Rusza przebudowa Placu Piłsudskiego. Od wtorku zmiany, zmiany, zmiany

Image

Plac Piłsudskiego czekają wielkie zmiany. 25 marca wykonawca rozpoczyna pierwsze prace przygotowawcze. Za niecałe 2 lata będzie można podziwiać zupełnie nową aranżację tego miejsca. Zniknie stary, betonowy parking przy torach, a w jego miejsce pojawi się nowa, zielona i przyjazna dla mieszkańców przestrzeń. Ale to ledwo początek…

Zamiast betonu trawa

Podczas konferencji prasowej prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że Plac Piłsudskiego ma pewne historyczne znaczenie, a jednocześnie przez różnego rodzaju dzieje, w tym czasy PRL-u, nie mógł się stać prawdziwym sercem miasta. Jak zaznaczył włodarz Stalowej Woli, władzom komunistycznym nie zależało na stworzeniu miejsca, które byłoby rynkiem dla mieszkańców Stalowej Woli. Na to aby teren ten mógł się gruntownie zmienić, trzeba było czekać kilka dekad. To, co się zrodziło na planach jest wynikiem kilkuletnich konsultacji, zbitków różnych koncepcji, konkursów, debat, które toczyły się z architektami, specjalistami, mieszkańcami. Ostateczny kompromis to projekt, który wszedł właśnie w fazę realizacji.

- Ten projekt Placu Piłsudskiego powstał dzięki odważnej, świadomej debacie samych mieszkańców Stalowej Woli, bo tak naprawdę oni w swoich uwagach, w swoich propozycjach zaproponowali to, jak on powinien wyglądać. Po rozstrzygnięciu przetargu, po podpisaniu umowy z wykonawcą rozpoczynają się prace. To ostatni moment kiedy jeszcze można zobaczyć jak wygląda to miejsce przed zmianą, z betonozy, z brzydoty, braku funkcjonalności, tego wielkiego parkingu w zmianę w piękne, zielone centrum Stalowej Woli. To będzie piękny, zielony Plac Piłsudskiego. Od wtorku wykonawca zacznie organizować tutaj plac budowy. Na tym dużym parkingu zacznie się organizacja placu budowy, składów budowlanych, od teraz ta przestrzeń będzie się bardzo mocno zmieniała. Chciałbym zaapelować, żeby te miejsca, które dziś są parkingiem, nie były już zajmowane, dlatego że ten teren będzie grodzony, wyłączany z użytkowania. Należy się spodziewać, że to miejsce już nigdy więcej nie będzie służyć dla samochodów. To miejsce zmienia swoje przeznaczenie- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prace będą etapowane

W tym tygodniu startują pierwsze prace rozbiórkowe. Remont zacznie się od przestrzeni przy ul. Dmowskiego (przy PSP 1), gdzie na początek rozebrana zostanie kostka brukowa i zdarta powierzchnia asfaltowa. I to tam właśnie będzie mieć miejsce pierwsze kształtowanie zieleni. Prace będą wykonywane również w kierunku ul. Niezłomnych. Część dotycząca drogi, terenu przed samym Miejskim Domem Kultury (przy tarasie), to etap kolejny. Wszelakie czynności będą wcześniej ogłaszane mieszkańcom okolicznych zabudowań.

Łącznie modernizacją objęta zostanie ogromna, bo ponad 5,6- hektarowa przestrzeń, między torami kolejowymi (ul. ks. Popiełuszki) a biurowcem Metalowiec, poprzez obszar Miejskiego Domu Kultury, przez ul. Dmowskiego, aż do zbiegu ul. Niezłomnych (przy PSP 4) i skrzyżowania z ul. Popiełuszki, Ofiar Katynia.

