło do nas 22 nowych słuchaczy. Mamy nadzieję, że szybko zaaklimatyzują się i będą współdziałać z pozostałymi, którzy mieli okazję przychodzić do nas już wcześniej. Program niewiele się zmienił, bo bazujemy na przedmiotach, które się sprawdziły. Wciąż dążymy do tego, aby jak największy wpływ na to, co dzieje się w uniwersytecie mieli sami słuchacze. Od nich tak naprawdę zależy, czego będą chcieli się uczyć i na jakich zajęciach będzie im zależeć- mówi Bogna Latawiec, koordynator UTW.

Słuchacze pierwszego roku mogli wybierać m.in. spośród takich przedmiotów jak: język angielski, język niemiecki, język włoski, warsztaty, antropologia filozoficzna, ekologia, prawo, spotkanie z filmem, dyskusyjny klub książki, wolontariat, malarstwo, gimnastyka czy body ball. Swoje umiejętności i zainteresowania seniorzy mogą też rozwijać w chórze, kole teatralnym, na warsztatach sztuki użytkowej oraz w kole turystycznym. Organizowane są również wyprawy nordic walking pod okiem instruktora, wycieczki krajoznawcze i spotkania integracyjne.

W ubiegłym roku akademickim słuchacze brali udział w wykładach z dziedziny historii. Mogli się też dowiedzieć wielu ciekawostek z wydarzeń historycznych w tym m.in. tych o chrzcie Polski. W tym roku w planach są kolejne spotkania z historią, jednak nie tylko w formie wykładów, ale również w formie podróży do miejsc, które seniorzy mogli poznać z opowieści.

Dlaczego seniorzy zdecydowali się zostać słuchaczami UTW? Najczęściej dlatego, by nie siedzieć w domu, spotkać się z innymi ludźmi i nauczyć czegoś nowego.

- Nie chciałam się całkiem zamknąć w 4 ścianach, chociaż dużo czytam i rozwiązuję krzyżówki, ale chodzi o to, żeby wyjść z domu. Jestem na emeryturze, mam bardzo dużo wolnego czasu, a koleżanki zachwalały zajęcia tutaj, na tym Uniwersytecie Trzeciego Wieku- mówi Maria Paterek.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~a_propos

podaj więc stronę o St.Woli ,na którą "solidarnie" mamy się kierować

~Widz

Panie jak zwykle eleganckie, chłopy ubrane jak na grzyby.

~wyborca

a ten z indeksem tam też polazł,jemu żadna wiedza niepotrzebna