Za nami Historiada

Image

Łatwo nie było. Pytania były ciekawe, zaskakujące i na pewno nie na wszystkie odpowiedziano. Ale cóż. Kto powiedział, że będzie łatwo? Przecież było o co walczyć.

Tegorocznym hasłem przewodnim Historiady było: „Ludzie tworzący historię”. A takich przecież w Stalowej Woli było wielu. Kto był pierwszy, kto utworzył, kto wymyślił, a kto zrealizował? Pytania są łatwe zawsze wówczas, gdy zna się na nie odpowiedzi, oczywiście te prawidłowe. Szczególnie skupiono się dziś na najstarszych dzielnicach miasta- Rozwadowie, Pławie, Charzewicach oraz pobliskich okolicach od czasów najdawniejszych po współczesność.

Historiada stanowi doskonałą okazję do sprawdzenia swojej wiedzy dla miłośników historii regionu, a dla innych osób jest szansą na poznanie dziejów swego miasta i jego okolic. Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Ci którzy chcieli poszerzyć zakres posiadanych informacji z tematów będących konkursu mogli sięgnąć do literatury regionalnej (np. publikacji ks. W. Gaja-Piotrowskiego, D. Garbacza, Przewodnik po dawnej Stalowej Woli i Przewodnika po dawnym Rozwadowie, wyd. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli). Pomocnym też zapewne było śledzenie bardziej współczesnych wydarzeń z życia miasta.

– Pytania objęły tematykę związaną z osobami, które wywarły znaczący wpływ na dzieje Stalowej Woli, jej najstarszych dzielnic (Rozwadowa, Pława, Charzewic) oraz pobliskich okolic, od czasów najdawniejszych do współczesności. Mogą to być postaci historyczne, a także osoby związane z powstawaniem Stalowej Woli i jej zarządzaniem, z przemysłem, kulturą, sztuką sportem czy innymi aspektami życia miasta– mówi Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego, który przygotował pytania do testu.

33 osoby, które zjawiły się w deszczowe popołudnie w bibliotece odpowiadały m.in. na pytanie: Kto dokonał oficjalnego poświęcenia Zakładów Południowych 14 VI 1939, albo „Pochodząca ze Stalowej Woli Ewa Strusińska zyskuje międzynarodową sławę jako: A. tancerka klasyczna B. śpiewaczka operowa C. dyrygentka orkiestrowa D. aktorka kabaretowa. Czy pytania były trudne czy proste? Zachęcamy Państwa do rozwiązania testu samodzielnie.

+ TEST

Główna nagroda w konkursie to 1 tys. zł. Za zajęcie II miejsca przewidziano 500 zł, III- 300 zł. Wyniki podane zostaną już 3 maja (duża scena MDK, godz.18:00).

Konkurs, w ramach Dni Stalowej Woli zorganizowały wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~pilne

gdzie są prawidłowe odpowiedzi do testu?