Jest nowy herb, jest nowa flaga

Image

Powiat ma swój nowy herb i nową flagę. Teraz wszystko zgodne jest z przepisami. Radni przegłosowali uchwałę…

W ocenie Komisji Heraldycznej działającej przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji, poprzedni herb Powiatu Stalowowolskiego nie był zgodny z zasadami heraldyki i miejscową tradycją historyczną. Uniemożliwiało to m.in. ustanowienie odznaczeń, medali czy tytułów nadawanych przez Powiat. Projekt nowego, poprawnego pod względem heraldycznym herbu Powiatu Stalowowolskiego, został opracowany przez Instytut Heraldyczno- Weksylologiczny, który ma w swoim dorobku po nad 140 opracowanych herbów gmin i powiatów. Heraldyczny opis herbu zaprojektowanego dla Powiatu Stalowowolskiego przez IH-W przedstawia się następująco: w polu błękitnym sosna złota między takimiż sześcioma gwiazdami w układzie 1-2-2-1 i połukołem zębatym. Gwiazdy nawiązują do dawnego herbu województwa sandomierskiego, ich liczba –6– do ilości gmin w naszym powiecie, motyw koła zębatego odwołuje się do Stalowej Woli i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Natomiast centralnie umieszczona sosna nawiązuje do historii regionu i pradawnej Puszczy Sandomierskiej, a także wciąż utrzymującej się dużej lesistości terenu.

Herby w powiecie stalowowolskim zmieniły gminy: Bojanów, Zaleszany i Zaklików. Jak zapewnił Lucjusz Nadbereżny takich zmian nie planuje Miasto Stalowa Wola.

- Stalowa Wola nie planuje zmiany herbu. Jesteśmy do niego przywiązani, uważamy, że jest wyjątkowo oryginalny, chociaż pewne zastrzeżenia heraldyczne mogą do niego być. My trzymamy się tradycji i jesteśmy wierni naszemu symbolowi- mówił rok temu Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta.

Herb miasta ma kształt podkowy podzielonej na dwa pionowe, symetryczne pola. Lewe ma kolor czerwony, prawe - czarny. Obramowanie tarczy oraz umieszczone na nim elementy i napisy są w kolorze złotym. Na herbie znajdują się dwa dymiące kominy schodzące się na dole na literę "W". Między nimi umieszczona jest litera "S". Litery te okolone są kołem zębatym. Pod nim, na białej szarfie, umieszczony jest napis "STALOWA WOLA". Celem tego jest podkreślenie znaczenia tradycji przemysłowych, a w szczególności hutnictwa w Stalowej Woli. Po raz pierwszy herb został zatwierdzony w 1973 roku.

W budżecie powiatu na projekt zmiany symboli jeszcze w roku ubiegłym zabezpieczono 8,5 tys. zł. Projekt jest gotowy, wszystko zostało opracowane od nowa. Przeciwny uchwale ustanawiającej nowe symbole był Robert Fila przekonując radnych, że jest to niepotrzebny wydatek w sytuacji, gdy są inne zadania do realizacji. Mimo tego radni powiatowi przyjęli uchwałę o nowym herbie i fladze powiatu stalowowolskiego (przy 2 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się). Teraz trzeba będzie wymienić 3 plastikowe herby znajdujące się w budynku starostwa oraz kilka flag. Mają to być jedyne, dodatkowe koszty zmian.

ObrazekObrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~DMX

Bardzo mi sie flaga podoba.Przypomina flagę stanową Alaski

~Sorki

Ciekawe ilu mieszkańcom będzie się lepiej żyło dzięki tej fladze ???????

~roman

Powinien byc w herbie ten krzyz z mlodynia i stado babek i zulerow

~roman

Wytatuluje sobie na dupie ten herb

~ks jozef

Jestem dobrze zarabiajacym proboszczem czy jest jakas pani chetna na male co nie co?

~stw

@RNI
Powiat niżański otrzymał najwyższe dofinansowanie na drogi i to musi wystarczyć.
Dyplom jak nic należał się najlepszemu staroście Zarzecznemu, który nie wyciąga ręki po kasę, bo herb i flaga nie kosztują tyle co drogi. No!

~ajaks

Tym naszym posłom lokalnym coś padło na rozum! Herb,herb, a gdzie przejście dla pieszych zamiast kładki? przez tory kolejowe?. No chyba,że herb jest warunkiem koniecznym do wykonania tak skomplikowanego zadania inwestycyjnego jakim jest ta ścieżka..

~złomiarz

a ta niby sosna to jak jakaś egzotyczna palma wygląda jezyk chyba że to ma być zmutowana palma po wyziewach z aluteca i innych syfotwórczych firm na naszych terenach :(

~RNI

Proszę się nie czepiać. Za wytężone prace nad herbem Pan Zarzeczny został okrzyknięty i uhonorowany jako najlepszy starosta.
Powiat niżański zazdrości.

~wsx

My chcemy obwodnicy Stalowej Woli.

~tess

Za tą zabawę w nowy herb i flagę my z własnych pieniędzy zapła
ciliśmy. To jest niemoc wyborcy gdy wybrany pokazuje mu w trakcie kadencji "gest Kozakiewicza". Po prostu trzeba to zapamiętać i za dwa lata "czerwona kartka"! Fora ze dwora!

~Orinoko

"Powiat ma swój nowy herb i nową flagę" - fajnie, tylko PO CO NAM TO BYŁO !!! Co to zmieni. Wyrzucanie pieniędzy w błoto i tyle.

~toto

Do "taki jeden" - masz rację pan starosta czy inni urzędnicy więcej kasy nie dostaną, bo sobie wzięli wszystko co było do wzięcia czyli z górnej półki wynagrodzeń. Jezeli chcesz to sprawdź sobie w internecie oswiadczenia jakie składają i zobacz jaką kasę biora. Zobacz także ile trzeba kasy dla całego starostwa i skąd się ją bierze skoro własnych dochodów nie starcza! To bardzo ciekawa lektura uzupełniająca. Działania typu nowy herb czy flaga to czynności dla zabicia czasu no i przy okazji pochwalenia się, ze coś się robi w urzędzie. Na nudę nie ma co narzekać!

~weni

"ewa" nic dziwnego, że kiedyś twoja pramatka wysłała chłopa na manowce tak ty teraz chcesz obuć p. Fila w buty nowego starosty. Fila nie był z rodziny narcyzów, był to stateczny młody człowiek i nie w głowie mu były działania na pokaz, czy blichtr. Nie szpanował i nie wychwalał swoich możliwości, miał opanowaną matematykę perfekt w działaniach do 23! Przeciwieństwem jest obecny starosta, ale taka jego natura! Po neoficie więcej nie można się spodziewać...

~lokator

~ewa

CYTAT
Największe jaja to to że ten herb zamówił były starosta FILA a teraz lemingi wyżywają się na PANU ZARZECZNYM obecnym staroście.


Nieprawda, obecny starosta sprawuje swój urząd od listopada 2014r, o nowym herbie obecny starosta wypowiada się w artykułach z kwietnia 2015r.

~qwerty

Ale jaja , te kwiaty na tym jakby drzewku to wyglądają jak szyszki chmielu a koło przypomina rozbiór huty, gwiazdki to jak się to połączy to widzę w ochach .
Gdzie tradycja tego miasta .

~ewa

Największe jaja to to że ten herb zamówił były starosta FILA a teraz lemingi wyżywają się na PANU ZARZECZNYM obecnym staroście.

~daca

Gdzie flaga mojej Unii?

~niki

To, że wszystko jest zgodne z przepisami nic nie znaczy.
Ten herb to koszmar. Drzewo to jakiś mutant popromienny z gałęziami obciętym przez największy tartak w Europie. Pęknięte koło z rozgrabionej HSW. No i te "cudne" unijne gwiazdki. Komisja Heraldyczna włożyła dużo pracy w zaprojektowanie tego dzieła. Koszty 8500 zł. Na głupę nigdy nie brakuje pieniędzy.

~wierny kibic

Kibice "Stalówki" łączcie się - barwy Siarki Tarnobrzega są już w powiecie, zaraz wezmą się za miasto i za klub. Proszę sprawdzić, niektóre gminy powiatu też przyjęły kolorystykę żółto-niebieską. Podejrzewam spisek wysłanników z Tarnobrzega

~zośka

Mnie interesuje raport o poziomie hałasu i zanieczyszczonym powietrzu bo to mi potrzebne do życia i dotyczy bezpośrednio ,a nie flaga .Prezydent twierdzi że raport posiada ,ale opublikować nie chce ,tak jak pani premier nie chce wydrukować .To jest metoda PIS-u .Twierdzę że gdyby mieszkańcy to zobaczyli z jakiego powietrza korzystają toby chyba dostali zawału .Lepiej ciemne społeczeństwo trzymać w niepewności ,bo dni kadencji upływają a w W-awie już czekają ze stanowiskiem .....taką mamy władzę i wiedzę na jaką ZAGŁOSOWALIŚCIE ,,,,chcieliście to macie .PIS rządzi i rozdaje karty

~aga

Ale przypominam że ten herb zaczęła wybierać już tamta wladza

~aga

Brakuje jeszcze wizerunku zająca który egzystuje na 1h piachow

~mjetek

ze tak brzydko sie wyraze ale to jakas hu..nia mi zajezdza

~dezal

Powinnismy miec herb z lat komunistycznych on najbardziej kojarzy się z naszym miastem.

~jan

... herb i flaga nie maja żadnego symbolu smoleńskiego, do poprawki to.

~wstążeczka

@aleluja
Hahahah! Święte słowa, bez przecięcia wstęgi oherbienie powiatu nieważneumiech)))))

~aleluja

Za pisu czuję się spełniony, to jakoś tak samo dopieszcza nas na każdym kroku. Nas to znaczy społeczeństwo. W zasadzie o niczym innym nie marzę jak zobaczyć jeszcze zdjęcie przecinanej wstęgi, temu herbu...

~analiza

Widzimy wszyscy co jest ważniejsze dla ludu-herb czy przejście zamiast kładki nad torami. Jednak HERB! to jest niezbędne.

~zawisza

Zaiste piękna sosna komisja heraldyczna chyba po pijaku ją"zrobiła" nie mówię już o tym ułamanym kółku zębatym jakby całego mniejszego nie mogli zrobić. Po prostu słup z szyszkami ! Tylko kolory dobre dobrali a reszta do du..y za tyle kasy.