Nerwica – przyczyny, objawy oraz środki zapobiegawcze. Dowiedz się więcej!

Materiał zewnętrzny Image

Rosnące tempo życia, nowe technologie oraz obawy związane ze swoją przyszłością to tylko jedne z wielu przyczyn chorób cywilizacyjnych i ich powikłań, które wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne współczesnego społeczeństwa, lecz także ogólny stan psychiczny. Choć jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku jest depresja, równie częstym zaburzeniem w dzisiejszych czasach jest nerwica. Szacuje się, że objawy związane z zaburzeniami nerwicowymi pojawiają się co najmniej raz w życiu około 25% ludzi na świecie. W wielu przypadkach obawy przybierają wzmożoną formę i są na tyle silne, że wymagają konsultacji psychologicznej. Obecnie uważa się, że nerwica to problem szerokiego spektrum osób w przedziale wiekowym od 20 do około 40 lat. Zaburzenia nerwicowe mogą znacząco wpłynąć na życie pacjenta, determinując jego postrzeganie świata oraz relacje z najbliższym otoczeniem. Już dziś dowiedz się, jakie objawy mogą sugerować występowanie nerwicy, a także poznaj możliwe działania profilaktyczne w walce z nerwicą.

Poznaj oblicza nerwicy na podstawie omówień jej wybranych typów

Nerwica może występować u pacjenta w różnej formie. Jednym z najbardziej znanych typów jest nerwica natręctw – zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego polegającego na chorobliwym powtarzaniu konkretnych czynności. Należy do nich między innymi uporczywe mycie rąk czy kilkukrotne upewnianie się co do czynności jak zamykanie drzwi. To oczywiście tylko jedne z wielu przykładów tego rodzaju zachowań; warto pamiętać, że niemal w każdym przypadku pacjentowi towarzyszy lęk lub natrętne myśli. Osoba chora w większości sytuacji zdaje sobie sprawę z tego, że wykonywane czynności są irracjonalne, jednak jeżeli zaniecha ich wykonania, ma ona poczucie narastającego niepokoju i napięcia. Innym odłamem nerwicy są także zaburzenia lękowe; mogą one przybrać formę fobii, które charakteryzują się silnym oraz irracjonalnym lękiem przed konkretnym bodźcem – jak na przykład duże grupy ludzi. W przypadku zetknięcia się z daną sytuacją, osoba może doświadczać ataków paniki, duszności czy kołatania serca. Oprócz tego mamy do czynienia z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi, znanymi jako GAD – zakłada się, że może on dotyczyć nawet 5% populacji osób dorosłych na całym świecie; ogólnym zaburzeniom towarzyszą także symptomy somatyczne, których podstawy ulokowane są w psychice chorego. Do objawów GAD-u zaliczyć można między innymi bóle mięśni, głowy oraz żołądka, spowodowane ciągłym napięciem. Każdy rodzaj nerwicy ma negatywny wpływ na życie pacjenta, a także jego najbliższych; objawy mogą znacząco utrudniać funkcjonowanie, doprowadzając do stopniowego wycofywania się z życia społecznego. Stąd tak ważne jest wiedzieć, że z nerwicą można walczyć – zmniejszając bądź niwelując jej objawy.

Nie daj się nerwicy. Poznaj narzędzia do walki z zaburzeniem

Faktem jest, że nerwicę da się wyleczyć. Jeżeli chodzi o czas trwania tego procesu, jest on ściśle uzależniony od wielu czynników, stanowiąc w dużej mierze kwestię indywidualną dla każdego pacjenta. Pod uwagę brane są bowiem elementy takie jak szybkość diagnozy, jakość współpracy pomiędzy pacjentem a specjalistami, kontekst życia osoby chorej, jak i ogólne podejście do leczenia. Kluczową rolę w tym wszystkim odgrywa psychoterapia. Stanowi ona jeden z niezbędnych procesów pozbycia się lęku – indywidualna praca z terapeutą ma na celu dotarcie do sedna problemów, jakie stanowią przyczynę pojawienia się nerwicy. Oprócz tego działanie terapeutyczne ma wpłynąć na pacjenta pod wieloma innymi aspektami; poprawiając jego stan psychiczny, fizyczny, a także społeczny. Z objawami nerwicy dobrze jest więc udać się do doświadczonego psychoterapeuty; wielu z nich znaleźć można na stronie spps.pl. Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Seksuologiczna skupia wielu specjalistów, w tym psychologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów, w tym również specjalizujących się w kontekście zaburzeń nerwicowych. Właściwy terapeuta pomoże pacjentowi wyposażyć się w narzędzia skuteczne w walce z lękiem. Oprócz tego w leczeniu nerwic stosuje się także farmakoterapię, jednak nie zaleca się traktowania jej jako jedyną formę radzenia sobie z zaburzeniami. Specjaliści zwracają uwagę również na kwestię diety i ruchu. Zdrowe odżywianie i aktywność na miarę własnych możliwości to składowe dobrego samopoczucia. Nie zapominając przy tym o wsparciu bliskich osób. Życie z nerwicą jest trudne, dlatego warto od samego początku szukać pomocy u specjalistów, którzy są w stanie wskazać właściwą ścieżkę postępowania w dążeniu do osiągnięcia zdrowia.

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona