AZYMUT – na siebie

Image

„Azymut 2 ” – to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Równowaga”, ukazujący młodzieży i rodzicom, że sięganie po substancje psychoaktywne nie jest sposobem na rozwiązywania problemów, z którymi młody człowiek i jego rodzice mogą się borykać. Realizując projekt chcieliśmy dostarczyć wiedzę z obszaru problemów narkotykowych oraz promować zdrowy styl życia poprzez różne formy aktywności i wolontariat.

Wyznaczamy AZYMUT młodzieży na poznanie siebie, swojej wartości, swoich zasobów oraz dajemy szansę na sprawdzenie się w różnych sytuacjach. Na wyjazdach młodzi ludzie mieli możliwość zmierzenia się ze swoimi słabościami, bo wówczas każdy ma czas na przemyślenie swojego zachowania i swojego systemu wartości, a każda taka próba, praca nad sobą wzmacnia człowieka. Młodzi ludzie potrzebują pozytywnych wzmocnień, by móc skutecznie radzić sobie z problemami i ten projekt na to im pozwala.

Zachęcamy młodzież do pracy wolontarystycznej na rzecz własnego środowiska. Powstała grupa wolontariatu, która działała przy jednej ze stalowowolskich szkół. Poprzez wzmacnianie umiejętności społecznych pokazaliśmy młodym ludziom, że sami mogą wiele zdziałać na rzecz innych. Projekt miał również za zadanie dotrzeć do rodziców, by wyposażyć ich w odpowiednie, skuteczne metody kontaktu, współpracy ze swoim dzieckiem - kilkunastu rodziców ukończyło „Szkołę dla rodziców i wychowawców”.

Silni rodzice to silne dziecko, dlatego oba te ogniwa wyposażyliśmy w wiedzę i umiejętności, a przez to wzmocniliśmy ich więzi.

W ramach tego projektu młodzież z gimnazjum i liceum spotkała się również na warsztatach „Odlot- Dokąd” z autorem bestselleru „Ocalony. Ćpunk w Kościele” Andrzejem Sową, zajmującym się profilaktyką uzależnień. Na zajęciach Andrzej rozmawiał z młodymi ludzi na temat relacji oraz skupiał się na wartościach i skutecznych metodach odmawiania, bo jego zdaniem silny, znający swoją wartość młody człowiek nie ulegnie pokusom i namowom.

Projekt AZYMUT daje młodzieży szansę na rozwój, daje możliwość doświadczania nowych wrażeń opartych na relacji z drugim człowiekiem, a przecież w dzisiejszych czasach tak trudno o tą relację. Dzięki dofinansowaniu przez Zarząd Województwa Podkarpackiego - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie ponad 300 osób uczestniczyło jak mówiła jedna z uczestniczek w „super zajęciach”. Młodzi ludzie i rodzice mówili do realizatorów, że są wdzięczni za szansę udziału w czymś ciekawym i interesującym.

Stowarzyszenie „Równowaga” – pisząc taki projekt stawia przede wszystkim na pomysł, bo im ciekawsze formy zaangażowania młodzieży i rodziców, tym szersze grono odbiorów. Druga dewiza Stowarzyszenia to profesjonalizm świadczonych usług i organizacji każdej zaplanowanej działalności, co procentuje w przyszłości bardzo dobrym odzewem w środowisku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =