Opłatek Maltański w Stalowej Woli

Image

15 grudnia po raz pierwszy w Stalowej Woli odbył się Opłatek Maltański. Przy wigilijny stole spotkało się około 100 osób...

Opłatek Maltański to ogólnopolska akcja charytatywna. Organizator, Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej co roku zaprasza do świątecznego stołu setki osób: ubogie rodziny wielodzietne, osoby samotne i niepełnosprawne. Dla wielu z nich możliwość wzięcia udziału w Opłatku Maltańskim jest jedyną szansą na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia.

- Opłatek Maltański to jest jeden z elementów naszej działalności dobroczynnej. Powstał on z inicjatywy konfratrów krakowskich w 2004 roku. Co roku w coraz większej ilości miejsc powielano z powodzeniem ten dobry projekt, który wpisał się na stałe w kalendarz naszych działań. Dewizą Zakonu Maltańskiego jest pomoc potrzebującym oraz ochrona wiary- mówi Karol Jarnuszkiewicz ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

- Inicjatywą Zakonu Maltańskiego jest ugościć ludzi w najlepszej restauracji w mieście, zjeść z nimi wspólny posiłek, zapewnić świąteczną atmosferę, dzieciom natomiast zapewnić uśmiech na twarzy, dlatego przygotowane są prezenty dla nich- mówi Anna Sawicka, wolontariuszka Zakonu Maltańskiego.

- Jest to szczególny okres świąteczny, kiedy te problemy, te sytuacje rodzinne się po prostu uwidaczniają bardziej, dlatego dzięki współpracy z Zakonem Maltańskim mogliśmy współorganizować nie jedną, a dwie wigilie dla klientów pomocy społecznej. Druga wigilia odbędzie się 20 grudnia, gdzie wezmą udział osoby samotne. Tutaj natomiast mieliśmy możliwość zaprosić samotne matki z dziećmi, rodziny wielodzietne- mówi Piotr Pierścionek, dyrektor MOPS.

Opłatek Maltański rozpoczął się wspólną modlitwy, następnie ks. bp Edward Frankowski poświęcił opłatki. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Po przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do pięknie przygotowanego stołu wigilijnego. Po wieczerzy dzieci z rąk Mikołaja odebrały prezenty.

W tym roku w Opłatku Maltańskim w Stalowej Woli udział wzięło 98 podopiecznych, a ponadto w wigilii uczestniczyli ks. bp Edward Frankowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Piotr Pierścionek, O. Marek Pieńkowski OP, Kawaler Maltański, Karol Jarnuszkiewicz, ks. Mariusz Kozłowski.

- Taka pomoc jest nie tylko konieczna, ale trzeba wychowywać społeczeństwo do pomocy innym, by jak najwięcej było osób, które chciałyby się dzielić tym, czym mogą się podzielić. Potrzebujących nigdy nie brakuje, jest ich bardzo dużo. My musimy o tym pamiętać- mówi ks. bp Edward Frankowski.

W całej Polsce Opłatek Maltański zorganizowany był w 15 miastach Polskich: Krakowie, Katowicach, Warszawie, Olsztynie, Toruniu, Poznaniu, Gliwicach, Myślenic, Chrzanowie, Stalowej Woli, Bielsku-Białej, Wieliczce, Wadowicach, Tarnowie oraz w Nowym Targu.

- W zeszłym roku było 8 miast, w tym jest już 15, tak że ta nasza inicjatywa rozrasta się. To nie jest tak, że jeździmy i namawiamy ludzi. To miasta same się zgłaszają do współpracy- mówi Hanna Wesołowska- Starzec, ogólnopolski koordynator Opłatka Maltańskiego.

[MagPie]

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~wielebny

swietna inicjatywa az jeden dzien w roku biedne wierne nazra sie jak my sie obzeramy przez kazdy dzien w roku

~Lolek

Pięknie.

~Jasiek

RAJMUND z ciebie to ostatni baran

~ RAJMUND

OWIECZKI JAK STADKO BARANÓW ZAWSZE POLECĄ ZA GŁÓNYM BARANEM, NAWET W PRZEPAŚĆ ,BO WIDZĄ TYLKO ZAD POPRZEDNIEGO BARANA

~wierny

Ojcze Biskupie i tu jest własnie Twoje miejsce...pośród owieczek.Nie wilków na wiecach ulicznych.

~ola

super inicjatywa