Podnieśli rękawicę: walczą z hałasem

Image

Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę zachęca mieszkańców do podpisania się pod petycją dotyczącą instalacji w Stalowej Woli stałego systemu monitoringu czystości środowiska. Być może inicjatywa ta jest odpowiedzią na próby ustalenia kto odpowiada za hałasy, które od kilku miesięcy dają się nam we znaki.

ZDROWA STALOWA WOLA

- Stalowa Wola to miasto, którego sercem, którego centrum jest przemysł. Jest to miasto, które zrodziło się z genialnej idei Centralnego Okręgu Przemysłowego i Stalowa Wola na pewno nie jest kurortem uzdrowiskowym, my to szanujemy i zdajemy sobie z tego sprawę. Przemysłowy charakter Stalowej Woli nie może być usprawiedliwieniem dla ewentualnych szkodliwych emisji zanieczyszczeń powietrza czy emisji nieznośnego hałasu dla mieszkańców Stalowej Woli na strefie osiedlowej, na strefie mieszkaniowej. Dzisiaj, jako Ruch społeczny Kocham Stalową Wolę, inicjujemy akcję zbierania podpisów pod petycją, aby w Stalowej Woli został zainstalowany stały monitoring ochrony środowiska, jakości naszego powietrza, poziomu hałasu na terenie Stalowej Woli tak, aby 24 godziny na dobę, 365 dni w roku był stały monitoring tego, co słyszymy, tego co również jest w naszej atmosferze– mówi Lucjusz Nadbereżny z Ruchu Społecznego Kocham Stalową Wolę.

Akcja prowadzona jest pod hasłem ZDROWA STALOWA WOLA. Jak podkreślają członkowie Ruchu wszelkie zanieczyszczanie i szkodliwe emisje to nie tylko uciążliwość dnia codziennego i brak komfortu dla mieszkańców Stalowej Woli, ale przede wszystkim konsekwencje zdrowotne dla mieszkańców miasta, które mogą generować w przyszłości olbrzymie koszty społeczne i ekonomiczne.

Petycja

- Kampanię informacyjną ZDROWA STALOWA WOLA będziemy prowadzić dwutorowo, przede wszystkim za pośrednictwem strony internetowej, która została już uruchomiona www.zdrowastalowawola.pl. Na tej stronie jest petycja, pod którą mieszkańcy Stalowej Woli będą mogli się podpisywać. Podpisy będzie można składać zarówno w formie elektronicznej, czyli przez Internet, ale będzie też możliwość wydruku. Ci, którzy będą chcieli się zaangażować z nami w tą akcję, będą mogli wśród znajomych, rodziny, koleżanek, kolegów zbierać podpisy i składać je u nas w biurze senatorsko-poselskim– mówi Rafał Weber z Ruchu Społecznego Kocham Stalową Wolę.

Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę razem z wolontariuszami planuje też wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i zbierać podpisy bezpośrednio w miejscach, gdzie mieszkańcy miasta spędzają czas.

- Liczba zebranych podpisów pokaże nam jak duży jest to problem, jakim zainteresowaniem cieszy się powołanie stałego monitoringu jakości powietrza i poziomu hałasu w naszym mieście– dodaje Rafał Weber.

Radni PiS szukają dowodów

Akcja nie jest wymierzona przeciwko żadnemu z podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta.

- Chciałbym podkreślić, że ta akcja nie jest wymierzona przeciwko któremukolwiek z zakładów produkcyjnych na terenie strefy przemysłowej, na terenie Stalowej Woli. My nie mamy dowodów przeciwko komukolwiek aby on truł mieszkańców, albo emitował hałas, który zakłóca ciszę nocną. Chcemy za pośrednictwem obecności stałego monitoringu powietrza dostarczyć dowodu dla mieszkańców, ze oni nie są truci, że nie ma tych zanieczyszczeń, o których się w Stalowej Woli mówi– przekonuje Lucjusz Nadbereżny.

