II Podkarpacki Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych

Image

W ośrodku Sportu i Rekreacji Stalowa Wola odbyło się duże wydarzenie sportowe: II Podkarpacki Dzień Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy z 13 różnych ośrodków rywalizowali ze sobą w kilkunastu ciekawych konkurencjach.

- Zespół Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Szczególnej Troski „Nadzieja” i klub „Promyk”- działający w ramach Olimpiad Specjalnych Polska Podkarpackie, są organizatorami już drugiego Podkarpackiego Dnia Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych. Jest to bardzo wyjątkowe wydarzenie, ponieważ w ten sposób realizujemy ogólnopolski program Olimpiad Specjalnych, w ramach którego dzieci od 2 do 12 roku życia mogą podejmować się różnych aktywności fizycznych m.in. poprzez organizowanie w swoich szkołach, specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych całego cyklu treningu. Jest to bardzo ważny element społeczny, wpływający na funkcje poznawcze, ale też świadomość rodziców, którzy uczą się małymi krokami akceptacji swoich niepełnosprawnych dzieci i widzą w nich ogromny potencjał- mówi Barbara Nabrzeska, dyrektor Zespołu Szkół Numer 6 Specjalnych w Stalowej Woli.

Wydarzenie było skierowane do młodych sportowców, którzy będą w przyszłości zawodnikami Olimpiad Specjalnych. Dzieci przygotowywane są do rozwoju aktywności fizycznej pod kątem różnych dyscyplin sportowych, bowiem na początku ich drogi nie wiadomo jeszcze jakie będą mieć predyspozycje. Oczywiście w tym wszystkim ważnym elementem jest zabawa.

We wspólnej rywalizacji uczestniczyły drużyny z Podkarpacia, świętokrzyskiego oraz mazowieckiego. Najwięcej klubów pochodziło z Podkarpacia, bo aż 11 (m.in. z takich miejscowości jak: Stalowa Wola, Jasło, Mielec, Frysztak, Rudnik, Grębów, Tarnobrzeg, Krosno, Leżajsk, Ropczyce.

- Mamy 13 stanowisk, począwszy od stanowiska- „Bądź fit”, bo dalej promujemy zdrowe odżywianie. Potem mamy konkurencje związane z: deskorolkami, hulajnogami, przeciąganie liny, sensoryczne tory przeszkód z różnymi trudnościami, golf, hokej halowy, rzuty do celu (koszykówka, piłka nożna, badminton, rzutki), konkurencje lekkoatletyczne- tory do skoków i przeskoków. Mamy także „Strefę relaksu” i „Strefę aktywności”. Tam dzieci mogą na chwilę odpocząć na pufach. Jest to fajna strefa, bo są i zabawy tematyczne. Dla dzieci z autyzmem przygotowaliśmy strefę wyciszenia, gdzie panuje cisza i spokój. Tam są też pufy i miejsce do wyciszenia się- mówi Krzysztof Chrustowski, nauczyciel Zespołu Szkół Numer 6 Specjalnych w Stalowej Woli.

„Biletem wstępu” na imprezę były dwie różne skarpetki. Było to związane z tym, że 21 marca był obchodzony Światowy Dzień Zespołu Downa. Kolor koszulek uczestników wydarzenia był błękitno- niebieski, a to z kolei związane jest ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

Młodym sportowcom, oprócz rodziców, dopingowali także przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich, a nawet państwowych.

Przewiń do komentarzy





















































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =