Lasowiacka Wigilia za nami

Image

Już po raz trzeci w Miejskim Domu Kultury odbyła się Lasowiacka Wigilia. Na scenie wystąpił zespół obrzędowy "Wydrzowianie", który przybliżył mieszkańcom Stalowej Woli najstarsze tradycje związane z wigilią Bożego Narodzenia.

Tradycją się już stało, że tuż przed rozpoczęciem wigilijnego spektaklu zostają przyznane specjalne nagrody dla osób propagujących oraz wspierających kulturę. Nagrody w tym roku otrzymali: Joanna Grobel- Proszowska, Janina Wań, Danuta Cebula, Aleksandra Grzela, Zofia Balawender, Stanisław Kłapeć, Tomasz Strusiński, Artur Szczęsny.

- W imieniu uhonorowanych chciałabym podziękować, bo to oznacza, że warto robić to, co się robi- mówi Joanna Grobel - Proszowska.

Zespół obrzędowy „Wydrzowianie” przedstawił widowisko „Wieczór wigilijny”. Jego treść opracowano na podstawie informacji pozyskanych od najstarszych mieszkańców Wydrzy. Opowieść rozpoczyna się bladym świtem i prowadzi po wyjście na pasterkę, a punktem kulminacyjnym jest oczywiście pojawienie się pierwszej gwiazdy na niebie. To w Wydrzy oraz innych miejscowościach gminy Grębów: Krawcach, Jamnicy, Zabrniu, Zapoledniku bardzo starannie pielęgnuje się kulturę lasowiacką, stąd też działa tam wiele zespołów regionalnych, które zdobywają laury na festiwalach i konkursach.

W drugiej części wieczoru można było spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych, które przygotowali Agnieszka i Stanisław Smaliszowie ze Słomianej. Małżeństwo od lat promuje regionalną kuchnię z naszego regionu. Ich potrawy przygotowane według tradycyjnych receptur z gminy Pysznica, otrzymały wiele wyróżnień w konkursach kulinarnych. Podczas Wigilii Lasowiackiej można były spróbować: kapusty wigilijnej, barszczu z uszkami, ryb oraz piernika.

MagPie

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~PiSi

Na koniec "Wydrzowianie" odśpiewali kilka kolęd z naszych lasowiackich regionów. Warto je zachować dla potomności. A jeśli chodzi o wyżerkę, to niestety wielu pomyliło degustację z obżarstwem. Posiłki jada się w domu. Ale widać naszej śmietance intelektualnej w domu się nie przelewa. Na zdrowie. I niech nie narzekają gdy w biodra im pójdzie.

~majka

maja, po co tu lasowiacy mieli by byc? starodawna wigilia a nie tance ludowe, kumasz? to nie byly nagrody tylko podziekowanie ludziom, którzy dużo robią "GRATIS" dla drugich ludzi, np. Balawender robi, organizuje tanie, fajne wycieczki seniorom za friko!

~maja

świetne widowisko, moje małe dziecko siedziało jak urzeczone, super było zobaczyć tyle starszych osób, które mogły zobaczyć cos atrakcyjnego dla siebie

brakowało występu Lasowiaków
wstyd było za tych, którzy nie umieli poczekać do końca, tylko pognali do jedzenia - kompletny brak kultury osobistej i szacunku dla występujących i zaproszonych

brawo! czekamy na więcej

~mały

Za co te nagrody? I kto to wręczał nowy dyrektor MDK ? Boże uchowaj

matvic

zgadzam sie z ponizszym komentarzem, jabluszka z pod choinek mozna byloby brac lecz ludzie nie tym tempem, prosze zastanowcie sie nad soba/ poza tym niektorzy przybyli nie wiedzac na co i to mlodzi ludzie, mlodzi ludzie czytajcie i troche zainteresowania lokalnymi informacjami tam doczytalibyscie, ze spektakl mial tytul Lasowiacka Wigilia, a nie wyzernia z Lasowiakami (ZPiT) w tle/, a MDK robi super robote bardzo podobalo mi sie osobiscie (poza Pania G.-P., bo nie lubie P.Roszowskiej) i moje dzieci nawet sluchaly i nie przeszkadzaly mam nadzieje ze ci ludzie ktorzy siedzieli za nami zmienia swoj punkt widznia na temat dzieci, starsi panowie i starsze panie dzieci nie maja jakiegos zakazu dostepu do kultury/ pozdrawiam Wydrzowian, rodzine Smoliszow i pracownikow MDK wspoltworcow tego wydarzenia Bravo

~Bożenka

Najbardziej mi się podobało jak nienażarty lud nie patrząc na stojących jeszcze na scenie wykonawców spektaklu rzuciło się do koryta o mało się nie tratując. Taka jest właśnie stalowowolska kultura warchołów. Zgroza !!!