Podkarpacie: więcej wilków, łosi i niedźwiedzi

Image

Podkarpacie to również Stalowa Wola, a dane statystyczne dotyczą całego obszaru województwa. Niemniej jednak na drogach coraz więcej dzikich zwierząt, a ostatnio po Stalowej Woli spacerowały, oprócz lisów, których widok już nie zadziwia, dziki. Wystarczy wejść do lasu za cmentarzem by spotkać wilka, sarny. Kierowcy narzekają też na zderzenia z łosiami.

Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie na Podkarpaciu znacznie wzrosła liczba niektórych dzikich zwierząt, przede wszystkim wilków, łosi i niedźwiedzi. W 2023 r., w porównaniu z 2013 r., liczba wilków zwiększyła się ponad 3- krotnie, niedźwiedzi brunatnych ponad 2- krotnie, a łosi blisko 4- krotnie.

Wilki

W 2023 r. według szacunków na Podkarpaciu żyło 1,3 tys. wilków, najwięcej wśród województw. W Polsce odnotowano 5 tys. wilków, co oznacza, że ¼ tych zwierząt przebywała na Podkarpaciu.

W województwie podkarpackim w 2023 r., w porównaniu z 2022 r., przybyło 114 wilków. W porównaniu z 2013 r., liczba wilków wzrosła ponad 3-krotnie. W 2013 r. według szacunków na Podkarpaciu żyło 400 sztuk wilków. Do 2023 r. ich liczba zwiększyła się o 924 osobniki.

Łosie

Łosi w 2023 r. żyło na Podkarpaciu 1,2 tys. sztuk (6. miejsce wśród województw). Najwięcej łosi żyło w województwie warmińsko-mazurskim – 9,3 tys.

W latach 2013- 2023 liczba łosi na Podkarpaciu wzrosła blisko 4-krotnie. W 2013 r. łosi było 320, tj. o 920 sztuk mniej niż w 2023 r. Od 2022 r. do 2023 r. liczba łosi wzrosła o ponad 300 sztuk.

Niedźwiedzie

Na Podkarpaciu żyło najwięcej niedźwiedzi brunatnych wśród województw. W 2023 r. ich liczbę oszacowano na 322 osobniki. W Polsce żyło łącznie 390 niedźwiedzi. Na szczęście misie nie zawitały do naszych powiatów, ani naszego, ani ościennych. Niedzwiedzie spotkać za to można w Bieszczadach czy Górach Sanocko- Turczańskich, Beskidzie Niskim. [/p]

Od 2013 r. do 2023 r. liczba niedźwiedzi wzrosła ponad 2-krotnie. W 2013 r. w województwie podkarpackim odnotowano 137 niedźwiedzi. W 2022 r. było już 229 tych dzikich zwierząt, a w 2023 r. ich liczba zwiększyła się o kolejne 28 sztuk w porównaniu z poprzednim rokiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~jasio

a inflacja o oile wzrosła w tym czasie

~mieszkaniec

Łosi zwłaszcza w Stalowej za kierownicą jest wielu

~Manat

Są jeszcze człekokształtni co popis popierają.

wyborca

Dość budowy kolejnych dróg i nazywania dewastacji przyrody postępem. To nie jest postęp, że Janusz z Grażyną będą mieć bliżej samochodem do marketu. Zabieramy zwierzątkom ich teren. Coraz częściej będą się gubić i wchodzić do miast. Kiedyś było mniej dróg i ludzie żyli. Teraz ludzi mniej, a ruch samochodów wzrasta. Ciekawe, dlaczego?

~lala

W ubiegłym roku na "obwodnicy"(wysokość zaczynających się działek!) na poboczu po prawej stronie w godzinach porannych leżał zabity piękny borsuk. Najwidoczniej droga przecinała jego teren życiowych spacerów w poszukiwaniu pożywienia. Borsuk to bardzo inteligentne i kochające czystość zwierzę. Jego 'podziemne apartamenty" składają się z kilku nor przeznaczonych do różnych funkcji życiowych. Może je dzielić np. z lisem ale do czasu... Gdy lis zacznie znosić różne rzeczy do wspólnego ich "domu", wówczas borsuk nieprzywykły do bałaganu opuszcza swoje domostwo i buduje nowe. Kochajmy zwierzęta, tak wiele id nich można się nauczyć!

~yoga

To nie zwierzęta nas atakują tylko człowiek ingeruje w ich naturalne siedliska zawężając im teren przeżycia. Potem dziwimy się, że nagle w mieście widuje się lisa czy sarenkę. Także jestem za ograniczaniem wycinki lasów bo w ten sposób człowiek niszczy także zwierzęta dziko żyjące.

~Mirek

~Irek, hahaha, na ilu nogach.

~Irek

Na górce rozwadowskiej widywany jest też borsuk, wyjątkowo zajadły i uparty, z bujnym uwłosieniem i długim nosem jak u Pinokio. Straszny z niego szkodnik.

~lokalna

ciekwe informacje. według jakich danych podane są te szacunki? według komisji europejskich wilki w Polsce to ok 2600 - 4600. W jaki sposób zbierane są dane dotyczące wilków? słuszna uwaga w komentarzach - więcej terenów oddać naturze!

~Aneta

Dokładnie, więcej lasów powycinajcie ,przecież jak się jedzie to aż żal patrzeć co się wyprawia w lasach ,komu to służy?

~Marek

Wycinają im ich dom-las, przeganiają z miejsca na miejsce, to zaczynają pojawiać się w mieście.