Przed nami I Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

Image

Nadchodzi wyjątkowe wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz motoryzacyjnych imprez. Po raz kolejny Stalowa Wola będzie gościć uczestników 1. Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. To wspaniała okazja, aby podziwiać jedne z najpiękniejszych pojazdów, które przez lata zachowały swój niepowtarzalny charakter.

Tegoroczny XXII Stalowowolski Rajd Pojazdów Zabytkowych odbędzie się w miesiącu maju i zbiega się z tradycyjnymi majówkami organizowanymi w Stalowej Woli. Maj to czas, w którym mieszkańcy chętnie biorą udział w wydarzeniach plenerowych, dlatego organizatorzy z rodzimego Automobilklubu uznali, że to doskonały moment, aby zabytkowe pojazdy stały się częścią tej wyjątkowej atmosfery.

W tym roku, w pierwszym dniu rajdu motywem przewodnim będą zamki i pałace południowo-wschodniej Polski. Trasa rajdu poprowadzi uczestników m.in. obok średniowiecznego zamku w Sandomierzu, malowniczych ruin zamku w Ossolinie, jednego z najbardziej imponujących obiektów w kraju – zamku Krzyżtopór, oraz eleganckiego pałacu w Kurozwękach, którego historia sięga XVIII wieku.

Drugi dzień Rajdu zawodnicy poświęcą na poszukiwaniu więzi Podkarpacia z przemysłem motoryzacyjnym. Uczestnicy, będą odkrywali wyjątkowe związki naszego regionu z historią pojazdów, techniką i kulturą motoryzacyjną, a jest ich całkiem sporo – m.in. właśnie w Stalowej Woli, w latach pięćdziesiątych, powstawały jedne z pierwszych Polskich samochodów elektrycznych – innowacyjne konstrukcje, które wyprzedzały swoje czasy i dziś stanowią ciekawy rozdział w historii krajowej motoryzacji. Warto także przypomnieć o stalowowolskich ładowarkach, które przez długi czas były nieodzownym elementem krajobrazu przemysłowego miasta. Te potężne maszyny, będące symbolem lokalnej produkcji i technologii, przez wiele lat stanowiły ważny element w rozwoju przemysłu w Stalowej Woli. Dziś, choć czas je nieco wyciszył, wciąż pozostają jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, przypominając o jego przemysłowej przeszłości i wyjątkowej roli w historii budowy powojennej Polski.

Gdzie będzie można podziwiać zabytkowe samochody w Stalowej Woli?

W sobotę 3 maja, zabytkowe pojazdy biorące udział w XXII Stalowowolskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych będzie można zobaczyć w dwóch wyjątkowych miejscach w Stalowej Woli!

Godzina 12:30 – VIVO! Stalowa Wola

Pierwszym punktem dnia będzie widowiskowa próba sportowa, która odbędzie się przy największej galerii handlowej w mieście – VIVO. To tutaj, od godziny 12:30, zawodnicy zmierzą się z przygotowaną trasą, prezentując umiejętności prowadzenia tych pięknych maszyn. To świetna okazja, by zobaczyć zabytkowe auta w akcji!

Godzina 15:00 – Parking WMT Politechniki Rzeszowskiej (obok Muzeum COP)

Kolejnym punktem programu będzie prezentacja samochodów w ramach Konkursu Elegancji, który rozpocznie się o godzinie 15:00 na placu obok Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jednocześnie na parkingu Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej, organizowane będzie Rozpoczęcie Sezonu Pojazdów Zabytkowych 2025, dla pojazdów zabytkowych niebiorących udziału w rajdzie. Również w tym czasie będzie możliwość zwiedzania Wystawy Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Stalowa Wola zlokalizowanej w garażu podziemnym Wydziału-Mechaniczno Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Wśród uczestników rajdu spodziewane są załogi z Poznania, Warszawy, Krakowa, Bielska-Białej, Tarnowa, Lublina, Rzeszowa. Pośród zgłoszonych pojazdów są m.in. przedwojenne samochody takie jak: Ford A z 1930 r., Peugeot 201 z 1932 r., czy Polski Fiat 508 z 1937 r. Nie zabraknie przedstawicieli brytyjskiej motoryzacji (MG Roadster, Triumph TR2, Triumph Spitfire), amerykańskiej (Chevrolety Corvette, Ford Mustang), włoskiej (Alfa Romeo Giulietta, Fiat 128; 131, Lancia Beta Coupe i Montecarlo), francuskiej (Renault 5), niemieckiej (VW Karmann Ghia, 181, Porsche 944, Porsche 911) czy japońskiej (Toyota Civic, Toyoty Celica). Potwierdzony jest również przyjazd bardzo rzadkiego czechosłowackiego pojazdu Tatra T600 Tatraplan z 1952 roku.

Impreza została objęta Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego. Głównymi partnerami, bez których niemożliwa byłaby organizacja tak dużej imprezy są Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatu Stalowowolskiego oraz Urząd Miasta Stalowa Wola. StaloweMiasto objęło wydarzenie swoim patronatem medialnym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. Stalowa Wola po raz kolejny stanie się sercem Polskiej motoryzacji zabytkowej – tym razem w pełnym rozkwicie wiosny.

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =