Podnieśli rękawicę: walczą z hałasem

Image

Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę zachęca mieszkańców do podpisania się pod petycją dotyczącą instalacji w Stalowej Woli stałego systemu monitoringu czystości środowiska. Być może inicjatywa ta jest odpowiedzią na próby ustalenia kto odpowiada za hałasy, które od kilku miesięcy dają się nam we znaki.

ZDROWA STALOWA WOLA

- Stalowa Wola to miasto, którego sercem, którego centrum jest przemysł. Jest to miasto, które zrodziło się z genialnej idei Centralnego Okręgu Przemysłowego i Stalowa Wola na pewno nie jest kurortem uzdrowiskowym, my to szanujemy i zdajemy sobie z tego sprawę. Przemysłowy charakter Stalowej Woli nie może być usprawiedliwieniem dla ewentualnych szkodliwych emisji zanieczyszczeń powietrza czy emisji nieznośnego hałasu dla mieszkańców Stalowej Woli na strefie osiedlowej, na strefie mieszkaniowej. Dzisiaj, jako Ruch społeczny Kocham Stalową Wolę, inicjujemy akcję zbierania podpisów pod petycją, aby w Stalowej Woli został zainstalowany stały monitoring ochrony środowiska, jakości naszego powietrza, poziomu hałasu na terenie Stalowej Woli tak, aby 24 godziny na dobę, 365 dni w roku był stały monitoring tego, co słyszymy, tego co również jest w naszej atmosferze– mówi Lucjusz Nadbereżny z Ruchu Społecznego Kocham Stalową Wolę.

Akcja prowadzona jest pod hasłem ZDROWA STALOWA WOLA. Jak podkreślają członkowie Ruchu wszelkie zanieczyszczanie i szkodliwe emisje to nie tylko uciążliwość dnia codziennego i brak komfortu dla mieszkańców Stalowej Woli, ale przede wszystkim konsekwencje zdrowotne dla mieszkańców miasta, które mogą generować w przyszłości olbrzymie koszty społeczne i ekonomiczne.

Petycja

- Kampanię informacyjną ZDROWA STALOWA WOLA będziemy prowadzić dwutorowo, przede wszystkim za pośrednictwem strony internetowej, która została już uruchomiona www.zdrowastalowawola.pl. Na tej stronie jest petycja, pod którą mieszkańcy Stalowej Woli będą mogli się podpisywać. Podpisy będzie można składać zarówno w formie elektronicznej, czyli przez Internet, ale będzie też możliwość wydruku. Ci, którzy będą chcieli się zaangażować z nami w tą akcję, będą mogli wśród znajomych, rodziny, koleżanek, kolegów zbierać podpisy i składać je u nas w biurze senatorsko-poselskim– mówi Rafał Weber z Ruchu Społecznego Kocham Stalową Wolę.

Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę razem z wolontariuszami planuje też wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i zbierać podpisy bezpośrednio w miejscach, gdzie mieszkańcy miasta spędzają czas.

- Liczba zebranych podpisów pokaże nam jak duży jest to problem, jakim zainteresowaniem cieszy się powołanie stałego monitoringu jakości powietrza i poziomu hałasu w naszym mieście– dodaje Rafał Weber.

Radni PiS szukają dowodów

Akcja nie jest wymierzona przeciwko żadnemu z podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta.

- Chciałbym podkreślić, że ta akcja nie jest wymierzona przeciwko któremukolwiek z zakładów produkcyjnych na terenie strefy przemysłowej, na terenie Stalowej Woli. My nie mamy dowodów przeciwko komukolwiek aby on truł mieszkańców, albo emitował hałas, który zakłóca ciszę nocną. Chcemy za pośrednictwem obecności stałego monitoringu powietrza dostarczyć dowodu dla mieszkańców, ze oni nie są truci, że nie ma tych zanieczyszczeń, o których się w Stalowej Woli mówi– przekonuje Lucjusz Nadbereżny.

Inicjatywa podjęta przez Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę jest wstępem do dyskusji nad stanem naszego środowiska, które jest nie tylko miejscem do życia dla nas dzisiaj. Jest przede wszystkim również tłem przyszłości dla miasta, w którym będą mieszkać, żyć i pracować kolejne pokolenia. Stalowa Wola jako ważny ośrodek przemysłowy i miejski, powinna mieć jak najszybciej wybudowaną obwodnicę miasta, która zapewni zarówno bezpieczeństwo, jak również komfort i zdrowy „oddech” mieszkańcom. Obwodnica jest również gwarantem dalszego rozwoju gospodarczego Jesteśmy obecnie jedynym tak dużym miastem w tej części Polski, przez którego centrum prowadzony jest cały ruch tranzytowy z powodu braku drogi obwodowej. To według PiS wielkie zaniedbanie naszych władz, które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i komfort życia codziennego mieszkańców Stalowej Woli.

