Badania nieniszczące – czym są i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Rozwój przemysłu i produkcji wpłynął na to, jak dziś przebiega kontrola stanu technicznego materiałów oraz komponentów wykorzystywanych do finalnych wyrobów. Obecnie jest ona nieodzownym elementem tego rodzaju procesów, gwarantując tym samym nie tylko zachowanie bezpieczeństwa poprzez wykluczenie potencjalnych wad mogących doprowadzić do poważnych uszkodzeń wytworzonych dóbr, lecz także przyczynić się do postrzegania firmy jako solidnego oraz odpowiedzialnego partnera w biznesie, który jest szczególnie godny zaufania. Badania NDT stanowią grupę specjalistycznych metod diagnostycznych, które stanowią narzędzia kontrolujące; ich głównym celem jest dostarczenie konkretnych informacji o właściwościach danych obiektów, ich stanie makrostruktury oraz mikrostruktury. Już dziś poznaj poszczególne rodzaje badań NDT oraz ich zastosowanie we współczesnym świecie przemysłu i produkcji!
Najpowszechniejsze rodzaje oraz charakterystyka badań NDT: dowiedz się więcej!
Badania nieniszczące dzielimy obecnie na kilka rodzajów, ze względu na ich sposób wykonywania oraz zakres. Wszystkie skupiają się na monitorowaniu jakości produkcji oraz stanu danej konstrukcji w trakcie jej pracy, tym samym minimalizując ryzyko powstania niebezpiecznych sytuacji. Wyróżniamy między innymi:
badania ultradźwiękowe – polegające na emisji specjalnej fali ultradźwiękowej w badany materiał, w ten sposób wykrywając wszelkie możliwe niejednorodności w postaci pęcherzy, pęknięć, przyklejeń oraz wtrąceń; tego rodzaju badania sprawdzają się podczas wykrywania niezgodności płaskich, będąc szczególnie cenione za swoją szybkość;
badania wizualne – skupiają się wokół wzrokowej oceny danego obiektu bądź przedmiotu; należą one do jednych z najprostszych, a przy tym najtańszych w zorganizowaniu, nie absorbując zbyt dużej ilości czasu; najczęściej wykorzystuje się je podczas kontroli przygotowania przedmiotu w procesie produkcyjnym, a także sprawdzania jakości w trakcie wytwarzania oraz podczas badania gotowych już wyrobów;
badania termowizyjne – opierają się o uzyskanie obrazu cieplnego po konwertowaniu przez kamerę wykrytego promieniowania w podczerwieni; termowizja jest w stanie wykryć nawet najmniejsze różnice dzięki wykryciu temperatury, będąc kompletnie bezdotykowym, szybkim, a przy tym także wyjątkowo niezawodnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala uzyskać naprawdę zaskakujące efekty.
Tego rodzaju badania przeprowadza między innymi Laboratorium Badań Nieniszczących NAFTO, którego ofertę znaleźć można na stronie nafto-ndt.pl/badania-nieniszczace-ndt/. Tego rodzaju metody wykorzystywane są w procesach produkcyjnych, jak i w eksploatacji urządzeń technicznych w różnych gałęziach przemysłu, w zależności od badanego obiektu. W większości przypadków wykorzystuje się je do badania metali oraz ich złączeń, a także materiałów niemetalicznych, jak elementy elektroniczne, betonowe oraz polimerowe. Co więcej, NDT sprawdzają się w bieżącej diagnostyce oraz monitorowaniu pracujących już instalacji, a to zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych awarii.
Jakie korzyści wynikają ze stosowania badań NDT?
Bezinwazyjne badania NDT pozwalają na wczesne wykrycie ognisk korozji, mikropęknięć oraz naruszeń konstrukcji ze stali; stanowią bowiem istotny element pracy w przemyśle – tam, gdzie wczesne wykrycie wad struktury obiektów bądź metali jest kluczowe dla bezpieczeństwa pracowników oraz osób użytkujących. Badania NDT charakteryzuje wiele zalet, do których należy przede wszystkim bezpieczeństwo; systematyczna kontrola jakości pozwala bowiem na wczesne wykrycie wady, tym samym zapobiegając usterkom. Możliwość sprawdzenia materiałów już na etapie produkcji zapobiega awariom, tym samym gwarantując wytwarzanie produktów spełniających nawet najwyższe normy. Badania NDT pozwalają także na wykrycie nieciągłości materiałowych oraz ocenę ich właściwości, bez ingerowania w ich strukturę – przez co są bezinwazyjne. Co więcej, dzięki regularnemu przeprowadzaniu badań NDT możliwe jest szybkie rozpoznanie defektów, a przy tym także wprowadzenie odpowiednich działań naprawczych; to zaś chroni firmę przed poważnymi stratami i kosztami. Popularność badań nieniszczących stale rośnie; obecnie ciężko byłoby wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. W świecie, w którym szczególną wagę przywiązuje się do kompleksowej kontroli bezpieczeństwa, badania NDT są istotnym elementem kluczowych procesów zachodzących w firmie, dyktując bezpieczeństwo i gwarantując jakość.
Komentarze