Inicjatywa podjęta przez Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę jest wstępem do dyskusji nad stanem naszego środowiska, które jest nie tylko miejscem do życia dla nas dzisiaj. Jest przede wszystkim również tłem przyszłości dla miasta, w którym będą mieszkać, żyć i pracować kolejne pokolenia. Stalowa Wola jako ważny ośrodek przemysłowy i miejski, powinna mieć jak najszybciej wybudowaną obwodnicę miasta, która zapewni zarówno bezpieczeństwo, jak również komfort i zdrowy „oddech” mieszkańcom. Obwodnica jest również gwarantem dalszego rozwoju gospodarczego Jesteśmy obecnie jedynym tak dużym miastem w tej części Polski, przez którego centrum prowadzony jest cały ruch tranzytowy z powodu braku drogi obwodowej. To według PiS wielkie zaniedbanie naszych władz, które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i komfort życia codziennego mieszkańców Stalowej Woli.

Jeśli chodzi o kwestię finansową, środki na realizację tego zadania miałyby pochodzić z budżetu gminy Stalowa Wola. Radni PiS szacują, że byłby to wydatek rzędu 300 tys. zł. Lucjusz Nadbereżny podkreśla, że jest szansa na to, że środki na ten cel można byłoby pozyskać z zewnątrz, z Unii Europejskiej.

Bomba ekologiczna i stawy osadowe

Zdaniem inicjatorów akcji Rafała Webera i Lucjusza Nadbereżnego kolejnym ważnym tematem do pilnego rozwiązania jest likwidacja bomby ekologicznej (stawów osadowych) znajdujących się na terenie byłej huty, które bezpośrednio zagrażają naszym wodom podziemnym. Rekultywacja stawów osadowych jest wielkim wyzwaniem finansowym, ale przede wszystkim jest też wielkim wyzwaniem dla zabezpieczenia wielkiego skarbu Stalowej Woli, jakim są bardzo dobre źródła wody pitnej. Poprodukcyjne stawy osadowe mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na wody podziemne Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Nr 425: Dębica – Stalowa Wola – Rzeszów. Lokalizacja stawów osadowych na przepuszczalnych piaskach, umożliwia migrację zanieczyszczeń, zwłaszcza metali ciężkich i innych czynników agresywnych oraz zagraża bezpieczeństwu dwóch ujęć wody zlokalizowanych w odległości do 3 kilometrów od zgromadzonych odpadów poprodukcyjnych na terenie Stalowej Woli.

[MagPie]

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Lolek

to jest kampania wyborcza jedynie i dajecie się nabrać na pierdoły po wyborach będzie cisza bo pieniążki będą już zaksięgowaneumiech

~Niesiol

Szczaw i mirabelki a nie wam monitoring

pawel777666

Jak ładnie rączki do modlitwy złożyli umiech

~UWAGA!!

@vvv, już posiadanie danych monitoring jest batem dla kazdego kto chciałby je użyć.

~frt

~lordzik tus
nie musisz pisac oczewistych rzeczy kazdy kto ma choc troche rozumu wie gdzie jest winny i to bez badan i pomiarów 'wpis nie tyczy sie wyborców PO z wiadomych wzgledów

~vvv

taaa teraz sie wszyscy łapiecie za te wasze puste głowki a gdzie byliscie wczesniej najpierw stacja potem takie fabryki teraz to mozecie

~lordzik tus

napisalem ze firma kierunejk bojanowska zeby nie byc posadzony ze jestem z konkurencji napisze uczciwie kazda firma ktora uzywa aluminium ( przetop odlewanie obróbka) powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza i do tego urzadzenia do produkcji wytwarzaja "mase: uciazliwego hałasu jasna sparwa ze produkowac trzeba ale nalezy zabezpieczyc i wyciszyc te hale tak by nie zanieczyszczaly powietrza i halas nie wychodzil po za mury a w srodku skoro ktos chce tam pracowac jego wola i jego zdrowie
okolicy zadna firma nie ma prawa zatruwac taka stacja jest niezbedna

