Czy zmiana przepisów sprawi, że w Stalowej Woli powstanie więcej schronów?

Image

Jednym z tematów posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego była analiza stanu bezpieczeństwa Stalowej Woli z wykorzystaniem mapy miasta, ocena aktualnych zagrożeń oraz planowanie działań prewencyjnych.

Pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Grzegorz Sondej poinformował członków komisji, że na terenie Stalowej Woli znajduje się obecnie 51 miejsc ochrony o łącznej pojemności około 4700 osób. Schrony te powstały głównie w latach 50. i 60. XX wieku, niedługo po zakończeniu wojny. W kolejnych dekadach nie powstawały nowe miejsca ukrycia, wręcz przeciwnie, część z istniejących obiektów, należących m.in. do Huty czy Elektrociepłowni, została zlikwidowana, co skutkowało zmniejszeniem liczby dostępnych schronów.

W 2022 roku Państwowa Straż Pożarna została zobowiązana do przeprowadzenia inwentaryzacji schronów. Przeglądano piwnice, budynki użyteczności publicznej, budynki wielomieszkaniowe, parkingi i przejścia podziemne. Zebrane informacje pomogły w stworzeniu mapy miejsc ukrycia, która jest dostępna w aplikacji LifeStal.

W związku z wejściem w życie 1 stycznia br. ustawy O ochronie ludności i obronie cywilnej, w tym roku Straż Pożarna, wraz z inspektorami nadzoru budowlanego, prowadzi przegląd istniejących budowli ochronnych. Co istotne, nowe przepisy przewidują, że od 2026 roku wszystkie pozwolenia na budowę budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych będą musiały uwzględniać miejsca schronienia.

Przewodnicząca Komisji Ilona Kaczmarek zapytała o działania podejmowane przez miasto w celu przygotowania się na różne możliwe zagrożenia. Grzegorz Sondej zaznaczył, że choć ustawa już obowiązuje, miasto wciąż czeka na wytyczne dotyczące standardów budowli ochronnych oraz informacje o sposobie i źródłach finansowania ich budowy. Podkreślił, że wieloletnich zaniedbań nie da się naprawić z dnia na dzień, bo to proces, który potrwa kilkanaście, a może i więcej lat.

- Zapisy ustawy zakładają m.in. konieczność zapewnienia zapasów żywności i wody. Na razie to jednak jedynie ogólne założenia, brak konkretnych rozwiązań, kto ma to zapewnić, jak ma być to finansowane i skąd mają pochodzić środki. Ustawa przewiduje również oznakowanie wszystkich miejsc schronienia specjalnym znakiem, jednak wciąż czekamy na rozporządzenia określające, jak ten symbol ma wyglądać, gdzie i w jaki sposób ma być umieszczony- mówi p.o. naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Grzegorz Sondej.

Radny Dariusz Przytuła zapytał, czy miasto ma opracowany plan ewakuacji na wypadek zagrożenia. Naczelnik wyjaśnił, że przygotowano plan ewakuacji II stopnia, czyli przemieszczenie mieszkańców jednego osiedla na teren innego w obrębie miasta. Nie istnieje natomiast plan ewakuacji III stopnia, który zakładałby całkowite opuszczenie miasta i przeniesienie się do innej gminy. Wynika to z faktu, że miasto nie otrzymało od wojewody podkarpackiego informacji, do której miejscowości miałaby zostać przeprowadzona taka ewakuacja. Prawdopodobnie żadna gmina w województwie podkarpackim nie posiada jeszcze takiego planu.

Radny Łukasz Durek dopytywał, czy realizacja nowej ustawy została przerzucona na samorządy oraz czy przewidziano wsparcie finansowe. Grzegorz Sondej odpowiedział, że planowane jest wsparcie dla samorządów na modernizację i budowę schronów, jednak obecnie to tylko zapowiedzi, brak jeszcze szczegółowych rozwiązań.

Przewodnicząca Ilona Kaczmarek dodała, że rząd planuje również wsparcie dla właścicieli i zarządców budowli ochronnych. Z Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej będzie można uzyskać do 80% dofinansowania m.in. na budowę schronów, remonty, przebudowy oraz dostosowanie obiektów ochronnych do obowiązujących wymagań technicznych. Na razie są to jednak założenia, nie ma żadnych konkretów w tej sprawie.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zamierza przygotować plan działań w sytuacji różnego rodzaju zagrożeń, nie tylko wojennych, ale także naturalnych, czy technologicznych. W tej sprawie w planach jest kolejne posiedzenie komisji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Rakieta

Więcej!? Od czadow po wojennych nic się nie zrobiło w tym kierunku..z resztą. Niemcy nas doje..bali a my nic. Teraz się z nas śmieją.

~boby

Schrony tak potrzebne jak zakazy fotografowania. Bardzo wąski zakres myślenia....

~boby

Tak tak proszę zlikwidować trzepaki !!!

~Dron

Czy jest plan ewakuacji szpitala i tryb pracy tej jednostki na wypadek wojny?

~Aldona

Kiedy zlikwidujemy trzepaki?

~Aldona

Kiedy zlikwidujemy trzepaki?

~Stalowa

Przecież Nadbereżny mówił, że "schrony to problem Wspólnoty"? Był pytany o jeden ze schronów zamieniony w śmietnik. Nie przyjmował zaproszeń na zebrania, nie chciał uczestniczyć w spotkaniach, sprawa była poruszana na sesji Rady Miasta. I teraz nagle Urząd Miasta chce współpracować? Warto jednak zachowywać maile. Hipokryzja przeraża.

~ruski40

Jakie schrony polactwo woli oddac wszystko Ukrainie a jak juz wszystko oddadza to pojda sie wyszczepic dawka przypominajaca na,,ostatnia prosta" do niesmiertelnosci.

~Alfred

Kiedy policja zrobi porządek z ryczącymi i pędzącymi pojazdami?

~Pinokio

W tym Mieście nic nie można już zmienić. Upada i szkoda pieniędzy.
Majtki z prawej na lewą stronę można co najwyżej jak się prać często nie chce.

~Janusz

Zamiast budować schrony zbędny wydatek , zacznijcie szkolić ludzi z zakresu obrony cywilnej i strzelania .

~Login

Do ~taka prawda
Ponownie proszę o podjęcie mego wezwania ! Odwagi !

~boby

Zbędny wydatek !!! Pic na wodę...