Sukces uczennic z Ekonomika

Image

Uczennice Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Stalowej Woli Finalistkami Olimpiady Innowacji Technicznych.

W Domu Technika NOT w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości bloku „A” – Innowacje Techniczne o tytuł „Młodego Innowatora”. Patronat nad Olimpiadą objęli: Ministerstwo Gospodarki, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów.

Już od wielu lat głównym celem tego interdyscyplinarnego konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. W efekcie, zamysłem organizatorów jest zachęcenie uczestników Olimpiady - uczniów szkół ponadgimnazjalnych - do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak i również poszerzenie ich wiedzy. Olimpiada kształtuje ponadto umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz rozwija pasję.

Olimpiada Blok „A” – Innowacje Techniczne zorganizowana została zgodnie z obowiązującym regulaminem w formie trójstopniowych zawodów: eliminacji szkolnych, okręgowych oraz ogólnopolskiego finału. W zawodach III-ego stopnia – finale ogólnopolskim udział wzięli autorzy dwóch najlepszych prac w każdej spośród czterech kategorii z eliminacji okręgowych z terenu całej Polski. Łącznie zgłoszono i oceniono 132 prace, wykonane przez 246 uczniów z 60 szkół ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy Olimpiady zgłaszali prace w następujących kategoriach:

• P – pomoc dydaktyczna
• U – usprawnienia softwarowo – techniczne
• R – pomysł techniczny
• E – pomysł ekologiczny

Główne kryteria oceny prac konkursowych w czterech kategoriach stanowiły: twórczy charakter rozwiązania, oryginalność, pomysłowość, stopień samodzielności autora/-ów, wartości użytkowe przeprowadzonych badań lub zaprojektowanych rozwiązań oraz stopień nowości zastosowanych technik badawczych bądź technik wytwarzania.

Uczennice klasy IV Tao Marzena Juda i Beata Tęcza, otrzymały wyróżnienie w kategorii E – pomysł ekologiczny i tytuł finalisty za pracę pt. : „SZKOLNY OGRÓD EKOLOGICZNY- PORADNIK”. Opiekunem pracy jest mgr Agata Malecka.

Poradnik zawiera szczegółowe informacje jak krok po kroku zaprojektować ogród, który przyczyni się do ochrony lokalnej bioróżnorodności. Szkolny ogród ekologiczny będzie enklawą zieleni, która poprawia nie tylko wygląd otoczenia szkoły, ale również mikroklimat i gospodarkę wodną, osłania od hałasu, chroni przed zanieczyszczeniami. Poradnik zawiera również szereg rozwiązań pokazujących w jaki sposób stworzyć w ogrodzie obszary przyjazne dla dzikich gatunków zwierząt. Znajdzie¬my w nim wiele ciekawych informacji o zależnościach między różnymi gatunkami roślin i zwierząt, np. miłośnicy motyli dowiedzą się jakie rośliny posadzić, aby ulubione owady za¬gościły w ich ogrodzie. Stwarzając odpowiednie siedliska dla dzikich zwierząt przyczyniamy się do ich ochrony, a powstały ogród będzie znakomitym miejscem wykorzystywanym podczas zajęć edukacyjnych.

Wyróżnione uczennice otrzymały odpowiednie zaświadczenia, puchary, pamiątkowe dyplomy oraz listy gratulacyjne od Senator Rzeczypospolitej Polskiej Andżeliki Możdżanowskiej.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~ptys

gratulacje umiech