Nauczyciele gimnazjów nie stracą pracy?

Image

Dzięki współpracy miasta z powiatem, po reformie oświatowej, uda się „zagospodarować” nauczycieli gimnazjów. Czy jednak wszystkich?

- Miasto będzie miało problem z kadrą. To my mamy miastu pomóc w przejęciu kadry i taką rolę trzeba spełnić. Już w tej sprawie wstępnie rozmawiałem z prezydentem, żeby nauczyciele, którzy u niego będą tracić pracę, mogli przechodzić do nas. Oczywiście, ja będę sobie tych nauczycieli wybierać. Będziemy stawiać warunki, że chcemy np. kilku matematyków, polonistów. To będzie awans zawodowy nauczyciela. Ten proces musi odbywać się w porozumieniu z samorządami, bo w przeciwnym razie ci nauczyciele w mieście na pewno by stracili pracę- mówi starosta powiatowy Janusz Zarzeczny.

Osoby, które przechodziłyby z gimnazjów do szkół średnich mają odpowiednie wykształcenie do nauczania (studia wyższe), ale jak zaznacza starosta, nie oznacza to, że nie będą musiały rozwijać się, dokształcać i doskonalić np. na kursach czy studiach podyplomowych. Nauczyciele zresztą sami chętnie się doszkalają.

- Z doświadczenia wiem, że jak swego czasu zatrudniłem nauczycieli z podstawówki do liceum, to oni świetnie się sprawdzili, bo ambicja ich była tak duża, że oni chcieli podnosić swoje umiejętności i się starać, bo to jest dla takiego nauczyciela znaczny awans- mówi starosta.

Wstępnie zrobiona analiza wskazuje, że takich nauczycieli, którzy odejdą z gimnazjów na skutek reformy oświatowej będzie około 50.

- Myślę, że poradzimy sobie jakoś z tym wspólnie, bo nie widzę innego rozwiązania. Jeśli samorządy nie będą ze sobą współpracować, to będzie problem z nauczycielami- mówi starosta.

U nas takiej sytuacji nie będzie. Po likwidacji gimnazjów część uczniów będzie się uczyć w podstawówkach, część przejdzie do szkół średnich. Zakłada się, że statystycznie będzie więcej uczniów w szkołach średnich niż obecnie. Będzie więc potrzeba większej liczby nauczycieli. Starosta podkreśla, że dzięki współpracy miasta z powiatem ta sprawa nie będzie problemem.

- Ten problem jest podnoszony przez ZNP, który krzyczy, że wiele osób straci pracę. I faktycznie, jeśli nie będzie takiego współdziałania samorządów- trzeba to jasno powiedzieć- to wtedy rzeczywiście straci- mówi starosta.

Zakłada się, że w międzyczasie część nauczycieli pójdzie na emeryturę. Pula więc osób „do zagospodarowania” będzie się zmniejszać, a nie zwiększać. Obecnie w szkołach prowadzonych przez powiat zatrudnionych jest około 20 nauczycieli, którzy mają prawo do emerytury.

- Nie możemy na nich naciskać, bo wiadomo, że nie ma takiej możliwości. Każdy nauczyciel może iść wtedy na emeryturę, gdy nie ma dla niego etatu- wyjaśnia starosta.

Zmiany- jako pierwsi- odczują uczniowie szkoły podstawowej, którzy za rok poszliby, gdyby nie reforma, do gimnazjum, a trafią do klasy VII. Pierwszy rocznik z nową podstawą programową rozpocznie naukę w szkole podstawowej we wrześniu 2017 r.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~213

Cześć..

Czy potrzebujesz pilnej pożyczki płacić rachunki dzisiaj? Jestem John prywatny i legistilate pożyczki pożyczkodawcy, dajemy wszystkie rodzaje kredytów dla ludzi takich jak kredyt samochodowy, Business Loan, Student Loan, świąteczne pożyczki e.t.c OK.

Tak więc, jeśli podkreślone pożyczki pilnie dziś pragnę was email (mikegofeloanoffer@gmail.com), tak i na dole jest nasza firma pożyczki formularz zgłoszeniowy poniżej wypełnienia i powrót ok.

Pełne imię i nazwisko:
Kraj:
Federalny stan:
Seks:
starsze:
Kwota kredytu:
Okres kredytowania:
Cel, powód:
Miesięczny przychód:
Telefon:

Wypełnić i odesłać więc możemy kontynuować.
Dziękuję Ci bardzo
Pan Gofe

~mim2

szkoda ze TA grupa zawodowa ma takie przywileje.

~do watacha

MISIU KOCHANY LUB KOCHANA ŻABKO-POMIMO WYŻSZEGO WYKSZTAŁCENIA I 42-LAT WYKONUJĘ 4 ZAWÓD W ŻYCIU-TAKI MAMY KLIMAT.

~watacha

edek. Nie życz drugiemu co tobie nie miłe.

~rex

a mlodych nie dopuszcza sie na stolki bo emeryci zajmuja.

~Jakub

Nie możemy na nich naciskać, bo wiadomo, że nie ma takiej możliwości. Każdy nauczyciel może iść wtedy na emeryturę, gdy nie ma dla niego etatu- wyjaśnia starosta.


Co za nowomowa!

~edek

nauczyciel -wykształcona swołocz,dlaczego nie mogą się przebranżowić,tylko wiecznie płaczą ja stare baby po śmierci RYSIA Z KLANU.

~bici

Mnie pan starosta tylko zamącił obraz przyszłej reformy oświaty, juz byłam blisko pojęcia tej skomplikowanej materii aż tu nagle wyskoczył pan starosta ze swoim własnym programem. Proszę to co pan mówi wpisać w tabelki i cyfry, to przemówi do mnie bo jestem do tego przyzwyczajona. Na razie to niech się pan wstrzyma z tym wybieraniem co niektórych nauczycieli do swoich szkół. Reforma jest na razie w ustach p. minister a to jeszcze nie jest cas na dobieranie sobie nauczycieli. Zapomniał pan jak to jest być nauczycielem?

~li2

20 nauczycieli z prawem do emerytury.... wystarczy. super.

Nacht

W tym chorym kraju, edukacja służy wyłącznie wyłudzaniu pieniędzy na materiały edukacyjne, a nie na tym żeby nauczyć dzieci czegokolwiek użytecznego. Co się dziwić, że potem nie można znaleźć pracy.
Bo dla mniej więcej 50% populacji, w tym kraju poprostu nie ma pracy dla ludzi z ich wykształceniem.

~Loadia

Czekamy na potwierdzenie na piśmie !!!!

~Rafałek

Dobrze niech zwalniają to coś to rewanż za gnojenie słabych uczniów!

~123

A, gdzie dobra zmiana?

~jasio

ale pod warunkiem ze w szkołach liczba nauczycielek przekroczy liczbe ucziow

~jasio

a ja tak z połowe nauczycielek przyjmę do haremu

~mały

Powiat to nie tylko miasto!!!!!!!!!!!!!!!! A co z nauczycielami z gimnazjów z pozostałych miejscowości też dostaną pracę w szkołach powiatowych???. Ktoś się chyba w tej dobroci zapędził.

~Miro

"Zagospodarować"? nauczycieli-co to za język???? Nauczyciel to człowiek a nie przedmiot.

Nacht

Dzisiaj po szkole podstawowej i tak nie ma pracy.
Dzieci chodzą do podstawówki tylko dlatego że rodzice im każą.