~mrówka15

Gino nie obrażaj mnie bo nie masz powodów, głupi jest ten kto nie potrafi czytać ze zrozumieniem a jak widać masz z tym problemy. Doskonale wiem, że takie pomiary są robione i że raporty z nich nie są tajne. Chodzi tylko o jakość tych raportów, sposób przeprowadzonych pomiarów etc., a jak to wygląda wyszło na jaw podczas akcji pomiaru hałasu zainicjonowanej przez stalowowolskiego, w raportach jest wszystko w porządku a w rzeczywistość jaka jest każdy widzi. Proponuje zapoznać się z wątkiem "Głośne buczenie elektrownia ?", a może wtedy przestaniesz bezkrytycznie patrzeć na działania instytucji i urzędów. Szczególnie polecam wypowiedź kierownika WIOŚ w Tarnobrzegu - zobaczysz jak oni robią pomiary - parodia.

~UWAGA!!

Gino, "instytucje które sporadycznie monitorują hałas i zanieczyszczenia" i nikt się tym nie przejmuje.

Dopiero stacja z ciągłym udokumentowanym zapisem monitorowanych wszystkich czynników daje podstawy prawne do wymuszenia przestrzegania norm, lub płacenia "bolących kar" jak i również domagania się odszkodowań za szkodliwe środowisko pracy. To już są pieniądze.

~nemo

Do Gino tylko,że WIOŚ ma wszystkich głęboko w d....kontrole przeprowadza tylko zapowiedziane,sam walcze z hałasem zgłaszałem się do WIOS-u. W końcu zrobili pomiary w mieście wcześniej informując w prasie kiedy.Nie egzekwuje kar, nie przeprowadza nie zapowiedzianych kontroli.

~jojo

ameryki nie odkryłes wszysyc wiedza kto i jak truje i halasuje tylko nikt nic nie zrobi duzy ma duzo kasy taka parwda

~lordzik tus

gadacie gadaci a ci co nadal truja i halasuja nic sobie z tego nie robia smieja sie z was moje obserwcje dzisiaj rono == firma aluminiowa kierunek na bojanów godzina 6 15 rano smród jak sie patrzy i do tego buczenie instalacji na zwenatrz hali nie miłosierne slychac az koło kuzni matrycowej jak kto nie wiezy niech sam sparwdzi a inne firmy nie lepiej buczenie i do tego cały smrod na zewnatrz z pominieciem filtrów

~cvf

fakt trzeba cos zrobic i to szybko mozecie sie panowie politycy teraz wykazac skutrcznoscia

~"not" funny

zawyżasz poziom ponad dopuszczalne normy smaku...

~nemo

Nieważne kto ważne że w końcu ktoś ruszył temat zanieczyszczeń i hałasu.Bo temat zatruwania mieszkańców jest zakopywany grubo pod dywan przez interesy Radnych Miejskich.Nie jestem za żadną partią ale dane mówią same za siebie,potężny hałas ,przekroczenia norm emisji, w końcu to nasze zdrowie.Nad Stalową Wolą i okolicami w powietrzu unosi się ogromna ilość zanieczyszczeń gazowych. Pod względem wypuszczanych do atmosfery gazów z zakładów szczególnie uciążliwych bijemy na głowę inne miasta na Podkarpaciu. Nawet stolicę województwa - Rzeszów. Więcej osób choruje na przewlekłe zapalenia górnych dróg oddechowych. Ale czy to jedyny skutek uboczny? Rocznie Stalowa Wola produkuje ponad 1,2 miliona ton takich gazów. Tarnobrzeg zaledwie 72 tysiące ton, Przemyśl ? 60 tysięcy. W Krośnie roczna emisja tego typu zanieczyszczeń to 135 tysięcy ton, w znacznie większym od Stalowej Woli Rzeszowie - 501 tysięcy ton. Czyli ponad dwa razy mniej od hutniczego grodu. No właśnie, czy hutniczego? Miliony ton w powietrze - Stajemy się też doliną aluminiową. W samej Stalowej Woli lub jej okolicach ? Nisku czy Gorzycach jest kilka zakładów produkujących elementy z aluminium i przetapiające aluminium. A co będzie, jak zostanie sprywatyzowana huta? Ilość gazów wypuszczanych w powietrze jeszcze się zwiększy ? martwi się radny Marian Kolasa. To on przedstawił dane na temat zanieczyszczenia powietrza na forum rady miejskiej. Obejmują one lata 2000 ? 2005. Zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. W Stalowej Woli w przeciągu tych lat poziom emisji gazów jest na stałym bardzo wysokim poziomie 1,2 ? miliona ton. Z małym wyjątkiem w 2003 roku, kiedy to okoliczne zakłady wyprodukowały 1,4 miliona ton gazów.

~irex

PIs to nie moja bajka ale zgadzam sie na taka akcje potrzeba w stalowej woli tekiej instytucji i calodobowego pomiaru bo to co jest teraz to tragedia syf syf i jeszcze raz syf oby tylko doszlo to do realizacji

~Gino

mrówka15 zwyczajnie żadnej wiedzy nie masz są instytucje które monitorują hałas i zanieczyszczenia, to głównie u nas WIOŚ, ale nie moje zadanie żeby o tym informować, tych radnych też, mają ludzi za kompletnych idiotów... pewnie raporty są dostępne w starostwie dla zainteresowanych, nie są to sprawy tajne a Ci niedouczeni zrobili sobie z tego element kampanii wyborczej i ziarno głupoty padło na podatny gruntumiech

Stecyk

Pachnie tu kiełbasą wyborczą......

~funny lucek

Ten Weber jest jeszcze szczupły, bo się jeszcze nie nachapał, no ale może mu się jeszcze chce działać, chociaż brak mu ikry...
Nadbereżny zaś, już jest gruby, tłusty i niezgrabny. No ale on to już przecież ...dyrektor. Dyrektor byle czego, bo jakiegoś tam WORDa, ale pensyjka wpływa regularnie. I nie musi już chodzić po tacy... Ale jemu to się już nic nie chce... Ta akcja z hałasem i sponsoring strażaków (zakup manekina) to już przecież zagrywki przedwyborcze. Nie dajmy się nabrać!!!
Sieroty PiSowskie próbują się lansowac - i tyleumiech
Taki Pisiet, kupa i szczyny.

~UWAGA!!

Myślisz ze to ma znaczenie czyja inicjatywa? to służy nam, tak uważam.

~Pis

wszystko fajne ale czy cos faktycznie sie zmieni. Nie chce byc zlosliwcem ale bylo juz tak ze pisowcy robili konferencje, strone otwierali i nic nie wyszło, oby to nie byla powtorka z rozrywki

~UWAGA!!

apolitycznie jesteś zagubiony...

~apolityczny

Kucham upadle miasto a to dobre....
Smieszmni sa ci kolesie...
Udaja ze maja orginalne pomysly...
Ciekawe czy maja jakis plan na to ze z miasta wszzyscy uciekaja pozostali wymieraja???

~proste

wystarczy się podpisać, jestem ciekawy bo wystarczy przejść obok i powietrze jest "gryzące". A tam ludzie pracują non-stop.

~mrówka15

Ludzie, ja też nie jestem fanem tych dwóch panów, ale przynajmniej chce im się coś robić, czy pod publiczkę czy nie, ale coś robią. Szlęzak o stacji monitorującej zanieczyszczenia mówił jakieś trzy lata temu chyba i co? Teraz doszedł jeszcze ten upierdliwy hałas. Wszystkie instytucje które powinny się tym zająć czyli wydziały UM i starostwa siedzą cicho, dobrze więc że ktoś się tym zajął - oczywiście szacunek dla stalowowolskiego i innych którzy pierwsi podjęli działania.

~UWAGA!!

Leszek na lewą, a Donek na prawą, mistrzowska!! robota @Alba.

~podatnik

Lucjusz nowy płaszczyk, no tak a ile się zarabia w WORDZIE - 10 tyś ??

~rozwadów

PODPISZĘ, ALE DZWONY W KOŚCIOŁACH MAJĄ ZAMILKNĄĆ.

PAJACE

~Ela

@Alba, masz zdjęcie ze sztandarami na Manifie?

~super

Donek Leszek, Leszek Donek, maszerują dziarsko umiech