Nowy Wydział Politechniki Rzeszowskiej

Image

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej w październiku 2016 r. będzie obchodził 18-lecie istnienia. Przez ten czas uczelnia rozwijała się, by w końcu stać się własnym wydziałem.

Prorektor Adam Marciniec podkreśla, że ośrodek w Stalowej Woli na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmienił, a w przyszłym roku osiągnie "pełnoletność". Wtedy też zostanie otwarty Wydział Mechaniczno - Technologiczny.

- Za rok, w październiku 2017 roku wejdziemy w kolejny etap rozwoju tego ośrodka, a mianowicie w tym momencie powstanie w Stalowej Woli Zamiejscowy Wydział Mechaniczno- Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej. Będzie to już siódmy wydział, jedyny zamiejscowy, a dlatego jest usytuowany tu, w Stalowej Woli, bo jest to drugi co do wielkości ośrodek gospodarczy i przemysłowy na Podkarpaciu. Obecnie przechodzi fazę dynamicznego rozwoju, dlatego chcemy tu być obecni- mówi prorektor dr hab. inż. Adam Marciniec.

To ogromna szansa rozwojowa dla Stalowej Woli, prestiż i wyróżnienie.

- Samodzielny wydział będzie dawał duże możliwości, będzie kształcił na potrzeby rynku pracy. Chciałbym zadeklarować wsparcie dla nowo rodzącego się wydziału. Myślę, że wspólnie stworzymy ofertę, która zarówno poziomem, jak i kierunkami, będzie opowiadała lokalnym potrzebom. Myślę, że podjęcie decyzji o tym, aby tutaj rozpocząć studia, będzie dobrą decyzją- mówi dziekan dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Dla władz Politechniki Rzeszowskiej priorytetem jest jak najlepsze przygotowanie studentów do pracy w swoim zawodzie.

- Od 2017 roku, od momentu, kiedy zostanie utworzony ten wydział zmieni się profil studiów technicznych. Wynika to z przepisów ustawy. Obecnie kształcimy na 2 kierunkach: Mechanika i budowa maszyn oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji. Są to studnia 7- semestralne. Od 2017 r. te studia będą miały profil praktyczny, a to oznacza ścisłą współpracę z przemysłem, duży udział fachowców i praktyków z przemysłu w prowadzeniu zajęć na studiach, co najmniej 3- miesięczną praktykę. Mam nadzieję, że ta praktyka będzie dłuższa, mam nadzieję, że będą liczne staże dla naszych studentów z wyższych roczników oraz że staże te będą się kończyć realizacją prac dyplomowych- mówi prorektor dr hab. inż. Adam Marciniec.

Świetna baza dydaktyczna, nowoczesne laboratoria, praktyki i znakomita kadra naukowa to nie wszystko. Dla przyszłych studentów przygotowano stypendium motywacyjne ufundowane przez Prezydenta Stalowej Woli (przypominamy, że żadne inne polskie miasto nie oferuje tego typu finansowego wsparcia). Na pierwszym roku studiów stypendium motywacyjne otrzymują wszyscy studenci stalowowolskiego wydziału Politechniki Rzeszowskiej, niezależnie od osiąganych wyników w nauce. Na drugim i w kolejnych latach studiów stypendium dostaje każdy student, który osiągnie średnią ocen 3,5 lub 400 zł, gdy średnia jego ocen wyniesie 4,1. Do tego również dochodzą stypendia socjalne.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~tonio

CYTAT
powstanie w Stalowej Woli Zamiejscowy Wydział Mechaniczno- Technologiczny

Czy to nie przypadkiem oddział badań nad mgłą smoleńską?

~ktototaki

Zamiast stypendiów motywacyjnych niech dadzą studentom realną szansę wejścia na rynek pracy po obronieniu dyplomów poprzez współfinansowanie praktyk wakacyjnych w przedsiębiorstwach. Oczywiście dla tych najwybitniejszych, w celu motywowania do nauki. To jedyna słuszna droga w celu uzyskania kompetentnej kadry pracowniczej w branży inżynierskiej. Nie można samą teorią podbić świata, a predyspozycję do organizacji takich staży miasto jak najbardziej ma. Szkoda wydawać państwowe pieniądze na nauczanie ludzi, którzy później nie chcą lub nie mają szansy realizować się zawodowo w ramach swojego wykształcenia w naszym mieście, regionie lub nawet kraju.