Z miłości do Małej Ojczyzny: Turbia, Jagiełło i dwie książki

Image

W czwartek, 5 marca gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli Annę Szczęsną – autorkę dwóch książkowych publikacji: „Turbia: okruchy historii” oraz „Turbia: ludzie i ich losy”. Jak się okazuje, w podstalowowolskiej miejscowości gościł nawet król Jagiełło.

Podczas spotkania autorka podzieliła się wspomnieniami z lat dzieciństwa, bo to właśnie w Turbi, wiosce położonej w samym sercu Puszczy Sandomierskiej przyszła na świat i tu spędziła pierwsze lata życia. Badając historię swojej rodziny dotarła do cennych źródeł związanych z przeszłością Turbi, Obojnej i Wólki Turebskiej.

Liczne dokumenty archiwalne pokazały jak cenną i bogatą historię posiadają te wsie: od osady prehistorycznej, przez prebendę turebską, wizytę króla Władysława Jagiełło, trudne lata XVII i XVIII wieku, aż po czas I i II wojny światowej.

Autorka zwróciła uwagę na wiele postaci, które miały ogromny wpływ na rozwój i znaczenie wsi na tle wydarzeń historycznych Polski i świata. Kanonicy sandomierscy, ks. Leonard Zgórski, ks. Jan Marek, ks. Albin Blajer, to tylko nieliczni duchowni, którzy dbali o stronę religijną mieszkańców wsi, jak również pomagali w latach kryzysów gospodarczych, klęsk żywiołowych czy nawracających epidemii. To za ich przyczyną powstawały szkoły, kółka rolnicze, budowano kościoły i dom dla ubogich.

Na kartach swych publikacji autorka opisała również niezwykłe życiorysy ludzi, którzy walczyli za Ojczyznę na polskiej ziemi jak i na obczyźnie. Są wśród nich m. in. powstańcy styczniowi, lotnik Edward Paterek czy starszy sierżant Piotr Latawiec.

Anna Szczęsna w trakcie wydarzenia podkreślała, jak ważną rolę na tle dziejów historii pełni literatura regionalna i jaką w tym rolę mają mieszkańcy. Ujęła to bardzo dobitnie w jednej ze swoich publikacji: „Nikt za nas nie opowie naszych historii. Zachowajmy to dziedzictwo, zostawmy po sobie coś więcej niż tylko ulotne SMS-y”.

Po części oficjalnej przyszedł czas na rozmowy kuluarowe, zakup książek z dedykacją od autorki.

Anna Szczęsna to absolwentka Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Anglistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracowała w Polskiej Akademii Nauk oraz jako nauczycielka języka angielskiego. To również pasjonatka historii lokalnej. W planach ma kolejną publikację, nie zgadniecie Państwo, również o swojej Małej Ojczyźnie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~sąsiad

Pani Ania pochodzi z utalentowanej naukowo rodziny. Jej młodsza siostra była/jest także nauczycielką ale w szkole wiejskiej(najpierw Zbydniów a potem w Dwikozach!). Natomiast starszy brat Czesław to 'belwederski" profesor matematyki chyba na UJ albo AGH. Prywatnie to mój kolega ze szkoły średniej. Czy można się dziwić, że spod pióra autorki wychodzą publikacje książkowe? Ja się temu nie dziwię, ja Pani gratuluję talentu pisarskiego.