Ostatni sprawdzian 6- klasisty

Image

512 uczniów stalowowolskich podstawówek dopuszczono dziś do egzaminu sprawdzającego ich umiejętności. To prawdopodobnie ostatni tego typu sprawdzian w Polsce.

Wtorkowy sprawdzian składał się z dwóch części: w pierwszej sprawdzano umiejętności z języka polskiego i matematyki, w drugiej- z języka obcego. W Stalowej Woli dopuszczonych do zdawania testów było 512 szóstoklasistów. Jak im poszło?

- Dobrze- mówi Ania.- Najbardziej to boję się oczywiście jak wszyscy matematyki. Myślę, że zdałam, ale nie poszło mi jakoś rewelacyjnie. Dobrej oceny spodziewam się z angielskiego. Tutaj liczę nawet na 5- mówi uczennica 6 klasy szkoły podstawowej.

- Polski mi poszedł średnio, matematyka kiepsko, język tak sobie. Ogólnie jakoś poszło, ale spodziewałem się, że będzie lepiej. Trochę stres mi przeszkodził- mówi Jakub.

- Mi dobrze poszło z polskiego, dobrze z angielskiego, z matematyki tak na 4- mówi Kasia.

Większość uczniów zadowolonych jest z tego jak im poszły języki, a martwi się o matematykę. 5- klasiści cieszą się, że ich w przyszłym roku już nie będzie dotyczył ten egzamin. To decyzja, którą przeforsuje Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, test nie ma sensu. Większość gimnazjów w Polsce i tak chętnie przyjęłoby więcej uczniów niż się do nich zgłasza. Te najlepsze szkoły zawsze mogą zrobić konkurs świadectw.

- Egzamin jest bez sensu. I tak wszyscy będą musieli iść do gimnazjum, wszyscy muszą przecież iść i mają zapewnione miejsce, więc po co taki egzamin, po co tyle nerwów. Super, że ja tego już nie będę pisał- mówi Karol z 5 klasy.

Egzaminy jednak nie znikną tak całkiem, bo jak mówi wiceminister edukacji Maciej Kopeć planowany jest dobrowolny test w pierwszej klasie gimnazjum. Żeby sprawdzić jakość kształcenia będą dokonywane porównania jego wyników z egzaminem gimnazjalnym. Obecnie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w którym znajduje się propozycja likwidacji sprawdzianu, jest na etapie konsultacji społecznych. Te mają zakończyć się 16 kwietnia.

Wyniki tegorocznego egzaminu zostaną ogłoszone 27 maja 2016 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
obserwator123

Po hooj te egzaminy! Tylko dzieci stresują, a niczego nie uczą, Bardzo dobrze, że były ostatni raz. Oby tylko paniusie w szkołach nie wymyśliły lokalnych egzaminów.

~klex

coraz wiecej egzaminow i korepetycji, bo nauczyciele ucza jak ucza.

zazdrosna633

Powodzenia umiech
Powodzenia 1 sprawdzianw zyciu nie ostatni jeszcze po gimnazjum ci co beda mogli matura i na studiach 100 procent

~Gothic

W tym chorym kraju młodzi ludzie nie mają przyszłości, niezależnie od wykształcenia. 10 lat temu masowo emigrowali do Wielkiej Brytanii, 5 lat temu masowo emigrowali do Niemiec...
Ale że w ciągu ostatnich trzech lat do Niemiec zjechało się 2 miliony uciekinierów z południa, to rynek zatrudnienia w Niemczech jest już pełen. PiS miało nadzieję że uda się załatwić zniesienie wiz dla Polaków przez Stany Zjednoczone, żeby tegorocznych maturzystów i absolwentów było dokąd deportować, ale się nie udało. I jest problem.
Za miesiąc matura oraz zakończenie roku akademickiego, i na rynku "pracy" pojawi się kilkaset tysięcy młodych ludzi nie mających przed sobą żadnych perspektyw. Ani w Polsce, ani zagranicą.

~gleee

noi bardzo dobrze!