Sezon motocyklowy tuż-tuż! Jak przygotować siebie i swój motocykl na wiosenne trasy?

Miłośnicy jednośladów już nie mogą się doczekać, by wystawić swoje maszyny z garaży i regularnie cieszyć się jazdą oraz przyjemną pogodą. To praktycznie ostatni moment, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Zobacz, co warto zrobić przed każdym sezonem motocyklowym!
• Stan techniczny motocykla tuż przed sezonem w dużym stopniu zależy od tego, jak przygotowano maszynę do zimowania.• Szczególne znaczenie w przygotowaniu do jazdy mają układ hamulcowy, napędowy, elektryka oraz ogumienie.
• Pewne zabiegi i dodatki – np. mycie, konserwacja, naklejki ochronne – mogą wydatnie poprawić poziom bezpieczeństwa oraz walory estetyczne.
• Sprawdzenia przed sezonem wymaga również odzież motocyklowa, a także Twoja kondycja fizyczna.
Przegląd techniczny – płyny eksploatacyjne, smary, hamulce, zawieszenie, opony, napęd, światła
Dłuższa przerwa oznacza konieczność konserwacji i upewnienia się, że wszystko działa prawidłowo. Większość rzeczy możesz sprawdzić we własnym zakresie. Są jednak motocykliści, którzy każdy sezon rozpoczynają od wizyty w stacji diagnostycznej. Na checkliście z pewnością muszą się znaleźć:
• poziom oleju, płynu hamulcowego i chłodniczego oraz ewentualne wycieki;• działanie układu hamulcowego – tarcze, klocki,
• stan akumulatora;
• ogumienie – głębokość bieżnika, ciśnienie w oponach
• ustawienia zawieszenia;
• geometria ramy;
• kontrola świateł;
• działanie gazu, hamulca i sprzęgła;
• w napędzie łańcuchowym – czyszczenie i smarowanie łańcucha oraz zębatek.
Po pierwszym uruchomieniu silnika poczekaj z wyjazdem, aż nabierze właściwej temperatury. Branżowi eksperci zwykle zalecają, by jednostka napędowa osiągnęła ok. 80 i otworzył się termostat. Nie zaszkodzi mała jazda próbna i test wszystkich układów na drodze – np. w drodze do myjni. Regularne mycie pojazdu poprawia wygląd i żywotność wielu elementów. Potem zastanów się nad dołożeniem do jednośladu kilku rzeczy.
Dodatkowe akcesoria i zabezpieczenia, np. tankpady – naklejki na bak motocykla
Zamówisz je m.in. na https://www.intermotors.pl/pl/tankpady-naklejki-na-bak – to doskonały sposób na ochronę zbiornika paliwa przed zarysowaniami. Łatwo uszkodzić lakier zamkiem błyskawicznym kurtki, nakolannikami, pasem albo podczas tankowania, brak ostrożności przy kładzeniu kasku na bak może skończyć się małymi wgnieceniami. Niektóre tankpady motocyklowe są uniwersalne, a część naklejek ochronnych powstaje z myślą o konkretnych maszynach i ich specyficznej budowie. Dostępne są również zestawy, które pozwolą Ci samodzielnie wyciąć i wykonać tankpady.
Naklejka na baku może być przyklejona centralnie lub bocznie. Od umiejscowienia osłony zależy jej optymalny kształt i ew. dodatkowe funkcjonalności. Boczne tankpady motocyklowe częściej służą do poprawy bezpieczeństwa podczas jazdy – zbiorniki są najczęściej gładkie i śliskie, a specjalna naklejka poprawia przyczepność i zmniejsza ryzyko utraty stabilności przy mocnym hamowaniu czy na ostrym zakręcie. Są przezroczyste akcesoria tego typu, które nie rzucają się w oczy. Jednak większym zainteresowaniem cieszy się dokładnie przeciwna opcja.
Efektowne naklejki ochronne na zbiornik paliwa są świetnym rozwiązaniem dla poprawy estetyki jednośladu
Chyba każdy motocyklista chce, by jego maszyna w jakiś sposób wyróżniała się wyglądem na tle pozostałych. Dodatek taki jak tankpad na bak będzie doskonale widoczny z uwagi na rozmiary i miejsce umieszczenia. Produkty z tej kategorii są niezwykle różnorodne – wzory z figurami geometrycznymi, czaszkami, kobietami, symbolami kultowych marek motoryzacyjnych, efektami 3D… wszystko, czego rogata dusza zapragnie! Niektóre sklepy internetowe umożliwiają personalizację poprzez wybór unikalnego zestawu kolorów albo wykonanie naklejki ochronnej na zamówienie. Na podstawie sugestii, grafik i innych materiałów od klienta.
À propos materiałów – przy zakupie naklejek na bak zwracaj uwagę, z jakiego tworzywa je wyprodukowano. Trwałe tankpady są odporne na zmienne temperatury i warunki atmosferyczne, utrzymują intensywność kolorów przez wiele sezonów, nie zaszkodzi im nawet kontakt z olejem, paliwem czy innymi chemikaliami. Wysoką żywotnością charakteryzują się m.in. laminaty UV, winyl, syntetyczne gumy, skóry czy specjalistyczne żywice i żele. Naturalnie duże znaczenie ma również klej. Powinien ułatwiać aplikację (czasami tank pad trzeba przesunąć, poprawić), a po ostatecznym przytwierdzeniu stabilnie trzymać się swojego miejsca.
Upewnij się, że Twoje wyposażenie, ciało i umysł nie zawiodą w żadnym momencie
Sprawdź kask motocyklowy pod kątem uszkodzeń skorupy, które mogłyby obniżyć poziom ochrony w razie wypadku. Koniecznie przeczyść wizjery (albo gogle), na szybkę możesz też zastosować preparat przeciwko parowaniu. Dobra widoczność to podstawa! Przymierz kurtkę, spodnie, kombinezon – być może Twoja waga się zmieniła i musisz zmienić rozmiar? Odzież i ochraniacze muszą zabezpieczać motocyklistę, a jednocześnie dawać odpowiednią swobodę ruchów i wykonywania manewrów. Stan ubrań przekłada się nie tylko na wygodę!
Dalekie podróże na motocyklu mogą być całkiem wymagające fizycznie – warto popracować nad kondycją, zanim ruszysz w naprawdę długie trasy. Utrzymywanie koncentracji przez wiele godzin również sporo kosztuje. Jeśli nie jeździsz zimą, warto przeznaczyć pierwsze jazdy na „odrdzewienie” – przyzwyczajenie się do pozostawania we właściwej pozycji i odświeżenie podstawowych umiejętności. Niektórzy motocykliści chętnie biorą udział w kursach doskonalących, próbują też jazdy na różnych nawierzchniach i na innego typu maszynach. Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie!
Komentarze