Jeśli chodzi o kwestię finansową, środki na realizację tego zadania miałyby pochodzić z budżetu gminy Stalowa Wola. Radni PiS szacują, że byłby to wydatek rzędu 300 tys. zł. Lucjusz Nadbereżny podkreśla, że jest szansa na to, że środki na ten cel można byłoby pozyskać z zewnątrz, z Unii Europejskiej.

Bomba ekologiczna i stawy osadowe

Zdaniem inicjatorów akcji Rafała Webera i Lucjusza Nadbereżnego kolejnym ważnym tematem do pilnego rozwiązania jest likwidacja bomby ekologicznej (stawów osadowych) znajdujących się na terenie byłej huty, które bezpośrednio zagrażają naszym wodom podziemnym. Rekultywacja stawów osadowych jest wielkim wyzwaniem finansowym, ale przede wszystkim jest też wielkim wyzwaniem dla zabezpieczenia wielkiego skarbu Stalowej Woli, jakim są bardzo dobre źródła wody pitnej. Poprodukcyjne stawy osadowe mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na wody podziemne Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Nr 425: Dębica – Stalowa Wola – Rzeszów. Lokalizacja stawów osadowych na przepuszczalnych piaskach, umożliwia migrację zanieczyszczeń, zwłaszcza metali ciężkich i innych czynników agresywnych oraz zagraża bezpieczeństwu dwóch ujęć wody zlokalizowanych w odległości do 3 kilometrów od zgromadzonych odpadów poprodukcyjnych na terenie Stalowej Woli.

[MagPie]

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Slepy

puszka pandory gdzie nie zaglądniesz na zielonej wyspie, wystarczy tylko zaglądnąć i bum

~skrzat8

~aqq dobrze pisze co tam sie dzieje to armagedon

~janosik

Właśnie po kontroli WIOŚ-u odnośnie hałasu, są przekrocznie norm ze strefy przemysłowej.Tylko szkoda,że WIOŚ wcześniej poinformował w mediach,kiedy mniej więcej będą pomiary i były wykonywane w najcichsze dni od kilku miesięcy...
http://www.SpAm.(...)dx=12324

~cdn..

Jak to zrobiono w Mielcu, największym smrodem o dziwo okazuje się być , przetwórczy przemysł drzewny.....

http://suw.b(...)nych.pdf

stalowiak_1583

Jak zwykle nie możecie zdzierżyć jak Lucek sie czymś zajmuje zazdrośnicy!!!!!!!!!!!!!!Mądrzy bo anonimowi na forum, pisać to każdy umie.Człowiek chce cos zdzialać to trza od razu skrytykować, bo to Lucek nie?Skoro ma głowe na karku, to niech działa, a Wy se pękajcie z zazdrości ha ha ha

~waldi

-rst sam walcze z hałasem przemysłowym ale wierz mi na słowo to walka z wiatrakami a raczej WIOś-em,który praktycznie nic nie robi podobnie inne instytucje bardzo niewydolne.Sam monitorig nie załatwi problemu ale będzie podstawą i batem na nieuczciwe firmy zatruwające nasze zdrowie.Dopiero mając monitoring i wyniki pomiarów można wygzekwować działanie od WIOS-u i innych instytucji.

~bida

KAMPANIA WYBORCZA TRWA

~rst

Przecież nie chodzi o zrobienie hałasu o hałas.

Zbieraniem podpisów niczego się nie załatwi.

Monitoring również nie zmieni rzeczywistości.

Do tego potrzebne jest podjęcie różnych działań, zarówno przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, przez osoby fizyczne, oraz kościelne.

Wtedy dopiero zmienimy rzeczywistość.

~sprawiedliwy

Nie optuje za żadndą opcją ale skoro Nadbereżny zajął się już tą sprawą to niech ją doprowadzi do końca-Prezydent kilka lat temu zapewniał jak leży mu na sercu dobro mieszkańców,że powstanie stacja monitoringu środowiksa i hałasu przemysłowego ale widocznie pod naciskiem lobby przemysłowego nie powstał do dnia dzisiejszego.Stalowa Wola emituje najwięcej zanieczyszczeń z pośród miast podkarpackiego 14 krotnie wiecej niż Tarnoberzeg,Przemyśl, ponad 2 razy wiećej niż Rzeszów. Rozliczcie w wyborach zarówno Prezydenta z jego zapewnień jak również Nadbereżnego skoro zajął się tematem.Zadajcie sobie pytanie ile tych metali cieżkich odkłada się w waszych płucach i ile aluminium zostaje w waszych mózgach powodując nieodwracalne zniszczenia.To,że nic nie czuć w powietrzu nie znaczy,że nikt nas nie truje. Napweno jest kilka przedsiębiorstw które zamiast wydawać pieniądze na drogie filtry woli zostawić pieniądze na inne cele...Skoro Marszałek Pokarpacia jest z Pis-u to niech Nadbereżny skubnie troche z jego sakiewki na monitoring hałasu i zanieczyszczeń-mamy szanse rozliczyć radnego z jego obietnic tak samo jak naszego Prezydenta.Cel jest słuszny tu chodzi o nasze zdrowie i podziały polityczne nie mają znaczenia.

