Spotkanie pełne wzruszeń, nadziei i duchowej siły

Image

Utworzyła jedyne działające obecnie hospicjum na Litwie. Przyjechała do Stalowej Woli podzielić się swoim doświadczeniem.

- Siostra Michaela Rak to osoba, której obecność porusza serce, a słowa zostają w duszy na długo. W krótkim spotkaniu potrafi przekazać więcej niż niejeden długi wykład – mówi prosto o sprawach najważniejszych: godności człowieka, bezwarunkowej miłości i sile nadziei. To zaszczyt spotkać kogoś, kto każdego dnia czyni dobro w tak cichy, a zarazem potężny sposób— powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Miasta Stalowej Woli po rozmowie z siostrą Michaelą Rak – założycielką pierwszego i jedynego hospicjum na Litwie, od lat niosącą pomoc chorym i umierającym.

7 kwietnia w niezwykle poruszającej i refleksyjnej atmosferze, odbyło się spotkanie z siostrą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Wydarzenie połączone było z promocją najnowszej książki siostry Michaeli pt. „Mężczyźni mojego życia”, która w ostatnim czasie poruszyła serca wielu czytelników.

Wraz z siostrą Michaelą oraz Małgorzatą Terlikowską – współautorką książki, zgromadzili się mieszkańcy, osoby zaangażowane w działalność społeczną i charytatywną, młodzież oraz ci, których los zetknął z działalnością siostry Michaeli. Spotkanie z ogromnym wyczuciem i szacunkiem do osoby siostry, jak i do trudnego tematu, który porusza jej książka poprowadził Krystian Fila prezes Stowarzyszenia Odra- Niemen Oddział Podkarpacki.

„Mężczyźni mojego życia" to opowieść szczera, osobista, często głęboko wzruszająca. Nie jest to jednak opowieść o romansach, jak żartobliwie podkreśla autorka, ale o mężczyznach, których spotkała na swojej drodze: bezdomnych, chorych, opuszczonych, umierających, tych, których społeczeństwo często spycha na margines. To właśnie w ich oczach, słabościach i cierpieniu siostra dostrzega Chrystusa.

– Każdy z nich miał imię, historię i godność. Nie byli statystyką, ani przypadkiem. Byli mężczyznami mojego życia, bo uczyli mnie miłości, pokory i odwagi– mówiła podczas spotkania siostra Michaela.

Spotkanie obfitowało w osobiste świadectwa, anegdoty, ale i głębokie przesłania o sensie cierpienia, miłości bliźniego, obecności Boga w codzienności oraz nadziei, która nie gaśnie nawet w obliczu śmierci.

Na wszystkie pytanie siostra Michaela odpowiadała z charakterystyczną ciepłą serdecznością i ogromnym poczuciem humoru. Nie zabrakło też momentów ciszy, tych, w których łzy wzruszenia mówiły więcej niż słowa.

Po części oficjalnej uczestnicy mogli nabyć książkę z autografem autorki oraz porozmawiać z siostrą osobiście. Wielu z nich opuszczało spotkanie z poczuciem duchowego umocnienia, wewnętrznego spokoju i przekonaniem, że dobro zawsze ma sens.

Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Odra- Niemen Oddział Podkarpacki, z pewnością pozostanie w sercach obecnych na długo, jako przypomnienie, że prawdziwa miłość i obecność nie wymagają wielkich gestów, a jedynie otwartego serca.

________________________________________

Siostra Michaela Rak do 2008 roku mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie była jedną z założycielek, a następnie dyrektorem Hospicjum im. św. Kamila. Pomagała w zakładaniu hospicjów w Mińsku, Królewcu oraz hospicjum domowego w okolicach Berlina. W 2008 przeniosła się do Wilna, gdzie zorganizowała pierwsze i jedyne stacjonarne i domowe hospicjum na Litwie, które przyjmuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zatrudnia 90 pracowników na etatach, a 200 wolontariuszy wspomaga jej pracę. Roczny koszt utrzymania hospicjum to 7,5 mln zł, z tego 50% pokrywa litewska kasa chorych, a po stronie siostry pozostaje uzbieranie 90000 euro miesięcznie. Dzięki charyzmatowi siostry Michaeli oraz pomocy wielu osób hospicjum nadal funkcjonuje. Jej praca została wielokrotnie zauważona. Jest bowiem laureatką wielu nagród i odznaczeń. Otrzymała m. in. statuetkę „Człowiek- Człowiekowi”, przyznawaną przez biskupa diecezji zielonogórsko- gorzowskiej za działalność dobroczynną, statuetkę św. Krzysztofa w kategorii „Anioł Miłosierdzia nad Wilnem”, Nagrodę Kuriera Wileńskiego „Polak Roku”, Nagrodę „Miłosierny Samarytanin”, Nagrodę „Chluba Litwy” z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Wielkiego Księcia Giedymina.

Przewiń do komentarzy






















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =