Stalowa Wola zagra Balladę na nowo. 15 mln zł na rewitalizacje kulturowego serca miasta

- To ważny moment dla Stalowej Woli – odzyskujemy miejsce, które przez dekady kształtowało naszą tożsamość – mówił podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, ogłaszając pozyskanie rekordowego dofinansowania na modernizację Kina „Ballada".
Suma wsparcia sięga 15 milionów złotych, a projekt, łączący tradycję z nowoczesnością, ma szansę stać się wizytówką kulturalnej transformacji miasta. Inwestycja, realizowana w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, obejmuje nie tylko gruntowny remont obiektu, ale także jego dostosowanie do współczesnych standardów kultury i edukacji.
- To ogromny sukces dla Stalowej Woli. Nasz projekt uplasował się na 8 miejscu z 21 wnioskodawców na liście projektów dofinansowanych. Kino „Ballada" będzie nie tylko miejscem, w którym oglądamy filmy. Będzie to przestrzeń dla kultury, edukacji i spotkań międzypokoleniowych. Dzięki tej inwestycji przywracamy blask miejscu, które od pokoleń budowało naszą tożsamość i wspólnotę – mówił prezydent Stalowej Woli.
I trudno się z nim nie zgodzić. Budynek przyciągał tłumy od dziesięcioleci, będąc świadkiem pierwszych randek, rodzinnych wyjść do kina i ważnych premier. Teraz, dzięki trójetapowemu projektowi, znów stanie się sercem lokalnego życia kulturalnego, tyle że w nowoczesnej, dostępnej dla wszystkich odsłonie.
Trzy etapy do nowoczesnej przestrzeni kulturalnej
Realizacja modernizacji Kina „Ballada" odbywa się w trzech etapach. Wszystko zaczęło się od szczegółowego projektu, który powstał dzięki 300 tysiącom złotych dotacji z programu Ministerstwa Kultury. Dokumentacja uwzględniła nie tylko potrzeby techniczne, ale także głosy mieszkańców, którzy zabiegali o renowację ukochanego miejsca. Etap ten został zakończony w lutym 2025 roku.
Kolejny krok to modernizacja energetyczna, która zmniejszy koszty utrzymania obiektu i sprawi, że „Ballada” będzie bardziej ekologiczna. Firma Solkan z Rzeszowa, wybrana w przetargu, wymieni instalacje energetyczne, poprawi izolację termiczną, ociepli budynek i wprowadzi rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii, by budynek stał się bardziej przyjazny środowisku i energooszczędny. Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy wyniosło tu 3,4 miliona złotych.
Najważniejsza część projektu to jednak pełna przebudowa wnętrz i wyposażenie budynku, która rozpocznie się jesienią 2025 roku. Dzięki 15 milionom złotych z programu FEniKS „Ballada” zmieni się w nowoczesne centrum kultury, łączące tradycję z innowacją. Wartość tej części inwestycji to ponad 23 miliony złotych.
Nowoczesna infrastruktura kultury dla wszystkich
Modernizacja Ballady nie ograniczy się jedynie do odnowienia sali kinowej. Projekt zakłada stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni kulturalno-edukacyjnej. W budynku znajdą się nowe pracownie artystyczne, sale warsztatowe, studio nagrań, a także przestrzenie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Kino zostanie wyposażone w nowoczesny system audiodeskrypcji, a widownia o pojemności 253 miejsc będzie miała specjalnie wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach oraz dla osób z innymi szczególnymi potrzebami.
Projekt przewiduje także utworzenie kawiarni i przestrzeni rekreacyjnej, a także tarasu zewnętrznego, który będzie służyć jako miejsce do organizowania wydarzeń plenerowych. W piwnicach znajdzie się sala teatralno-warsztatowa, studio nagrań oraz przestrzeń dla teatru repertuarowego, która pomieści 79 osób. Hol budynku zostanie zaadaptowany na przestrzeń wystawienniczą, gdzie będzie można podziwiać prace młodych artystów i uczestników warsztatów.
Projektanci szczególną uwagę poświęcili dostępności. W budynku pojawią się windy, szerokie korytarze, toalety dla osób z niepełnosprawnościami oraz oznaczenia w alfabecie Braille'a.
- Chcemy, by „Ballada" była otwarta dla wszystkich, bez wyjątku– podkreślał Nadbereżny Lucjusz.
Kultura dla wszystkich pokoleń
Modernizacja Ballady to nie tylko nowa infrastruktura, ale także nowa oferta kulturalna. W ramach projektu przewidziano szeroki wachlarz wydarzeń: od warsztatów ekologicznych, przez prelekcje i wykłady, po wydarzenia plenerowe i koncerty. Dzięki nowoczesnym technologiom część z nich będzie dostępna również w formule online.
Nowa „Ballada" będzie miejscem otwartym dla wszystkich - od najmłodszych po seniorów. Oferta kulturalna będzie uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami i obcokrajowców, którzy aktywnie uczestniczą w życiu miasta. Planuje się również opracowanie materiałów informacyjnych w języku polskim, angielskim i ukraińskim oraz wdrożenie tłumaczeń na język migowy. Przyszłość kultury w Stalowej Woli Modernizacja Kina „Ballada” to nie tylko remont budynku, ale stworzenie nowoczesnej przestrzeni kultury, która przez lata będzie służyć mieszkańcom Stalowej Woli i regionu. To inwestycja, która przestrzenią, w której historia spotka się z nowoczesnością, a tradycja będzie harmonijnie współistnieć z innowacjami.
Komentarze
15 mln na generator strat. Ludzi zwalniają, wszystko tnaą, miasto zadłużone, jak nigdy dotąd. Ale lu US ma Marzenie, lucus musi to Marzenie spełnić. Ekonomicznie i społecznie kompletnie bez sensu. Mamy już dwa kina w mieście i Wrzos ledwo zipie. Jakbyśmy do niego nie opłacało, to już by go nie było. Po co nam drugie?
Jakby Ballada była laskiem, to bym uwierzyła. Przynajmniej pierwszy etap z wycinką drzew doprowadzili by do końca.
Kolejne miliony wyrzucone w błoto.
Robienie czegoś co tylko wygeneruje wieloletnie stałe koszty utrzymania...
Niesamowite.
~mayopin
Gdzie będą parkingi? Ha ha ha, pod wiaduktem, a później na piechotkę do Ballady, tak samo jak do Wrzosu. Ale będzie za to pięknie.
Gdzie będzie parking? Jest jak jest i tego się nie zmieni. No chyba że miasto wybuduje automatyczny parking wielopoziomowy.
Fajnie, tylko skoro wszystko będzie nowe to miejsce nie będzie budziło wspomnień no bo jak. Szkoda, że hutnika to nie spotkało. Mimo, że z jednego i drugiego nie korzystałem prawie wcale to jakoś bardziej, żal hotelu
Gdzie będą parkingi?
co za piełdoły
Fajnie poczytać o kwiatkach i rabatkach. To news na skalę dekad.
Nie to co dzisiejsza błaha wiadomość o przywróceniu w Stalowej Woli po 55 latach rezerwatu przyrody w Sochach.
~nikt, jak ~nikt to ~nikt i nie zabieraj głosu bo znaczy że jesteś nikim, no może jakimś sm-ro-dk-iem ostatecznie. Sam się tak ~nikt ochrzciłeś.
Ballada o Lucjuszku
Suma wsparcia sięga 15 milionów złotych Czyli kolejny nie potrzebny remont pis uaru.Wystarczylo zamontowac klimatyzacje i mozna bylo spokojnie puszczac filmy.Jest wiosna wiec po co ocieplac grube mury 50 centymetrow.PIS w ogole nie znaja sie na ekonomi bo kiedy zwroci im sie 15 milionow z biletow?
Pieułdu pieułu bezie wiosna, bezie tuława lepi ułosuła
Jedni rządzący sprzedawali obiekty drudzy odkupują i interes się kręci .
BALLADA - TO ''MLODE'' lata naszych dziadkow... szkoda ze nie ma juz pieknej Cepelii. wszystkie te miejsca kultowe... niech to nie zaginie,.... tetni mieszkancami....
~Brawo - PAJACU TY TEŻ KIEDYŚ BĘDZIESZ EMERYTEM !
Odzyskujemy od kogo?
Co za zły człowiek pozbawił nas Ballady?
Dla emerytów z balkonikami chyba ta inwestycja będzie bo młodzi jakby zniknęli z Miasta