~Agnieszka

No pewnie ze to nam służy, o co wam chodzi? ze to propozycja Lucka. To co.

Krytykant jest jak pies ogrodnika, w ogrodzie wiadomo kogo haha

~Jun

Ja jestem za moimi płucami... niech zrobi.

~funny lucek

Hałas stał się dosyć głośnym tematem w naszym mieście. Są ludzie, którzy tą sprawą zajmowali się od początku, starali się zwrócić uwagę opinii publicznej, władz miejskich, instytucji itp. i chwała im za to!
Ale ci ludzie to przecież nie Nadbereżny, Weber czy inny radny. Panowie radni zainteresowali się tematem, gdy stał się on już naprawdę zauważalny i głośny. Stwierdzili oni wtedy, iż warto się w tej kwestii wypowiadać, pokazywać w mediach, bo jest to dobra okazja do autopromocji tak potrzebnej przed wyborami. To że potrzebny jest monitoring hałasu, to każdy wie, nawet radni PiS. Przecież oni tego problemu nie rozwiążą, tylko się trochę podlansują i tyle.
Nie dajmy się nabrać na tę ich "troskę" o zdrowe miasto.
Patrzmy chłodniej na takie zagrywki pod publikę.

~wiec

rst zwyczajnie poprzyj inicjatywę żeby coś musieli zrobić, a pieniądze na ochronę zdrowia ludności najłatwiej wyrwać z UE, wiesz ze oni kochają przyrodę, globalne ocieplenie i monitoringi umiech Nie bądź takim malkontentem... to tylko podpis.

~Tito

Obrzydliwe i oślizłe kreatury...

~rst

Najlepsze są komentarze typu " widać że chce coś robić "...
Tylko nie wie jeden z drugim, co, jak, czym, kto zapłaci ?
W rzeczywistości nigdy jeszcze niczego nie zrobił.
Ale " widać że chce coś robić "......
Będą zbierać podpisy, ot i całe przedsięwzięcie.
Kompromitacja.
Najgłośniej w mieście hałasują dzwony kościelne i pociągi. Najbardziej śmierdzi Rozwadów. Śmierdzi fekaliami i palonymi śmieciami.
Ale podjęcie tematu konieczności włączenia się do sieci kanalizacyjnej lub weryfikacja wsadu kotłowego oznaczałaby zmniejszenie słupka poparcia w wyborach, być może...

stalowaw

pomysł lucka - jestem przeciwny, gdyż wybory się zbliżają......

stalowaw

pomysł lucka - jestem przeciwny, gdyż wybory się zbliżają......

~KoKo

Na przykład na odpicowanie jednej publicznej szkoły, została ogłoszona przez posłankę Butryn publiczna zbiórka wśród melomanów, przyjaciół i sponsorów. To masz na myśli kolo? Monitoring nie wymaga takiej działalności.

~Kolo

Ja mam jeszcze lepszy pomysł - w związku z tym, że ludzie mało zarabiają, wymyśliłem żeby każdy w Stalowej Woli zarabiał minimum po 10 tysięcy. Co prawda nie wiem, skąd wziąć na to pieniądze, ale pomysł genialny, jak myślicie?

~colt

Bardzo dobry pomysł ale adresat to nie "prezio" a instytucje państwowe. Po co one są to mało kto wie? Jest ich stanowczo za dużo i stąd indolencja. Ci od ochrony srodowiska a zwłaszcza od ochrony powietrza powinni zadać sobie trudu i w dni niskiego ciśnienia/mgły, mrzawki, pochmurno/ odwiedzić osiedla domów jednorodzinnych by powąchać czym palą ludzie w piecach i zobaczyć na własne oczy smog. W okresie zimy najlepszym czasem do kontroli są godziny od 6 - 8 i od 18 - 20. Nie idzie żyć! Najgorsza chyba sytuacja jest na osiedlu widok i w rozwadowie. Można zapytać owych mieszkańców jakiego materiału opałowego używają skoro dym z ich kominów zatyka oddech. W skladach opałowych na ich posesjach zalegają duże ilości starych mebli, które stanowią opał!!!

