Powiatowy finał konkursu ekologicznego

Image

Za nami jubileuszowy X- finał konkursu ekologicznego o zasięgu powiatowym i wojewódzkim „Przedszkolaków dobre rady na złe odpady”, pod hasłem ”Twórcze przedszkolaki”...

Przedszkole nr 4 w Stalowej Woli jest przedszkolem o profilu ekologiczno-zdrowotnym. W swoich działaniach koncentruje się na kształtowaniu właściwych nawyków ekologicznych takich jak segregacja odpadów i recykling. Co roku Dzień Ziemi obchodzony jest bardzo uroczyście, w tym roku miał miejsce 25 kwietnia, podczas jubileuszowego już X -finału konkursu ekologicznego o zasięgu powiatowym i wojewódzkim „Przedszkolaków dobre rady na złe odpady”, pod hasłem ”Twórcze przedszkolaki”. Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych: baterii i puszek aluminiowych, których w tej edycji zebrano bardzo dużo (570 kg baterii i 138 kg puszek). Partnerem konkursu jest MZK, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. Patronat honorowy objął: Andrzej Szlęzak Prezydent Miasta, Robert Fila Starosta oraz Jacek Wojtas- Podkarpacki Kurator Oświaty.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 18 przedszkoli z województwa podkarpackiego oraz Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Stalowej Woli.Dla podkreślenia ważności działań oraz jubileuszowej edycji, nauczyciele przedszkoli biorący udział w konkursie napisali wiersze o treści ekologicznej, a dzieci zaprezentowały piosenki nawiązującej do piękna przyrody ojczystej i jej ochrony. Nadesłane wiersze, a było ich 22, organizator konkursu- Przedszkole nr 4 zebrało w tomik pt. „Eko-opowieści o krótkiej treści” (nakład 100 szt). Tomik ten został wręczony wszystkim uczestnikom konkursu, gościom i sponsorom. Redaktorem tomiku jest Joanna Dziakowicz, wstęp i okładkę zaprojektowała Małgorzata Marut.

Wyróżniono także przedszkola, które zebrały najwięcej surowców wtórnych: Przedszkole nr 3,9,12,15 w Stalowej Woli oraz Przedszkole w Gorzycach i w Grębowie.

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat recyklingu przez kształtowanie aktywnych ekologicznie postaw związanych z segregowaniem odpadów i ochroną środowiska naturalnego wśród dzieci, ich rodzin i społeczności lokalnych oraz zdrowy styl życia w czystym środowisku. Dzięki sponsorom, uczestnicy otrzymali statuetki, upominki, pamiątkowe dyplomy, stelaże do segregacji odpadów, sadzonki drzew i krzewów, a sponsorzy zielone żabki z logiem Przedszkola nr 4.

Jubileusz był okazją do „świętowania”, bo przez 10 lat przedszkolaki zebrały ponad 2 tony 969 kg puszek i 4 tony 904 kg baterii. Są to olbrzymie ilości, o które jest lżej naszej Ziemi i dzieki tórym mamy czystsze środowisko.

Świętowanie Dnia Ziemi rozpoczęło się od programu wokalno- artystycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, którzy są absolwentami Przedszkola nr 4, następnie odbyły się warsztaty dla dzieci i nauczycieli poprowadzone przez edukatorów z ekologii. Na zakończenie dzieci obejrzały teatrzyk pt. „Zaczarowany las”, w wykonaniu aktorów z Teatru PINOKIO” z Nowego Sącza.

Finałowi X edycji konkursu towarzyszyła wystawa plakatów, które przedstawiały podjęte działania w latach 2004-2014. „Kustoszem” wystawy jest Joanna Dziakowicz, koordynator konkursu.

Na koniec dnia w ogrodzie przedszkola posadzono jubileuszowe „DĘBY EKOLOGA” opatrzone tabliczką z nazwą i datą posadzenia, które już zawsze będą przypominać, że mamy służyć przyrodzie mądrze gospodarując jej zasobami.

Efektem konkursu jest nie tylko ochrona środowiska, ale również wymiana doświadczeń, zawarcie nowych przyjaźni, które będzie inspirować uczestników konkursu do nowych działań na rzecz ekologicznego stylu życia, dzięki czemu dzieci będą ambasadorami ekologii w swoich miejscach zamieszkania. W przyszłości zaś będą tworzyły świadome społeczeństwo żyjące w zgodzie nie tylko z przyrodą, ale także z samym sobą.




Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =