KUL z dofinansowaniem marszałka

Image

200 tys. zł przeznaczył marszałek W. Ortyl na zakup nowoczesnej aparatury badawczej, niezbędnej na nowych kierunkach studiów: inżynierii materiałowej i inżynierii środowiska.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się dziś, aby podpisać umowy na dofinansowanie, które jest wsparciem dla rozwoju naszych uczelni. Wiemy, że te środki z budżetu samorządu zawsze są dobrze wydatkowane i cieszymy się, że te ekstra pieniądze powodują, iż uczelnie mogą je przeznaczyć na najważniejsze dla siebie cele, bo z tego powstają dobre rozwiązania- powiedział marszałek Władysław Ortyl tuż przed podpisaniem dokumentów przekazujących uczelniom dotacje.

W imieniu samorządu województwa umowy podpisywali marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Maria Kurowska. Uczelnie z regionu reprezentowali ich rektorzy i prorektorzy.

W tym roku na uczelnie podkarpackie przekazano prawie milion złotych, w ciągu dwunastu lat było to ponad 18 mln zł. Jak zaznaczył marszałek przyczyniło się to do rozwoju Podkarpacia.

Samorząd województwa na potrzeby szkół wyższych z regionu przeznaczył w tym roku 950 tysięcy złotych ze swojego budżetu. Pieniądze w postaci dotacji na konkretne cele trafią do 9 uczelni. Są to: Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Zamiejscowy- Wydział w Stalowej Woli, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Sanoku, w Tarnobrzegu i w Krośnie.

Politechnika Rzeszowska, która otrzymała 220 tys. złotych dotacji za te pieniądze będzie unowocześniać bazę dydaktyczno-naukową swojego Ośrodka Kształcenia Lotniczego. Uniwersytet Rzeszowski otrzymał 170 tysięcy. Te środki posłużą do wzmocnienia jakości kształcenia, poprawią efektywność systemu informatycznego uczelni oraz pozwolą studentom kierunków medycznych korzystać z nowo zakupionego specjalistycznego sprzętu, który trafi do Pracowni Rozwoju Praktycznych Umiejętności Klinicznych uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, Zamiejscowy Wydział w Stalowej Woli swoje 200 tys. złotych dotacji przeznaczy na zakup nowoczesnej aparatury badawczej, niezbędnej na nowych kierunkach studiów czyli inżynierii materiałowej i inżynierii środowiska.

W Stalowej Woli dwie uczelnie oferują techniczne kierunki: Politechnika to prężnie rozwijający się ośrodek, który posiada własną bazę dydaktyczną - sale wykładowe, laboratorium komputerowe, czytelnię i bibliotekę. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez nauczycieli akademickich Politechniki Rzeszowskiej. Piękny, bardzo nowoczesny gmach stalowowolskiej uczelni to duma miasta. W ofercie są dwa kierunki: Mechanika i budowa maszyn - studia I- go stopnia (inżynierskie) stacjonarne i niestacjonarne oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji - studia I-go stopnia (inżynierskie) stacjonarne i niestacjonarne.

KUL kształci studentów na kierunkach technicznych: Inżynieria materiałowa i Inżynieria środowiska. Inżynieria materiałowa to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź nauki i technologii, jedna z kilku dominujących w całej dziedzinie nauk. Laboratoria wyposażone są w wiele instrumentów najnowszej generacji (m. in. drukarkę 3D, skaningowy mikroskop elektronowy z przystawką do analizy chemicznej, przemysłowy tomograf komputerowy, dyfraktometr rentgenowski). Program studiów Inżynierii środowiska obejmuje swym zakresem rozwiązanie techniczne wykorzystywane w celu przywrócenia i zachowania środowiska w stanie równowagi. Dofinansowanie na pewno pomoże wzbogacić jeszcze bardziej wyposażenie techniczne uczelni.

Foto: Daniel Kozik Biuro prasowe UMWPKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~q125

nie wiem po co te nasze pieniądze kuli i tak nie długo [p go nie będzie bo w nim będzie się uczył po tych studiach nie ma pracy drugie takiego jak prezydent nie wylicza1!!!!!!!!

~rydzyk

DOBRYM POMYSLEM BYLOBY TEZ WZNOWIENIE DZIALALNOSCI SW INKWIZYCJI WSZAK POKUS HEREZJI ZDARZA SIE CORAZ WIECEJ

~rydzyk

NAUKA O BOGU TO NAJSOLIDNIEJSZY FUNDAMENT ROZWOJU OJCZYZNY. BEDZIEMY BUDOWAC KLASZTORY I SEMINARIA DUCHOWNE CO ULICA. PONADTO TRZEBA BUDOWAC WIEZIENIA DLA ATEISTOW I ZADLUZONYCH DOBRODZIEJI PARAFII.

~rydzyk

DAJMY CALY BUDZET KLECHOM. ONI SA NAJBIEDNIEJSI.

~dość

Czy Pan Ortyl Marszałek dał z własnej kieszeni ?
Czy z kieszeni biednego podatnika ?

Fajnie się rozdaje nie swoje ?

To tak jak PIS daje 500 ale nie ze swojego tylko z kasy od biednego podatnika ! Sobie zwiększają uposażenie o 3tys zł, na prowadzenie biur poselskich podwyżka, Kwota wolna od podatku to 27630 zł gdzie ten biedny podatnik ma kwotę wolna od podatku 3091 zł >

TO JEST TA SPRAWIEDLIWOŚĆ W WYKONANIU PIS (Prawych i Sprawiedliwych)

~Sokół

To są kierunki , które powinny być na uczelniach technicznych. Ale watykańczycy są od dojenia swoich owieczek ze wszelkich możliwych żródeł a marszałek ma gest bo nie daje swoich pieniędzy. Czy tak się kupuje bilety do nieba? ściągając podatki od biednych bo nie stać ich na raje podatkowe aby dofinansowywać bogatych? KK to moloch nienasycony.