Poparli apel o jednomandatowe okręgi

Image

Rada Powiatu poparła apel częstochowskich rajców dotyczący wprowadzenia zmiany ustawy „Kodeksu wyborczego” w zakresie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych…

Radni powiatu stalowowolskiego poparli apel Rady Powiatu w Częstochowie w sprawie zmiany ustawy Kodeksu Wyborczego w zakresie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu RP w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych. Głosowanie nad przyjęciem apelu obyło się bez zbędnej dyskusji, bo rajcy od razu chcieli przegłosować poparcie. Ostatecznie „za” głosowało 12 rajców, 5 było przeciw, kolejnych 5 wstrzymało się od głosu.

Rada Powiatu w Częstochowie treść apelu przyjęła 24 października 2013 roku. Od tego czasu o sprawie mówiono podczas obrad Rad Miast i Powiatów w całej Polsce. Zdaniem rajców z powiatu częstochowskiego ważnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem wyborów bezpośrednich w okręgach jednomandatowych do Sejmu RP jest zniesienie dominacji dużych ośrodków miejskich (miast grodzkich) nad mniejszymi miejscowościami oraz powiatami ziemskimi wchodzącymi w skład jednego okręgu wyborczego, poprzez podział dużego, wielomandatowego okręgu wyborczego na jednomandatowe, mniejsze okręgi wyborcze.

Obecnie większy ośrodek miejski za sprawą dużej liczby wyborców decyduje o wynikach wyborów w okręgu wyborczym, co prowadzi do sytuacji, w której wszyscy lub większość kandydatów wygrywających wybory to reprezentanci największego ośrodka miejskiego, przy całkowitym braku reprezentacji innych mniejszych ośrodków wchodzących w skład okręgu wyborczego. Proponowane przez częstochowskich radnych rozwiązanie umożliwiłoby mieszkańcom powiatów ziemskich na wybranie posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej spośród swojej wspólnoty samorządowej, co przekłada się będzie na większy wpływ na władzę uchwałodawczą.

Kolejnym aspektem (zdaniem radnych z powiatu częstochowskiego) jest to, że wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych będzie miało wpływ na zwiększenie frekwencji wyborczej. Frekwencja wyborcza w wyborach bezpośrednich, w których wyborcy głosują bezpośrednio na osobę, jak dotąd była zawsze wyższa, niż w wyborach, gdy głosują na kandydatów zgłoszonych w formie jednej listy wyborczej. Sprawdza się to w przypadku wyborów Prezydenta RP, podobnie jest w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~hanka

kto jest za likwidacją powiatów?

~kami

BRAWO tak dla JOW!! zmieleni.pl

~emerytka

Bardzo dobrze! jak by sie urzędnicy zjednoczyli to może oni zmienia ten idiotyczny system. Ale to długa lub nie prawdopodobna sytuacja.
Ale plus za poparcie!

~Adam

Brawo Stalowa Wola! Czekamy na inne miasta.

~jks

inaczej sejmu sie nie przewietrzy jak przez JOW.
Bez tej zmiany dalej w sejmie bedzie niesiołowski i temu podobni krzykacze.Dobra akcja trzeba sie tego domagać i nie głosować na te debilne list złodziejskie.

~shuta

Tracić? Lepiej nic nie robić tylko narzekać. Nie bój się, jak wprowadzą JOW'y, też będziesz miał prawo nie głosować.

~JOW

10 nie wierzy w siebie...

~JPUA

Poparli, poparli i co z tego wynika? NIC. To po co tracić czas daremnie?