Żadne drzewo nie zostanie wycięte przy rewitalizacji

- Spośród tych 5,6 hektara przestrzeni dokonujemy istotnej zmiany odbetonowania miasta. Blisko 3,7 hektara, będzie to przestrzeń zupełnie zielona, przestrzeń odbetonowana, przestrzeń biologicznie czynna. To blisko 67% całej powierzchni terenu, który jest objęty tym projektem, będzie powierzchnią zieloną. Na tym terenie blisko 6 hektarów mamy około 900 drzew i krzewów, z czego blisko 700 stanowią same drzewa. Żadne z tych 700 drzew, które znajdują się na tym olbrzymim terenie, nie jest zaplanowane do wycinki. Krzewy również nie są zaplanowane do wycinki, a jeżeli następuje kolizja, będą one przesadzane. To jest projekt bardzo świadomy, bardzo proekologiczny, zachowujący tę tkankę ducha miejsca, tej zieleni bardzo ważnej, która już dzisiaj tworzy klimat Placu Piłsudskiego- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreśla włodarz miasta, istniejący drzewostan zostanie poddany renowacji. Wykonawca zadba także o krzewy, które znajdują się na tym terenie. W planach są oczywiście nowe nasadzenia. 65 dużych drzew zostanie posadzonych w miejscach, gdzie obecnie jest beton. Ich lokalizacja wybrana została w taki sposób, by dawały cień, możliwość odpoczynku w upalne dni. Będą to takie drzewa jak: klon, lipa, jarząb, a pochodzące z naszych rodzimych, polskich szkółek. Przed budynkiem Miejskiego Domu Kultury pojawią się drzewa ozdobnie kształtowane, nadające bardziej formalny wygląd tego placu. Zostaną posadzone duże i mniejsze krzewy m.in. derenie, tawuły, irgi.

Na całej przestrzeni, która przejdzie rewitalizację, zostały zaprojektowane dywany zielone, które będą chronić glebę przed przesuszaniem. Jest to projekt, który ma dbać szczególnie o zagospodarowanie wody. Blisko 29 tys. roślin okrywowych utworzyć ma piękne dywany, urozmaicające całą przestrzeń. Powstaną także trawniki, łąki kwietne takie, które w różnych porach roku będą nie tylko dawały nam piękną przestrzeń zieloną, ale będą istotne dla owadów zapylających. Pojawią się konwalie makowe, maki i inne sezonowe kwiaty, które będą tworzyły wyjątkowy klimat. Postarano się także o specjalne systemy zagospodarowania wody opadowej do nawadniania całego terenu.

20 miesięcy prac i wyprowadzenie ruchu kołowego

Modernizacja Placu Piłsudskiego została tak przygotowana, że z tej przestrzeni zostanie wyprowadzony ruch samochodowy. Zniknie duży parking, który obecnie znajduje się od strony torów. W zamian pojawią się nowe miejsca postojowe za Miejskim Domem Kultury.

- Jeżeli chodzi o ul. 1 Sierpnia to jej zamknięcie planowane jest na wysokości bloku 1 Sierpnia 7. Tu pojawi się zawrotka, możliwość nawrócenia, zgodnie z oczekiwaniami samych mieszkańców. Tutaj był zaplanowany parking, ale mieszkańcy bardzo mocno dbają o skwerek zieleni, który jest naprzeciw ich okien, dlatego odstąpiliśmy od jakichkolwiek miejsc parkingowych w tej części. Ilość miejsc parkingowych zwiększy się za budynkiem Miejskiego Domu Kultury- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Pojawią się nowe ścieżki rowerowe, ścieżki spacerowe, oświetlenie, monitoring, amfiteatr ziemny, rozproszony plac zabaw, miejsca do kreacji sztuki dla młodych ludzi, osób starszych, miejsca integracji, ogrody społeczne. Na tej przestrzeni wyróżniać się będzie duża fontanna multimedialna, która stanie się wyjątkowym miejscem dla mieszkańców Stalowej Woli i regionu.

Wszystkie prace związane z modernizacją Placu Piłsudskiego potrwają 20 miesięcy, a ich finał powinien nastąpić przed 2026 rokiem. Wiosną 2027 roku będzie można podziwiać efekty rewitalizacji, wtedy zakwitnie wiele kwiatów sezonowych, które dodadzą niezwykłego uroku temu miejscu.

Przewiń do komentarzy































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Aaa

NIE WIDZĘ RADOSNEJ INFORMACJI GDZIE CI LUDZIE BĘDĄ MOGLI PARKOWAĆ

~Ryk 12

Niepotrzebnie PIS zmienil przepisy bo Lucek zostalby prezydentem miasta na kolejna pewnie kadencje,a tak to klops#chlop ma ambicje

~Brawo

Kolejny sukces przy pomocy kredytu. 10 milionów więcej niż zakładano w budżecie Miasta

~Kriss kros

Żeby tylko nie pozapadało się jak w Rozwadowie