~aqq

Zajmijcie sie zapyleniem z HSJ

~GMM

Lucek jest botem

vielitz

~Kazek - ja Lucka nie trawię, ale jedno mu przyznać trzeba, jest go dużo i widać że chce coś robić (szkoda że nie zawsze dla miasta a częściej w interesie partii). Szkoda że reszta darmozjadów z RM nie działa z takim zaangażowaniem, może wtedy ograniczyło by się podejmowanie nie zawsze trafnych decyzji szreka? A tak, to wszyscy siedzą cicho to se szrek robi co chce bo innym tak wygodnie...
Jak się Lucek odetnie od partii, przestanie ślepo wierzyć w kościół (nie mam tu na myśli wiary/religii!), przestanie opierać swojej strategii na robieniu na przekór szrekowi a kto wie, może nawet był bym skłonny widzieć go jako new prezydentaumiech? Serio, mało komu się chce coś robić, zmieniać jak jemu... tyle że do tego daleka droga i wiele musi się zmienić.

~fukko

Trzeba zlikwidować nieznośny hałas. Gdzie są władze? Prezio do odwołania.

~2+1=3

oh te lemingi, to nie patrz na Nadbrzeżnego tylko popatrz w lustro i pomyśl o sobie. Lucjan wie ze mu nie przejdzie na sucho jeśli tego nie załatwi a wiec ty i wszyscy skorzystają a on straci.

vielitz

~abw - ciekawe dane, możesz podać źródło skoro mamy ci tak wierzyć w te apokaliptyczne przepowiednieumiech? Te firmy aluminiowe są w STW od długich lat i jakoś nie widać umierania ludzi ponad przeciętnego (chyba że ktoś pracuje blisko produkcji typu lakierowanie, szlifowanie - tam pewnie może być ciężko)...
Raczej tam bym się trucia nie spodziewał, nie te czasy - system filtrów i zabezpieczeń na to nie pozwala, ale to trzeba być w temacie. Dodatkowo jak już, to trute były by okolice bliższe/dalsze bo to w teorii szło by w górę i spadało daleko. Przykład to elektrownia Bełchatów (znam temat blisko), dostała prezent od holendrów w postaci instalacji odsiarczania (czy coś takiego) gdyż okazało się że z Bełchatowa szło wszystko nie na miasto ani okolice ale właśnie aż na Holandię...
Mimo to jednak, powinniśmy sprawdzać czy ktoś inny nas nie truje. Co do hałasu się nie wypowiadam, bo oprócz znanego mi od małego szumu z elektrowni i odgłosów z terenów huty, nic jakoś bardzo strasznie uciążliwego nie słyszałem (a wracało się o różnych porach) - ale coś musi w tym być skoro tak wielu o tym mówi (chyba że jeden z drugiego). Mimo że ta akcja to typowa kiełbacha wyborcza, to jednak dobrze że ktoś chce temat ruszyć i wyjaśnić. Zobaczymy czy nie skończy się na tradycyjnych obietnicach (jak ktoś pisał, szrek też wpadł na taki pomysł ale jakoś mu przeszło jezyk). ps
serio, gdzie można i kiedy te hałasy usłyszeć? Bo pytałem znajomych z zatorza, z hutnika i nikt nic nie wie umiech

~abw

Każdy może mieć swoje zdanie o Nadbereżnym ale trzeba skończyć z zamiataniem przez Prezydenta, Radę Miasta, Starostwo)(ich stać na leczenie)problemu hałasu normy w nocy często przekraczane są o 20 db,zanieczyszczeń środowika.wierzcie mi jest tak potężna niekontrolowana emisja zanieczyszczeń w Stalowej min. aluminium,że jeśli chcecie tu mieszkać to walczcie o monitoring bo inaczej za niedługo zostaną puste osiedla bo reszta mieszkańców będzie w szpitalach albo miejscu wiecznego spoczynku. Co do całodobowego monitoringu hałasu i zanieczyszczeń to Prezydent obiecywał go już chyba w 2008 roku,w Mielcu po instalacji monitoringu zanieczyszczenia spadły o 75 %.Warto wydać 300 tysięcy zamiast pożniej miliony na leczenie.

~jan

... a jak już bedzie monitoring, to Nadberezny bedzie mógł spokojnie coś wkopać albo zabetonowac i kamery będą ,,pilnować" żeby nikt tego nie ukradł w nocy.

~Kazek

Rzygać się mi chce jak widzę tego napuchniętego jak kolejny swój lans wymyśla. A lokalne "media" latają za każdym jego pierdnięciem. Ludzie szanujcie się, on nic nie robi i bierze 10 tys. pensji a przez was chce ogłupić wszystkich.